2014 TROMSÖ satranç olimpiyatları türk satrancına hangi vizyonu verdi
yazmayacaktım ama yazmalıyım, yazmak zorundayım..''turnuvayı yarım bırakmak cezalandırılmalı'' başlığına hiç bir şey yazmayıp tartışmaya katılmakta istememiştim .
bir deli kuyuya bir taş atar kırk akıllı çıkaramaz derler . deli derken bizim deli, [/b]dahi deli bobby fischer.

1970 palma de mallorca dan önce ''rus satranççılar kendi aralarında şike yapıyorlar'' diye bir laf attı ama önce palma de mallorca yı kazandı sonra önüne geleni, taimanov u 6-0 ,larsen i 6-0, petrosian ı 5-1 yenip spasky ye rakip oldu . onuda yenip dünya şampiyonu oldu.
sonra fischer e karpov la maç yap dediler. fischer de FİDE YE ,9-9 luk bir sonuç beni şampiyon yapsın dedi; florencio campomannes başkanlığında toplanan FİDE de bunu kabul etmedi ve karpov dünya şampiyonu oldu. zaten fischer inde derdi maçı yaptırmamaktı FİDE Yİ uygulamalarından dolayı protesto etmekti .

bunu niçin anlatıyorum!!! FİSCHER in kuyuya attığı taşı bu güne kadar dünyanın bütün akıllıları çıkaramadı , türkiye nin akıllılarımı çıkaracak .

tartışmayı ibretle izliyorum, neredeyse yönetmeliklerde FİDE kurallarını delip yeni kurallar koyacaklar.

yahu efendim türk satrancının onca derdi var, sayın ATEŞ ÜLKER de bir başlık açmış yeni ufuklara açılmalıyız diye. aslında o konu benim başlığım altında tartışılmalıydı; böyle konular dururken nedir yani bütün dünyanın çıkaramadığı bir taşı çıkarmaya uğraşmak .

yine ATEŞ ÜLKER güzel bir tesbit yapmış, '' sorunlar halledilmezse yerli dinamikler kendi sorunlarını kendileri çözecekler '' diye . ne güzel tesbit.

sayın ateş ülker;
yerli dinamikler kendi sorunlarını kendileri epeydir çözmeye başladılar bile . bunda özgür satranç forumun, bu forummda yazan ben dahil herkesin son derece olumlu etkileri olduğunu gözlemliyorum . mesela artık turnuvalarda +1800, -1800 diye guruplar kuruluyor. çeşme ile amasya turnuvaları bu sene +1600 olarak bölmüş ama olsun bölünüyor ya . izmir GM lojistik 1600 elo ve yukarısı diye bölmüş . hiç yakışmamış . Çanakkale 1800 ve yukarısı diye bölmüş çok yakışmış . buradan şunu öneriyorum bütün turnuvalar +1800 yukarısı ve aşağısı olarak bölünmeli . oyuncu bulamayacağım diye kimse endişelenmemeli.bu bütün türk satranççılarının genel kabulü olmalı.

bakın keşan üç gurup yapmış , ilk beş turdan sonra guruplar birleşir demiş. sizin eleştiriyorsunuz niçin? diye. tahmin ediyorum onlarda arayış içindeler. ama ilk beş tur rapid son üç tur standart bunu bende anlamadım gitti . neye yarayacak .

yalnız benim gözlediğim bu tür turnuvalara federasyonun yaptığı eski ,dostlar alışverişte görsün kabilinden turnuvalardan daha fazla talep var . türk satranççıları +1800 ün değerini ve manasını her geçen gün daha fazla anlayacak ve +1800 ler bir gün satranç yönetiminede ,her şeyede talip olacaklardır . bu sonu kimse durduramayacak gibi ....

muzaffer şekerli
muğla,datça
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: 2014 TROMSÖ satranç olimpiyatları türk satrancına hangi vizyonu verdi - Yazar: MuzafferŞekerli - 10-09-2014, 19:20

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi