Gülkız Tülay FIDE Başkan Vekili mi?
sayın harun taner e hitaben yazılmış yazıyı okudum ve bekledim. yazılan yazılara okunması için bir gün sonra cevap yazmanın hem üyelere hem takipçilere saygı için gerek olduğunu düşünüyorum .

aslında bu konu benim için kapanmıştı ve okuyanlar meseleyi anlamıştı. konu başka yere gittiğine göre peki.....
http://www.fide.com/component/handbook/?...ew=article
başkanılık divanının statüsü burada belirlenmiştir ki ne elected, nede nominated vice president lar için başkanlık divanına girmenin her hangi bir yolu yoktur . bu konuda kulis yapmanın yolunu açmanın, FİDE için ne kadar tehlikeli sonuçlar doğuracağınında herkesin anlamasını beklerim. ingilizce metni anlamayanlar için izah edeyim .

başkanlık divanı üyeleri baştan bellidir nominated honorary vice presidents, elected presidential ticket vice presidents yani atanmış onursal başkan yardımcıları ile yönetim kurulu başkan yardımcılarından başka bir vice president ın 3 ayda bir toplanan başkanlık divanına girmesi söz konusu değildir . onursal başkan yardımcıları sadece toplantıya katılır ama oy hakkı yoktur . onlar satranç dünyasının büyükleridir ve fikirlerinden faydalanmak için oradadırlar. böylece her başkan yardımcısın ayrı bir statüsü olduğuda anlaşılmış oldu sanırım .

başkanlık divanına bütün ülkelerin temsilcileri gözlemci olarak çağırılır. bir gün gülkız Tülay başkanlık divanı toplantısına gitti diye bir haber okursanız sebebi budur .

toplantı İngilizce olarak yapılır ve görüşmeleri kayıt altına alan bir sekreterden başka yabancı hiç kimse toplantıya alınmaz. şimdi yabancı dil bilmeyen gülkız Tülay ın bu toplantıda ne işi var allahaşkına .

FİDE de görev almak türkiye başbakanlığı veya cumhurbaşkanlığı değildir. kirshan veya makropoulos görev verdiği başkan yardımcısı ile bire bir muhatap olmak durumundadır. bir tercümanın yazdığı rapora veya çeviriye itibar etmesi oldukça güçtür. bu nedenle lisan bilmeyen gülkız Tülay dan başarı beklemek, baştan olmayacak duaya amin demekten başka bir şey değildir . seçimden öncede bu konuda eleştiriler yapıldığını hatırlatmak isterim .

sonuç olarak gülkız Tülay atanmış başkan yardımcısı adayı dır. yani bizim bildiğimiz bal gibi yedek başkan yardımcısıdır. görev alması çok , çok özel durumlarda söz konusu olabilir.

bu konu uzadı herkes sıkıldı biliyorum . daha uzarsa federasyonuda gülkız Tülay ı da rahatsız etmeye başlayacak.

muzaffer şekerli
datça muğla.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Gülkız Tülay FIDE Başkan Vekili mi? - Yazar: MuzafferŞekerli - 25-08-2014, 19:47

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi