41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç)
türkiye - ekvator maçı bitti ve türkiye 3-1 kazandı.amatör bir takıma karşı bir puan verdik. artık ilk yirmi imkansız ve türkiyenin yeri 30-40 arası hatta 40 ın üzeri. inşallah 20-30 olur. türkiyede satranç yok ....1962 den beri ilk yirminin yüzünü görememişiz. bu, dünyadada herkes içinde türkiyede satranç yok demektir. tabii işin başında bende ilk yirmiyi hayal edenlerdendim .önce Gürcistan beraberliği ,ardındanda fabiano caruano lu İtalyanlara karşı alınan emsalsiz galibiyet herkes gibi benide heyecanlandırdı . elbette milli takım yerlerde sürünsünde federasyon rezil olsun diyenlerden değilim .

şunu herkes kabul etmeli ki türkiyenin satrançta ne bir idolü vardır nede bir ideolojisi. federasyonuda kendi içinde son derece tartışmalıdır.

mesela iran satrancı ben yarattım der ve buna kesin olarak inanmıştır. hz. ömer in iranı fethetmesi ile araplar satrançla tanışmıştı . araplarında bir satranç ideolojisi vardır. satrancı ilim haline ilk onlar getirmişlerdir. bilinen ilk satranççıda ebu lak lak tır .ebu lak lak bir fizik ve gökbilimcidir. yunanlılar bile satrancı türklerden öğrendiler , baklava, lokum, karagöze sahip çıkar gibi satrancıda sahipleniyorlar.

küba nın idolü capablanca, ermenistanın idolü Petrosyan dır. Arjantin in idolü najdorf , filiphinler in idolü uzun yıllar orada kaçak yaşayan bobby fischer dir .filipino ları satrançla o tanıştırmıştır .

bu örnekleri çok ama çok çoğaltabiliriz. benim söylemek istediğim biz türklerin bir idol ü, bir ideolojisi olmalı ki üst sıralara tırmanma başarısını gösterebilelim .yok maalesef o bile yok . olmalı idi hatta belki vardı da; ama artık olamaz .çünkü bu federasyon bu işlerden anlamaz.
''satrancı türklerin yarattığına iki gösterge'' başlığı ile açılan tartışma ve o konunun çok ilgi çekmesi , böyle bir ihtiyacı gözler önüne seriyor .

haydi fazla tartışılmadan ben söyleyim . türk satrancının ideolojisi , TÜRK SATRANCININ KURUCUSU üstat SELİM PALAVAN olmalıydı . onun talebeleri talebelerinin talebeleri, türk satrancını yönetmeli idi .
satranççılar bu konuda siyasete bile en ufak taviz vermemeli idi . ama olmadı....

muzafer şekerli
muğla, datça
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: 41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç) - Yazar: MuzafferŞekerli - 10-08-2014, 18:41

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi