Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Merhaba, uzun zamandır forum sayfasına bakmıyordum, bugün bir arkadaşım arayarak haber verdi ve bu vesileyle forumdaki gündemlere bakabildim.

Adı geçen olay gerçekten olmuştur, benim organizasyonunu yaptığım Maltepe Carrefoursa Turnuvasında gerçekleşmiştir.

2 Ağustos 2010 tarihinde gerçekleşen olay şu şekilde oluşmuştur.

Milletvekili olduğunu söyleyen kişi ( Ahmet Tan ) ilk önce hakemlerden birine ve onun vasıtasıyla da bana geldi ve yeğeninin oynamak istediğini, turnuvaya katılmak istediğini söyledi. Amacı alışveriş mağazasından bir yetkili bularak yeğenini oynatmaktı sanırım. Bu nedenle hakemlerden biri benim yanıma getirmişti. Kendisine organizasyon olarak biz herkesin oynamasını isteriz ama belirli kurallarla turnuva yönetildiğini anlattım. Turnuvanın ikinci günü olduğu için kurallara göre alınamayacağını söyledim. Aynı cevabı daha sonra yanına götürdüğüm başhakem olan Simten Hanım'dan aldılar ve ben de bu olay gerçekleştiğinde yanındaydım. Kendilerine organizasyon olarak herkesin satranç oynamasını istediğimizi ve son gün simültane gösterisine katılarak bir ustaya karşı oynayabileceğini söyledim.

Bunun dışında kendisine -yeğenine- satranç oynamasının bizim için sakıncası olmadığını, tur arasında gelebileceğini ve kendisiyle oynamak isteyen kişilerle oynayabileceği söylendi, organizasyon olarak bu konuda destek olabileceğimizi söyledik. Baş hakem de aynı açıklamayı yaptı, yanlış hatırlamıyorsam ABD'de yaşayan bu çocuk yarışmalara katılıyormuş ve burada da yarışmaya girmek istemiş. Milletvekili bu konuda ısrarlıydı. Sonra ben bir sonraki tur yapılacak ikramlar için yanlarından ayrıldım.

Bir tur sonra bahsedilen çocuğun, o tur ayrılan bir sporcunun yerine oyuna dahil olduğunu baş hakemden öğrendim, baş hakem bu konuda turdan önce bir anons yaptı. Misafir en alt masada sanırım tur atlayacak olan bir çocukla oynadı ve o gün maçlar bittikten sonra da görülmedi.

Bu tur başladıktan sonra turnuva hatıra defterini velilere ve katılımcılara yazdırırken sanırım Madodaydık, burada karşılaştığımız Milletvekili ne yazdırdığımızı merak ederek sohbet başlattı.

Turnuvaya katılanların hatıra olarak düşüncelerini ve duygularını yazdırıyoruz, şeklinde açıkladıktan sonra kendisi de yazmak istedi. Ben de sırası geldiğinde yazdırdım. Bu noktada sanırım, kendisine hayır diyenlerden biri olduğum için turnuvaya katılma olayını anlattı, öğrendiğim kadarıyla Ankara'da satrançla ilgili olduğu için milletvekili arkadaşı Emrehan Halıcı'yı arayan Milletvekili, daha sonra onun federasyondan başka birini araması sonrası, aranan bu kişi de sonrasında Başhakemi arayarak çözülmüş olay.

O gün ilk tura gelmeyerek, turnuvadan çıkarılacak sporcu yerine onun yeğeninin ismi yazılarak bir çözüm bulduklarını anlattı.

Sanırım yeteri kadar aydınlatıcı ve açıklayıcı olmuşumdur.

Aşkın Hocam, geç haberim olduğu için geç yazdım, hatta daha evvel bir yerde daha bu konu yazılmıştı. O dönem UKD'ye dahil değildi turnuva konseptimiz bundan da bahsedilmişti. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgileri Aşkın Hocam kimlerden öğreneceğinizi artık biliyorsunuz.

Benden bu konuda bilgi isterseniz her zaman verebilirim. İletişim bilgilerim sizde vardır.

Saygılarımla.
Menderes Sargın
Satranç Akademisi
Eğitim Merkezi
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: Menderes Sargın - 30-09-2014, 20:19

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi