Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Smile 
(30-09-2014, 20:19)Menderes Sargın Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Adı geçen olay gerçekten olmuştur, benim organizasyonunu yaptığım Maltepe Carrefoursa Turnuvasında gerçekleşmiştir. (...)

Bir tur sonra bahsedilen çocuğun, o tur ayrılan bir sporcunun yerine oyuna dahil olduğunu baş hakemden öğrendim, baş hakem bu konuda turdan önce bir anons yaptı. Misafir en alt masada sanırım tur atlayacak olan bir çocukla oynadı ve o gün maçlar bittikten sonra da görülmedi.

Bu turnuva münfesih olmalıydı. Nasıl ki satranç oynarken oyun sırasında taş eklemek ve çıkarmak oyunu geçersiz kılarsa, turnuvaya keyfi olarak ortadan birini sokmak o turnuvayı geçersiz kılar. Bence bu turnuva bir tür şike ile maluldür ve hiçbir düzeyde (UKD veya FIDE) derecelendirmeye alınmamalıydı.

Turnuva bittikten sonra bunu FIDE'ye ve TSF'ye raporlayıp başhakem hakkında soruşturma talep etmeniz gerekirdi. TSF yapar veya yapmaz ayrı konu ama bu haliyle bu turnuva geçersiz kılınmalıydı.

Bilemiyorum bir basketbol maçında, lisansı olmayan bir çocuğu torpille 10 dakikalığına takıma sokma şansımız var mıdır ama, bu aynı zamanda satranççının satranca olan saygısını da fena test etmiş.

(30-09-2014, 20:19)Menderes Sargın Nickli Kullanıcıdan Alıntı: (...) öğrendiğim kadarıyla Ankara'da satrançla ilgili olduğu için milletvekili arkadaşı Emrehan Halıcı'yı arayan Milletvekili, daha sonra onun federasyondan başka birini araması sonrası, aranan bu kişi de sonrasında Başhakemi arayarak çözülmüş olay.

O gün ilk tura gelmeyerek, turnuvadan çıkarılacak sporcu yerine onun yeğeninin ismi yazılarak bir çözüm bulduklarını anlattı.

Burada çözülme ve çözüm kelimelerinin özellikle altını çizdim, satranç içinde yer alan bürokratların kafa yapısını veya iç travmalarını gösteren birşey bu. Fazlasıyla Kafka'vari.

Yahu neyin çözümü? Züppe veledin biri daha da züppe olan babası (milletin vekili, yani sizin vekiliniz esasen) üzerinden orada sizi aşağılamış. "Neyse parası veririz alırız ulen" tavrıyla o organizasyonu satın almış. Normal şartlarda sizin buna izin vermemeniz ve organizasyonu yıkma pahasına konuyu mesele haline getirmeniz gerekirdi. Çünkü organizasyonu siz yapıyorsunuz, organizasyonu yapmak ödül vermek ve tur arasında ara sıcakları ısmarlamak olmamalı; orada onuru ve centilmenliği ile oynayan beyefendi ve hanımefendilerin haklarını korumak olmalı.

O yüzden çözüm dediğiniz şey dibe battığınız noktanın tam karşılığı. Ben sizin yerinizde olsam bir daha organizasyon, hakemlik ve yöneticilik sınırlarında gezmezdim, çok çirkin bir skandalı kuzu gibi izlemişsiniz.

Neyse, sonunda çözülmüş ama. Yavrucak gece rahat uyumuştur...Heart Heart Heart Angel
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: Mojo Jojo - 30-09-2014, 23:07

Konuyu Okuyanlar: 6 Ziyaretçi