Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Ben Gökerman'ın "İstanbul,Keşan,Çanakkale,Malatya,İzmir gibi turnuvalara katılmanın bir yolunu bulmalıyız ve kendi ülkemizdeki turnuvalara sahip çıkmalıyız"cümlesine takıldım.Ben son 4 yıldır yurtiçindeki bazı yarışmalara katılmıyorum.Çünkü yönergelerini beğenmiyorum.Yönergedeki koşullar yerli oyuncuları teşvik etmiyor.En basit örneği Pazar günlerini boş bırakmak amatörlerin yolunu kapatmaktır.Onun için bu turnuvalara katılmak yerine senede 2 veya 3 defa yurtdışındaki bazı yarışmalara katılıyorum.(Onlar Pazar günleri çift tur,iş günleri tek tur oynatıyor!)Dışarda oynamanın hazırlığı ve planlaması biraz daha zahmetli oluyor.Karşılığında yeni yerler görmüş ve yeni insanlar tanımış oluyorum.Beni kendi ülkesindeki turnuvalara katılmama konusunda kusurlu kabul etsek bile bu turnuvalara Piramidin orta kısmının da katılamadığını biliyoruz.Örneğin bir yarışmada 2000 Elo üzerinde 3 yerli sporcunun katıldığını görüyoruz.Şu halde sorunlar birçok kimseyi kapsamaktadır.
Sözüedilen olaylarla ilgili olarak Yabancılara istenirse ceza verilebileceği ifade ediliyor.Ben ısrarla diyorum ki "yabancılara ceza verileceğine inanmıyorum"Şikayet ettiğimiz olaylar farklı isimler ve senaryolarla 2015 de de devam edecektir.Yönergeleri hazırlayanlar Federasyondan bir talimat gelmedikçe en küçük bir yenilik yapmayacaktır.Sessiz çoğunluk ise her zamanki gibi "Duymadım.Görmedim.Söylemedim"heykeli olarak kalacaktır.Sorunun çözümü vardır.Yabancılara sağlanan kolaylıklar kısıtlanmalı,yerlilere teşvik çoğalmalıdır.Gelen yabancının yerli ile oynadığı oyun sayısı fazla olacaksa bunun hesabı yapılır.Bu takdirde "ayakbastı ücreti"bile verilebilir.Ama 9 maçın ikisinde kendi aralarında salon beraberliği yapacaklarsa ve hele son tura çıkmayıp bizi derin düşünceler içinde bırakacaklarsa neden onların konaklama masraflarını karşılıyoruz?
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: Ateş Ülker - 09-09-2014, 13:29

Konuyu Okuyanlar: 9 Ziyaretçi