41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç)
7. TUR: AZERBAYCAN TEK LİDER, ÇİN-ÇEK CUMHURİYETİ-BULGARİSTAN-ROMANYA TAKİPTE
Bugüne sıkışan işlerimden ve ziyaretlerimden dolayı partileri izleyemedim. Dolayısıyla değerlendirmem takım sonuçları bazında olacaktır.

Millilerimizden erkek takımımız, tam da bir önceki mesajımda tahmin ettiğim skorla Paraguay'ı geçti: 3-1. Moral depolayan takımımızdan galibiyet serisi bekliyoruz.

Kızlarımız Almanya karşısında 3,5-0,5 kaybederken tek beraberliğimiz 1. masada Betül'den geldi.

Genel Değerlendirme:
Azerbaycan, turnuvanın flaş ekibi Küba'yı zor da olsa mağlup ederek zirvede şimdilik tek başına kaldı: 2,5-1,5. Bu önemli galibiyet, bence şampiyonluk sinyali olarak algılanabilir.

Günün sürprizi Çek Cumhuriyetinden geldi. Rusya gibi favori bir ekibi 3-1 yenmeyi başaran Çekler, ilk iki masasının performansıyla sürpriz gerçekleştirdi. Bu turnuvada bir türlü sağlam bir görüntü veremeyen Ruslar için bu maç, tahminimce şampiyonluk ümitlerinin tükendiği noktaydı.

Almanya Norveç 1 takımını yenerken bunda en büyük pay, kuşkusuz Naiditsch'e ait. Birinci masada siyahlarla oynayan Alman usta, Dünya Şampiyonu Carlsen'i devirmeyi başardı.

Sırbistan takımının şampiyonluk hayali bu turda sona erdi diyebiliriz. Çin'den 3,5-0,5'lık ağır bir mağlubiyet alan Sırpların direnci kırıldı, devamı gelebilir. Çin bu sayede zirveye yaklaştı.

Bulgaristan'ın Hollanda'yı 3-1 yenmesi, sürpriz demeyeyim ama şaşırtıcı bir sonuçtu. Son turlarda zorlanan Bulgarlar, çok güçlü bir ekibin şampiyonluk hayallerini suya düşürerek zirve takibine devam etti. Evet, Iotov yine kazanmış. Smile

Fransa Gürcistan'ı 3-1 yenerek zirve takibini sürdürdü. Partilerin hiçbirinin berabere bitmemesi maçtaki atmosferi özetliyor gibi.

Ermenistan - Macaristan maçı 2-2 sonuçlanınca her ikisi de güçlü olan takımların zirveye yaklaşması, sonraki turlara kaldı. İkisinden de seri galibiyetler gelmesi beni şaşırtmaz.

ABD - Özbekistan maçı 3,5-0,5 biterek eminim herkesi şaşırtmıştır. Geçen tura kadar efsanevi performans gösteren Özbekler, bunu atlatamamış görünüyor. Çok kötü başlayan ABD'nin hedeflediği noktalar için bundan sonra mağlubiyete tahammülü yok.

Polonya Bosna Hersek'i 3-1 mağlup ederek hedeflediği noktaya yaklaşmış oldu. Devamını getirme ihtimalleri yüksek.

Bizi yenerek sıralamada kendileri için hayal sayılabilecek bir yere gelen Kazakistan'ın düşüşü sürüyor. Bir önceki mesajımda bunu da tahmin etmiştim. Ukrayna'nın 3,5-0,5'lık galibiyeti ağırdı. Ukrayna takımının artık beraberliğe bile tahammülü yok, krediyi çoktan tükettiler.

Kadınlarda final niteliğinde sayılabilecek maçta Rusya 3-1'lik skorla Çin'i yenerek şampiyonluğa göz kırptı. Rusların yüzü erkeklerde değil, kadınlarda gülecek gibi görünüyor.

Not: Cumhurbaşkanlığı seçimindeki görevimden dolayı upuzun bir gün (ve gece) beni bekliyor. Yarınki maçları izleme ve yorumlama şansım olmayacak.

Sevgi ve saygılarımla.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: 41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç) - Yazar: Oktay ERTAN - 09-08-2014, 23:47

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi