İzmir'den Gelen Sesler
Son birkaç zamandır, İzmir'de Satranç isimli Facebook sayfasını takip ediyorum ve yarı kapalı yarı açık bir çok konu geçiyor.

Bu konuların merkezinde Berk Tuğra Çalışkan Satranç Spor Kulübü yer almakta. Bir çok konuya değinen kulüp yöneticisini sanırım birileri kızdırmış.

Anladığım kadarıyla - yanlış anlamış ve aktarmışsam lütfen düzeltin- Aralarında Karşıyaka ilçe temsilciliği, İzmir il temsilciliği ve turnuva teknik heyeti, İzmir'de diğer satranç merkezlerinin de yer aldığı bir sürtüşme artık son mesajlarla yüksek perdeden konuşulmakta.

İlk nasıl başladı bilmiyorum ama mesajlardan anladığım kadarıyla İzmir İl Temsilciliği sayfasında haber kısmında ana sayfada, Berk Tuğra Çalışkan Satranç Spor Kulübü ve İzmir Satranç Dostları Spor Kulübü Derneğinin logo ve isimlerinin çıkmasıyla gelen eleştirilerle başladığını sanıyorum. Bunu düşünmemi sağlayan bu olaydan önce bir tartışmanın sayfada olmaması.

Sonrasında ciddi sözler, yüksek perdeden bağırarak söylenmiş. ( Büyük harflerle yazmak sosyal ortamlarda bağırma, sesini yükseltme anlamına geldiğinden böyle yazdım)

Hatta Halk İçin Satranç adıyla yapılan bir kampanyaya aşağıdaki yazı yazılmıştır.

"HALK İÇİN SATRANÇ YAPMAK HALK İÇİN SATRANÇ YAPMAKTIR HALK BELLİ BİR YAŞI İÇİNDE BARINDIRAN TOPULUK DEĞİLDİR HALK TÜM YAŞ KATEGORİSİNİ KAPSAR.BELLİ KATEGORİLERLE SINIRLI TUTULAN ÇALIŞMALAR O GRUPLARA HİTAP EDER BAŞLIKTA HALK İÇİN OLMAMALIDIR BEN 4 YAŞINDAN 120 YAŞA KADAR KAPILARINI AÇAN ÇALIŞMALARA ÇALIŞMA DERİM HALK İÇİN YAPIYORUM DİYEREK KÜÇÜK GRUPLARI DAVET EDEN KAZ GELECEK YERDEN TAVUĞU ESİRGEMEYEN ÇALIŞMALARA ÇALIŞMA DEMEM.YAPTIĞI ÇALIŞMALARDA SÖZÜNDE DURAN BEKLENTİSİ OLMAYAN 5 ÇOCUK 15 ÇOCUK ÇEKER 5 ÇOCUĞUN 15 VELİSİ VAR 15 VELİNİNDE TANIDIĞI YÜZLERCE VELİ VAR ZİHNİYETİNİDE TANIMAM BEKLENTİSİ SADECE YARDIM OLAN SÖZÜNÜ TUTAN ÇALIŞMALARINDA SONUNA KADAR ARKASINDAYIM GAMZE"

İlgili facebook sayfası için: https://www.facebook.com/groups/izmirdesatranc/
Ara
İzmir' li olmak nitelikli ve kararlı duruş gösterebilmek demektir. Ortadaki sorunu anlayamadım.

İzmir ülke genelinde satranca yön verebilecek kapasite ve geleneğe sahiptir. Başka bir yer ile kıyaslanamaz.

Gerçek İZMİR bunu kullanır.

Çünkü, İZMİR TEK YÜREK-TEK GÜÇDÜR ve ÜLKEMİZDE TEK ÖRNEKTİR...
Ülkemizin satranç beşiğidir, kendi ekolü vardır.
Sürekli başarıları alt yapıya yönelik geçmişten kurulan sistemi ve istikrarlı sonuçlarıyla öncüdür. Bir çok İl'e örnektir.

Sorunların her zaman birliktelikle aşıldığı İZMİR, bunun örnekleriyle doludur. Geçmişten günümüze; güçlü oyuncular, değerli antrenör ve hakemler, özverili yöneticiler, saygın veliler ile satranç dünyasında yer almışlardır.

Geçişin ve günümüzün efsane kişiliklerini polemik dışı tutmak gerekir, buna inanırım.

Onlar yol gösterici olmuşlar ve bayrağı devretmişlerdir.

Satranç merkezleri belli bir ideali yansıtmalıdır.
İçeri girdiğinizde o kokuyu alamazsanız orası başka bir yerdir.

Ben en iyi kıstasın bu merkezlerde yetişen nitelikli sporcuların, yani ürün dosyalarının olduğuna inanırım. Sporcuyu görünce satranç merkezi hakkında ön fikrim olur.
Görme merakım artar.

Çocuğunun gerçek satranç eğitimi için nitelikli düşünen veliler artık bu düşünceden yola çıkıyorlar.

İzmir de ne olduğunu anlamak lazım. Üstesinden gelemeyeceği bir şey olduğunu sanmıyorum.

Gelişerek büyüme sancıları olduğunu sanıyorum ki bu da normal gözüküyor.
- MATRANÇ -
Ara
Merhaba,
"İzmirde Satranç" forumunda takip edilen tartışma konusunda kısaca bilgi arz ediyorum.
1. Konunun İzmir web sitesindeki düzenlemelerle herhangi bir alakası yoktur. İl temsilciliğimiz tüm kulüplere aynı şekilde yaklaşmaktadır. Kulüpler sayfasında tüm logo ve isimler olması gerektiği gibi standardize hale getirİlmiştir ve bu konudan hiçbir kulüp rahatsız olmamıştır.
2. Konunun özü 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren başlayan yeni uygulamadır. Sayın Berk Tugra Çalışkan Satranç Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Çalışkan, bu uygulama ile ilgili eleştirilerini dile getirmiştir. Bir grup da buna destek vermiştir. Buraya kadar herhangi bir sorun yoktur. Herkesin görüşlerini özgürce ifade edebilmesi hepimizin dileğidir.
3. Bununla birlikte söz konusu görüşler ifade edilirken saygı sınırı aşılmış, eleştiri hakaret ve asılsız suçlamalar boyutuna ulaşmış ve başta Oguz Cem Akın ve Melih ÇİÇEK kişiliğinde hakemlerin geneli için aşağılayıcı ifadeler kullanılmıştır. İzmir il temsilcisi olarak İzmirin değerli iki hakemine ve onların nezdinde tüm hakemlere yapılan suçlamaları üstüme alınırım. Bunun üzerine bir yazı yazarak bu durumun yakışmadığını belirttim ve söz konusu yazıların kaldırılmasını talep ettim.
4. Söz konusu yazılar Sayın İsmet DUMLUPINAR tarafından forumdan kaldırıldı. Fakat ikimiz arasında yapılan özel yazışma görülmediği için Sayın Neşe AYDIN tarafından yöneticilerin daha aktif olması gerektiğini belirten bir yorum yapıldı.
5. Bu yoruma karşı Sayın Atilla ALPASLAN'ın, Sayın Neşe AYDIN'la ilgili hem içerik hem de üslup olarak kesinlikle doğru bulmadığım yazısı geldi.
6. Bu tür yazışmaların biz İzmirli satrançseverlere yakışmadığını vurgulamak için Konu ile ilgili tüm yazıların kaldırılmasını talep eden bir yazı yazdım ve bu tarz üslubu kınadığımı göstermek için bir hafta süre ile foruma yazı yazmayacağımı bildirdim.
7. İzmir İl temsilcisi olarak şehrime kayıtlı tüm sporcu, hakem, antrenörler ile değerli velilerime HERKESİN saygılı hitap etmesini istiyorum. Karşılıklı saygı, Sağlıklı toplum olmanın birinci şartıdır diye düşünüyorum. Her konunun tartışılabileceğine ve herkesin görüşlerini ifade etme hakkı olduğuna inanıyorum ama bu, bir başkasına yada bir gruba hakaret niteliği taşımamalıdır.
Saygılar sunarım.
Gökhan NARMAN
Ara
"İzmir İl temsilcisi olarak şehrime kayıtlı tüm sporcu, hakem, antrenörler ile değerli velilerime HERKESİN saygılı hitap etmesini istiyorum. Karşılıklı saygı, Sağlıklı toplum olmanın birinci şartıdır diye düşünüyorum. Her konunun tartışılabileceğine ve herkesin görüşlerini ifade etme hakkı olduğuna inanıyorum ama bu, bir başkasına yada bir gruba hakaret niteliği taşımamalıdır.
Saygılar sunarım."
Gökhan NARMAN

Sevgili Gökhan NARMAN' IN bu dileğini herkesin paylaşacağını düşünüyorum.

Öyle de olmalıdır.
Farklılıklar ve farklı fikirler elbette doğal. Haklılık payı da olabilir.
Fakat satranç, her açıdan ve her zaman korunmalı!
Bu hep birlikte gerçekleşebilir.

Selam ve saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Ben "İzmir'de Satranç" facebook grup sayfasının yöneticilerinden biri olarak; Satranç Federasyonu İzmir Temsilcisi Sayın Gökhan Narman'ın çok güzel bir şekilde yaşanan sıkıntılı olayları özetlemiş olduğunu görüyorum. Satranç İl Temsilcimizin yaşanan güncel, sıkıntılı bir durama hızla yaptığı olumlu müdahale, İzmir Sportif Satranç Ortamında uzun yıllardır yaşanan sıkıntılardan sonra, olumlu gelişim ve değişimin başlangıcının en önemli belirtisi sayılmalıdır.

Yalnız üzülerek söylemek zorundayım ki Sayın Narman'ın özet yorumunda 4. madde yaşanan olayı tam olarak doğru ifade etmemiştir.

"Sayın Neşe AYDIN tarafından yöneticilerin daha aktif olması gerektiğini belirten bir yorum yapıldı."

bu biraz hafif kalmış. Çünkü Sayın Neşe AYDIN tarafından yazılan yazı tam olarak şu şekildedir :

"SnIsmet Dumlupinar, elinizden bu kadar geliyorsa kendinizi (YÖNETİCİ) olarak görmemelisiniz. (!!) Kaliteyi bu sayfada korumaya , satranca zarar verilmesini engellemeye davet ediyorum sizleri, (her kaç yönetici iseniz..) "

Parantezleri ben yaptım ve "her kaç yönetici iseniz.." cümlesi özellikle kafama takılmış durumda??...Devamında da ahanda bunlar yöneticiler diye reklam afişi gibi bir yazı Sayın Melih Çiçek tarafından geldi -zanlı listesi ilan eder gibi- :

İzmir'de Satranç FACEBOOK Grubu Yöneticileri
Fırat Salepci Öğretmen
T C Fırat Salepci
Atilla Alpaslan
Ozan Öz
İzmir'de Satranç
IIsmet Dumlupinar

Biz İzmir'de Satranç grup yönetimi olarak; İzmir Sportif Satranç Ortamının güncel haberlerinin daha hızlı bir şekilde yayılmasını sağlamak, gelişim ve değişim sağlamak hedefiyle sorunların ifade edilebileceği bir ortam olmak, sporcularımızın ve spor yöneticilerimizin, emekçilerinin başarılarını daha coşkulu paylaşabilmek adına bu grubu kurduk ve yönetiyoruz.

İnsanlar sorunlarını uygun bir üslupla dile getirebilirler , eğer hakaret tarzı söylemler varsa YÖNETİCİ-LER olarak topluca karar vererek bu iletileri sileriz, şikayetleri de değerlendiririz. Buda doğal olarak biraz süre alabilir...

Grubumuzu yakından takip edenler bilirler. Bundan önce de yaşanan pek çok sıkıntıyı, sıkıntılı durumu olumlu sonuçlar doğuracak şekilde aşmayı başardık.

Grubumuzu izlemeye devam ederseniz yine "İzmir Sportif Satranç Ortamının" kazançla çıkacağını göreceksiniz.

Saygılarımla Fırat SALEPCİ
Ara
Uslubun "kabul edilebilir" olması gereklidir!Gökhan Narman ve Fırat Salepçi'nin yazdıklarına katılmamak mümkün değildir.Ancak tartışmanın çıkış noktasını göstermek için 1 Ekim 2014 den itibaren değiştirilmiş uygulama hakkında bilgi verilmesi yerinde olur.Bu takdirde velilerin veya Neşe hanımın ne derece haklı olduğu anlaşılabilir.Bazı sorunların çözümü bulunabilir.Sert tepkilerin veya kırıcı ifadelerin yararı yoktur.
Ateş Ülker
Ara
İzmir beni çok yakından ilgilendiriyor.
Her ne kadar uzakta olsam ve uzun süre ayrı kalsam da...

Ülkemizde satranç sadece bir kaç ilimizde vardı.
Modern gelişme ise daha az sayıda ilde başladı.
İzmir bu iki ilden biridir.
Ülke satrancına yön verebilecek kaç il sayabilirsiniz?

...

Bu konuda adı geçen her bir değerli şahsı uzun yıllardan beri tanırım. Kimisini gençliğinden kimisini de çocukluğundan.
Ben şahsen bir pasta bölüşüm kaygısı görmüyorum. İçinde tecrübenin konuştuğu uyarı da var, gençlik heyecanı, enerjisi ve bakış açısı da var, tertemiz açık ifadeler de...
Her biri de cesurca ve kararlı.
Her biri İZMİR SATRANCININ bir parçası olduğunun da farkında.

Bu tartışmada üslup ve nezaket korunmalıdır.
Satranç korunmalıdır.
Tartışma da devam edebilir. Etmelidir de...
Bu süre içinde geçmişe tanıklık yapan tecrübe konuşacak, uyaracak.
Gençlik önce dinleyip anlamaya çalışacak.
İtirazı varsa elbette söyleyecek.
Ama kırmadan dökmeden.
İpi koparmadan...

BERTHOL BRECHT'İN dediği gibi;
" Kopan ip bağlanabilir ama, bir kere kopmuştur."

İZMİR'DE her şey var.
En iyi çalıştırıcı-antrenörler, alt yapı olanakları, ekolleşmiş satranç merkezleri, tecrübeli hakemler, bilinçli geniş bir kitle...

En önemlisi temeli herkes tarafından bilinen ta 1970 ler kuşağından gelme bir ekol ve bayrağı devralan temsilcileri.

Açıklamalardan kalite korunmalı dendiğini anlıyorum.
İtiraz olabilir mi?
...
Açıklamalarda nezaket çağrısı var.
Karşı çıkılabilir mi?
...
Heyecan var.
Karşı durulabilir mi?
...
Her bir yorum yazanın kararlılığı var.
Göz erde edilebilir mi?
...

Büyük kentlerin büyük sorunları olabilir, hatta çözümsüz!

İzmir bunu saklamıyor.
Çözüm sürecine ilerlemesi de camianın gözü önünde oluyor. Adeta bir örnek teşkil ederek.
Bu dönem İZMİR bence en şanslı dönemini buldu.
Geçmişi asla kötülemiyorum. Ama o dönem sorunları da biliyorum.
Tüm bunların ışığında sn. Gökhan NARMAN, kuracağı ve güveneceği ekibiyle bunların üstesinden gelecektir.

Geçmiş nasıl ki örnek teşkil etmişse, bugün sorunlara bakış açısı ve mücadele yöntemleri de örnek teşkil edecektir.

Tartışma ve uyarılar elbette olmaya devam etmelidir. Bu gelişme ve büyüme sancısıdır.
Değişimler olacak ve buna uyum süreci de beraberinde gelişecektir.

İzmir ülke satrancına yön verebilecek kapasitesini göstermeye devam edecektir.

