Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
“Nihayet açıkça da yazıldı, turnuvaların yarıda bırakılmasının istenmemesinin en önemli sebeplerinden biriorganizatörlerin ve/ya sponsorların (paranın) satrançtan uzaklaşmasını istememek! “ Tutku DİNÇER
(TAMAMEN KENDİ BAKIŞ AÇIMLA VE SON YAZINIZIN BANA YAZILDIĞINI DÜŞÜNEREK YAZIYORUM. EĞER BEN KAST EDİLMEDİYSEM YA BU YAZIMI GEREKSİZ YERE OKUMAYINIZ, YA DA YUKARIDAKİ CÜMLE VE FİKRİN KİME AİT OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜNÜZÜ AÇIKLAYINIZ!)

Tutku Bey,
Ya siz farklı pencereden bakıyorsunuz. Ya da ben anlatmak istediklerimi anlatamıyorum. Yukarıdaki tespit tarafınızdan yapıldı ama kim böyle olduğunu söyledi size?
Bakın, destekleyici kuruluşun en öncelikli beklentisi kendisini toplum hizmeti içinde olduğunu topluma göstermektir. Bunun kendi açısından kendisine getirisi vardır.
Ama kusura bakmayın ki ben hiçbir zaman sizin yukarıdaki tespitinize bu açıdan yaklaşmadım.
Temel fikir ayrılığımız buradan başlamaktadır.
Siz, sponsorların her şeye rağmen satrançtan uzaklaşmamalarını sağlamak için yerli ve yabancı sporcuların turnuvayı yarıda bırakmamalarını istediğimi mi düşünüyorsunuz? İnanmıyorum ama eğer bu sonuca vardıysanız, tamamen yanlış düşündüğünüzü açıkça ilan ederim! O zaman benim genel olarak spora bakış açımı yeterince tanımadığınızı düşüneceğim.
AÇIKÇA BELİRTMELİYİM Kİ;
“TURNUVALARIN YARIDA BIRAKILMAMASINI İSTEMEMİN EN ÖNCELİKLİ SEBEBİ SPORU ve SPORCUYU KORUMA ANLAYIŞIMDIR.
Tutku kardeşim,
Ben geçmişin spor anlayışıyla bu güne geldim. Kırk yıl öncesinde nerede sponsor vardı Allah aşkına?
Benim spor anlayışımda öncelikle sağlık ve spor etiği-ahlakı gelir. Gerisini konuşmama gerek var mı?
Ama günümüz şartlarında destekleyici kurum ve kuruluşların spor anlayışını benimsedikleri kendi hedefleri doğrultusunda adım attıklarını görüyoruz. Bizim onlarla görüşmelerimizi önemsiyorum. Onların desteklerini elbette önemsiyorum. Ama bu durum ile sizin bu satırların en başındaki tespitiniz ( eğer kast edilen benim yazılarımdaki sponsor konusu ise) fikirsel bakış açısından taban tabana aykırılıklar arz eder. Bu görüşe katılamam.
Sponsor çok şeydir.
Ama sporun etiğini bitirme anlamında da “herşey” de değildir.
Yeterince açık sanırım.
“Satranca saygı, rakibe saygı ve benzer nedenler geri sıralarda kalıyor ve bahane olarak kullanılıyor. Yine aynı şekilde bahane olarak kullanılan başka birşey ise şike. Şike yapan oyuncu/lar bu, şikeyi turnuvayı bırakarak yaptığı için turnuva bırakmak ile şike aynı şeymiş gibi gösterilmeye çalışılıyor, öyle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor ve bu sayede kamuoyu oluşturulmak isteniyor."

Hayır! Buna da açıkça itirazım var.

Böyle bir düşüncem ve amacım hiçbir zaman olmadı. Turnuvayı zorunlu olmadıkça bırakmak spor etiğine aykırıdır. Diğer sporculara saygısızlıktır. Organizasyona karşı duyarsızlıktır. Aslında geleceğini baltalamaktır.
Şike ile aynı kulvarda değerlendirmiyorum.
Şikenin de ayrı bir toplumsal içeriği vardır. Çıkar amaçlıdır. Her katılımcı için kurallarla belirlenen yolun dışına çıkmak, kural dışılığı benimsemektir. Konuyla ilgili oalrak onlarca yazım var bu sayfalarda.

“SATRANÇ CAMİASININ ASIL KARŞI OLDUĞU ŞEY ŞİKE YAPILMASI, SON MAÇA ÇIKMAYARAK BİLEREK KAYBEDİLMESİ VE PARA ÖDÜLLERİNİ KAZANACAK KİŞİLERİN MASA BAŞINDA BELİRLENMEMESİ!

Hal böyleyken, son tura çıkmayarak ELO dahi kaybetmeden kimin para ödülü alacağını ve ne kadar alacağını belirleyen/ler ceza dahi almazken, turnuvayı kendisini formda hissetmediği için yarıda bırakacakların lisansının dondurulması isteniyor!”

Evet lisansı dondurulmalı belki.
Ama ben bunu ilk yaptığında farklı “uyarıyla”, ikincisinde ”yaptırımla”, üçüncüsünde ise dönemlik ya da sürekli olarak “dondurulmasından” bahsettim.
İsterseniz sonsuza kadar terkler ve şikeler serbest olsun.Undecided

"Sapla samanı karıştırmayın, turnuvayı mazeretsiz bırakmak şike yapmak değildir. Turnuvayı son turda bırakmak, şikenin yöntemlerinden sadece birisidir."

Evet, karıştırmadım. Şike amaçlı terkler de olabilir, bireysel amaçlı terkler de, zorunlu terkler de…

Ben keyfi terkler ile şike amaçlı terklere karşıyım.
Masum ve makul terkler olabilir. Bundan yıllar önce, Antalya da TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİNİN 6.turunda sağlık ve ailevi sebeple dilekçemi vererek turnuvayı terk ettim. Oysa onca otel parasını önceden ödemiş ve onca masraf yapmışken…

Odun örneğinizi dikkate almadım ama aşağıdaki yakıştırmacalarda gerçek payı da yok değil;

“Bunun asıl sebebi de sponsorlar kaçmasın! Yoksa ben 4. tur bitiminde gidip başhakeme dilekçemi verip yada zaman bulamazsam sözlü olarak 5. ve sonraki turlara katılamayacağımın bildiriminde bulunsam bu hangi rakibe saygısızlık anlamak mümkün değil! Bu konunun arkasındaki asıl düşünce "Hani 100 sporcu olacaktı, son gün sponsor firmamızın bilmem ne müdürü geldi, salonda 70 kişi yoktu, biz bir daha sizin turnuvanıza sponsor olmayabiliriz!" gibi tepkilerle karşılaşılması kaygısıdır.”

Bir daha söyleyeyim öncelikli sebep bu değildir.
Ama bunun da hiçbir etkisi olmaz mı? Böyle düşünebileceklerini düşünmüyor musunuz? Buna hakları yok mu?
Benim kaygım destekleyici kurumun böyle kararı değil, onu bu yöne çeken spor ahlakına uymayan çekilmeler, keyfi terkler, olası şikeler ve bu durumların o yerelde ayyuka çıkması, sponsorun sebebiyle desteğiyle düzenlenen bu etkinliklerin kirlenmesidir.

"Aman siyasi destek görelim, milletvekili yakınını 4. turdan turnuvaya sokup, 6. turdan sonra bırakmasına izin verelim. Aman seçimlerde desteklediğimiz Gürcü ECU başkanının şike yapan vatandaşına karşı bir yanlış yapmayalım, aramız bozulmasın. Aman turnuvayı kimse terk etmesin ki sponsorlar kaçmasın! "

Böyle düşünülseydi bu konunun kahraman sporcularını henüz belirttiğiniz gibi -yönetmelik aşamasında bir soruşturma açılmamışken bile- İstanbul ve İzmir’de de görürdük öyle değil mi? Sizce izin verildi mi acaba oynamalarına. Ben bunu henüz yasal düzenleme yapılmamışken bile bir somut adım olarak görüyorum.
AMA KALICI DÜZENLEMELERDEN YANA OLDUĞUMU BİLİYORSUNUZ SANIRIM.

Turnuvayı yarıda bırakan gariban Türk sporcusu mu? Lisansını doldurun hainin!”

Şu lisans doldurma herhalde lisans dondurma olacak ki bu konuda ayırt etmeksizin fikrimi belirtmiştim.

NOT:"Tutku Bey eğer hala okuyorsanız BÜYÜK İHTİMALLE ÖNCEKİ YAZINIZ BANA YAZILMIŞTIR.
Yanılıyor muyum?
"

SELAM ve SAYGILARIMLA.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 29-09-2014, 20:10

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi