41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç)
Olimpiyat derecesi Türkiye'deki satrancın gelişmişliği açısından hiçbir değer ifade etmez, birinci de olsak ifade etmez sonuncu da olsak ifade etmez. Sadece çok önemli bir turnuvaya iyi organize olunup olunmadığı konusuna işaret eder.

Türk satrancının yönetimsel, proje bazlı, tabana dönük, tavana dönük ve sportif birçok sorunu var. Ben mesela 160 delegenin bu camiaya başkan seçmesini bir temel sorun olarak görüyorum. Ateş bey orta kesimin ve yerli dinamiklerin teşvik edilmediğini söylüyor. Başkaları üst düzey turnuva olmamasını, ödüllerin yetersizliğini, kaynak ve sponsor meselesini sorun olarak sayabilir. Dolayısıyla Türk satrancının sıkıntısı iç içe geçmiş birçok sorunun toplamından oluşan ve üzerinde uzun uzadıya konuşulması gereken meseleler. Şimdi bunu Solak'ın Shirov'la oynadığı oyunda seçtiği açılışın yanlış olması veya Ipatov'un son masa oynatılmasının hatalı olması ile açıklamak ağır yetersiz kalır. Kırkdördüncü olunca dibe batmayacağımız gibi, ondokuzuncu olduğumuzda da rampadan mavi semaya fırlamayacağız. Skor fetişizminden uzak durmak lazım.

Bu olimpiyatta tek yedekle oynanmasını hiç anlamadığımı yinelemek isterim. Olimpiyat bitince bu konu yabancı forumlarda, dünya satrancında tartışılacak mı gözlemlemek istiyorum. Sanırım tek yedekli oynamak özellikle Rusya'ya pahalı patlamış olabilir, formda bir Morozevich veya enerjik Eljanov, Andreikin çok şeyi değiştirebilirdi. Rusya bence metal yorgunu.

Khayala'nın hatası son 1 dakika içinde oldu, önemli bir olasılık Vc7 oynamak isterken (ki makul hamlelerden biriydi) elinin sürçmesi sonucu Vc8 oynamasıdır, bunu belki olimpiyat sonrasında açıklarlar.

Şu ana kadar -nazar değmesin- bence takımın starı Mustafa. Hepsinin ellerine ve beyinlerine sağlık, eleştiri olacak ama elbette turnuva sonrasında.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: 41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç) - Yazar: Mojo Jojo - 10-08-2014, 19:40

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi