Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Disiplin talimatını ve çeşitli suçlara verilen cezaları Hukukçu gözü ile incelemek yararlıdır.Bu bölümdeki başlık "turnuvayı yarım bırakmak cezalandırılmalı"olduğundan haliyle cezaların nasıl olması gerektiği de tartışılmıştır.Hatta bazıları Federasyon kurullarında görevli deneyimli arkadaşlarımız yarışmayı yarım bırakanların nasıl cezalandırılması gerektiğini düşünmeye başlamıştır.Bu konular bir süre tartışılacaktır.Ancak yaşadığımız sorunların sadece ceza ile çözülmesi mümkün olmayacaktır.Ben özellikle vurgulamak istiyorum.Cezalar caydırıcı şekilde düzenlense de bize yararı olmayacaktır.Bir defa FİDE kurallarında ve TSF talimatlarında yeteri kadar önlem ve ceza vardır.Ayrıca bu cezalar verildiği zaman sadece yerli dinamikleri vuracaktır.Bu son görüşümü bu bölümdeki yazarlar kabul etmeyebilir.Ama ısrarla söylüyorum.Yeni cezaların hedefi sadece yerliler olacaktır.Yabancılar ise her sene değişik isim,değişik şekil ve değişik yöntemlerle karşımıza çıkacaktır.Çünkü yerel yöneticilerin ve sponsorların daha çok sayıda yabancı usta çağırma çabasından vazgeçmeleri uzak ihtimaldir.Mutlaka mevcut kurallar da tartışılacaktır.Ancak bizim örneğimizde FİDE tek maça çıkmayana ceza vermezken bizim vermek istememiz ne kadar doğrudur?Biraz ceza konusunu bir kenara bırakıp oyuncular arasında önceden anlaşma yapılmasını en aza indirecek diğer önlemler konuşulmalıdır.Bu gibi önlemler vardır.Ancak yerel yöneticilerin bunları kabul etmeyeceğini biliyorum.Bu tartışılan konular hakkında sponsorlar da bilgilendirilmeyecektir.Açık turnuvalarda yabancılar için sağlanan konaklama desteği kaldırılmalıdır.Yerlileri teşvik edecek kolaylıklar arttırılmalıdır.Çünkü bu kısır döngünün devam etmesinin nedenlerinden biri Piramidin orta ve üst bölümlerinin yarışmalara katılamamasıdır.(örneğin 2200-2300 Elo düzeyindeki bir arkadaşımıza 2014 de Türkiye'de kaç turnuvaya katıldığını sordum.Sadece İş bankası liginde oynadığını öğrendim.Yerli dinamikler bulunduğu şehirden dışarı çıkamıyor.Hatta turlar sabah 10.00 da ise bulunduğu şehirdeki turnuvaya da katılamıyor.)Bazı yanlışlara göz yumulabilir mi?Yerli oyuncu ile yabancı oyuncunun oynadığı oyun sayısı artmış olsa salon beraberliği gibi hoş karşılanmayan bazı olaylara hoşgörü ile bakılabilir.Ne yazık ki yaklaşık 15 senedir düzenlenen açık turnuvalarda yerli oyuncunun yabancı ile oynadığı oyun sayısı 2/7 veya en çok 3/9 gibi oranlarda kalmıştır.Bu oranı değiştirmek için çaba gösterilmiyor.Çünkü yöneticiler de sporcular da hep kendi önceliğini düşünmektedir.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: Ateş Ülker - 10-10-2014, 11:02

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi