Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
(30-09-2014, 23:58)Mağara Adamı Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili Mojo Jojo, şu sıralar kimseye yol falan tarif etme bence Wink

Teşekkür ederim not aldım.

Son birkaç cümle ile bitireyim. Ağacın üstüne çıktığımızda aşağıda görmemiz gereken temel mesele, oyuna saygımızın olmadığıdır.

Türk satrancı satrançtan anlamayan bıyıklı Türk bürokrasisinin eline geçtiği için, Türk futbolu gibi oyuncak olmuştur. İkincisinde pasta büyük ve rant ölçülemez düzeyde olduğundan müdahaleler makro düzeydedir, yani merkez medya, büyük işadamları, hatta CB seviyesindedir. Satranç ise fakir ve bilançosuz bir spor olduğundan müdahaleler daha lokaldir. Ama bu oyunu seven herkesin, adı hakemlik olsun, organizasyon veya oyunculuk her ne ise; her türlü şike, usulsüzlük ve dış müdahaleye dirençli olması gerekir.

Turnuvanın elo veya ratinge gitmemesi işlenen suçu örtmüyor ve buradaki ilkesizliği gidermiyor.

Ben bir genel cerrah isem ameliyathanem kutsaldır, veledin birini babası keyif için içeri soktuğunda başının derde gireceğini bilir. Bir uçak pilotu isem kabini merak eden çocuğa ancak seyretmesi için 3 dakika tanırım, eline radarı veya kumanda aletini vermem. Bir avukatsam, dizi seyrederek motive olmuş müvekkilimin heyecanla duruşma salonuna girmesine ve davaya müdahalesine izin vermem. Bunlar iç ilkelerdir. Satranç organizasyonu yönetirsem de kutsal olan salona ve "listeye" harici madde sokmam.

Biz genel olarak satranca saygı duymuyoruz. İçindeki yöneticileri kenara bıraktım; bürokratlar zaten satranç oyuncusu ile menfaat çatışması içindeler (bunu teknik terim olarak kullanıyorum). Ama camia açısından baktığımızda canı çektiği için ELO bildirimini yapmayan hakemden, Çorum'da 15 oyuncuya 21 hakem atayan temsilciye; hacmi ve türü ne olursa olsun organize ettiği bir turnuvaya 1 turluk harici oyuncu sokan yöneticiden, ülkenin en ciddi oyuncularına vatana ihanetten ceza kesen kurullarına kadar, burası maalesef bir bataklıktan farklı değil.

Menderes bey, forumda yazarken isimlere değil olaylara bakıp yazmak gibi kötü bir huyum var. Yazdıklarımı meczup veya marjinal kontenjanından kabul edin. Çok kısa sürede aslında ne kadar doğru yaptığınızı anlatacak ve bu olaydan Epikür'ü kıskandıracak meseller üretecek yazılar nasılsa birazdan düşecek. Tüm yazdıklarımda hatalı olsam bile bundan eminim Smile
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: Mojo Jojo - 01-10-2014, 07:33

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi