M.BACHANA ve BİR İTİRAF.
Konu çok ilginç bir yere gelmiş bulunuyor.

İtiraf göremeyen arkadaşları anlamakta güçlük çekiyorum, Bachana resmen "Şikeyi ben tek taraflı yaptım, arkadaş suçsuzdur." demiş. Bundan güzel itiraf olur mu? Daha ne deseydi?

Tutku Bey'in değerli açıklamaları orada. Mesele nereye giderse gitsin, izlenmesi gereken yol belli.

Turnuvalarda yer almış olan hemen her satranççı, bu yapılanın bariz bir şike olduğu konusunda hemfikir. Adalet diye bir kavram varsa şimdi tecelli etmeli, yoksa sadece gücünün yettiğine karşı kullanılmamalı. Mesele bu.

Aşkın Bey, sadece şahsım adına değil, bu olaydan haberi olup da rahatsızlık duyan tüm satranççılar adına size çok teşekkür ediyorum. Satranç oyuncusu olduğunuzdan dolayı rahatsızlığı anladınız, bizim gibi yaşadınız. Bu duyguyu hissedebilen yönetici sayısının artmasını diliyorum.

Belli ki yönetim kurulunda sizinle aynı fikirde olmayanlar var. Bilin ki sizi hiçbir zaman anlayamayacaklar, çünkü işin "mutfağından" gelmiyorlar. Politik hesaplar (dile gelmese de) yapılır ve bu olay bir şekilde sümen altı edilir. Sizin bu özverili çabanız, yönetimin çoğunluğunun sümen altı çabasına rağmen bu söyleşiyi inisiyatifinizi koyarak yayınlamanız cesurca ve takdire değer bir davranıştır.

Geçmişte sizi "Federasyon'un ÖSF Sorumlusu" olarak niteleyen bazı forum üyelerinin şimdi renkten renge girdiklerini tahmin edebiliyorum, biraz utanmaları varsa.

Bundan sonraki süreç TSF Disiplin Kurulu'na aittir. Olay ortada, yapılan ortada, ifade olarak kabul edilebilecek beyanatlar ortada, artık gerisine ne kulp takarlar, ne kılıf uydururlar bilmiyorum. "Yurt dışındaki turnuvaya izinsiz katılmak" 6 ay hak mahrumiyetinden başlıyorsa "şike yapmak"la ilgili ver(e)(me)ecekleri kararı takip edeceğim.

Not: Facebook'ta ekli bir satranççı ısrarla Bachana'yı savunan yazılar yazıyor, burada adalet isteyen satranççıları "kafatası avcılığıyla" suçluyor. Size denk geldi mi bilmiyorum, uzunca bir cevap yazdım kendisine. Bu platformda yazısını görmediğimden şimdilik isim vermiyorum ama hakaret sınırına yaklaşan kelimeler kullanmaya devam ederse tavrım değişecektir. Kendisi, olay ilk gündeme geldiğinde Bachana ile görüşmüş. Bachana bu kişiye ilk turnuvada "alkolü fazla kaçırdığından dolayı" son tura çıkamadığını söylemiş ki, çelişkili ifade. Aşkın Bey'e "tur yorgunluğu" öbür arkadaşa "alkol" bahaneleri. İkisinden birine yalan söylediği belli oluyor. Buna rağmen bu kişinin fanatik bir duyguyla Bachana'yı hala savunması bana ilginç geldi.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 30-08-2014, 17:27
RE: M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: Ozgur_Akman - 02-09-2014, 18:47
RE: M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: Hasan Berk - 02-09-2014, 19:04
RE: M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: Mojo Jojo - 02-09-2014, 19:51
RE: M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: Hasan Berk - 02-09-2014, 20:06
RE: M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: yusuf_omur - 02-09-2014, 20:50
RE: M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: Mojo Jojo - 02-09-2014, 21:06
RE: M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: Oktay ERTAN - 03-09-2014, 00:51
RE: M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: Mojo Jojo - 03-09-2014, 07:58
RE: M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: Oktay ERTAN - 03-09-2014, 08:40