Sevgi ve selamlarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Bu konuya açıklık getirmek için son kez yazmak istiyorum bundansonra bu konuların açılmasını istemiyorum.Bu siteye üye olmamda bana yardımcı olan sayın Abdullah Arık beyfendiye önce teşekkür etmek istiyorum. Hikaye söyle başlıyor.Sahip olduğum bir yer vardı iki yıl İstanbul da kaldığım için bu yerle ilgilenememiş kircılar ile problem yaşamıştım oğlum Berk te henüz satranca başlamamıştı.UKD nin ne demek olduğunu dahi bilmiyordum 2 senelik İstanbul yaşantısında bir kurs yerine uzun süre devam ettik ısrarlı bir şekilde fakat gelişme bir türlü yaşanmıyordu.Kursa başlamamızın sebebi oğluma sen asla satranç öğrenemiyeceksin demesiyle oğlumda hızla başlayan bir satranç sevdasıydı. Raydan çıkmışcasına sürekli kitaplar karıştırıyor gününün yaklaşık 16 saatini yemek yeneden satranç çalışarak geçiriyor fakat uzun soluklu kurs yerlerinden bir türlü ilerleme alamıyorduk.Bu camiayı piyasayı bilmiyor konu hakkında hiç bir fikrimiz yoktu sorduklarımızdan bize yardımcı olanda olmadı ya ders almıyoruz yada kaçamak cevaplar veriyorlardı bu durum gittikçe berk için acı hale gelmişti oradaki kurs öğretmeninden Berk için izmire dönüş yolunda bir öğretmen tavsiye etmesini kendisinin referans olmasını istemiştik 2-3 ay önceden tafsiye ettiği öğretmeni arayarak özel ders konusunda haberleşiyor kendisinden sürekli onay alıyorduk.Fakat İzmire kesin dönüş yaptığımızda umduğumuz gibi olmadı bu öğretmeni tabiri caizze sadık bir köpek gibi koca bir yaz bekledik bize zamanı olmayacağını söyleseydi çok kutsal olurdu oysa o bizi koca bir yaz bekletti.Kaybettiğiniz para olunca geriye koyma şansınız oluyor fakat kaybolan zamanı kimse geri getiremez. Olmadı o yaz öyle geçti bir kurs yeribulduk yine bir dernek adını vermeyeceğim koca bir yazda oraya devam ettik her gün günde 3 saat fakat gruplaşmalar yetişkinlerin egoları berki dahada fazla yıprattı satrancı bilmediği için çocuklarıyla oynatmadılar ukd si olmadığı için aşağıladılar neredeyseher gün eve geliyor ağlıyordu aynışeyleri göstere göstere yine zamanımızı çaldılar.Böyle oluncabir öğretmen tuttuk artık bazı şeyleri yavaş yavaş bizde öğreniyorduk fakat her yer aynıydı öğretmenler öğrenci kapma yarışında notasyonlar almalar ve daha pek çokşey işin böyle olduğunu ve ilerlemelerin bir kontrol mekanizmasına bağlatıldığını farkedince bizde ukd grafiğinibaz alarak verimi aldığımız sürece öğretmenlerle devam ediyor skala aşağıya düşmeye başlayınca öğretmen değiştiriyorduk zira artık zaman kaybetmeye tahammülümüz kalmamıştı. Bu süreçiçerisinde yaşadığımız pekçok olay oldu konu çak daha fazla uzayacak fakat bizler bazı şeylerin farkınavardıkça satrancı çok seven oğlumuz için bir başlangıç yapar bizlerle aynı sorunları yaşayan velilere yardımcı oluruz diye düşündük ve tam bir yıl eski kiracımı bulma onuçıkartma avukat işleri ve tadilat derken birçok şeyle uğraştık fakat bunlar oluyorken fikirlerimizi birkaç öğretmenle konuşup bize yardım etmelerini ricaa ettik konu ya olumsuz oluyor yada benim düşündüğümün aksineticari farklı fikirler gelişiyordu.Böyle oluncafazla üzerine düşmedik fakat dernek fikri kapımızda ilginçbir insan kitlesinin yığılması sonrada bu yığılmanın aniden kesilmesigibi tuhaf bir çıkar sirkülasyonu yaşadık. İsim arıyorduk danıştığımız kişiler oldu bulduğumuz kişilerde en son öğretmenimizesorduğumuzda neden oğlunun ismin koymuyorsun şeklinde bir öneriyle gelince ben bunun antipati yaratacağını olumsuztepki alacağımı belirttim.Fakat kendisi İzmirdekendi ismine yer açan kişilerinolduğunusöyleyince bu fikir oldukça sıcak geldi doğrusunu söylemek gerekirseaklımın diğer köşesinde yıllarcaturnuva köşelerinde birşekilteçocuklarınıpopilerizeetmeyeçalışan isim peşinde ünpeşinde koşan velileri görünce bu fikirde oldukça iyigörünmeye başlamıştı zire bu isim baskısını ve egolarına yenik düşen doymak bilmez hırslarıyla çocuklarınıda yarıştıranbu velilerin bunun etkisinde kalançocukların diğerleri ezici etkisi oltında yaşıyor olması çocuk için bir yıkım oluşturuyor. İSİM BU ŞEKİLDE GELİŞMİŞ OLDU.SIK SIK ÖĞRETMEN DEĞİŞTİRMEYE KARARVERMEKTEDevam edeceğim
Ara
Kötülenmeyen Geçmişle yüzleşmek gerek, yapılan hatalar affedilebilir ama bilinçli olarak zarar vermeye çalışan, gücünü göstermek adına Izmir satrancına zarar geleceğini umursamadan davranan kişiler gördü izmir.

Gökhan Narman'ın çabası ve iyi niyeti bunların üstesinden gelecektir, ama bundan da rahatsız olacak küçük bir azınlık da olacaktır.

Yaptığı yaramazlıkları görmezden gelinen çocuk, bundan güç ve cesaret alacak ve başka yaramazlıkları sürdürecektir.
Ara
Gamze Hanım,

Yazınızı okurken kör oldum. Kör olmadan önce edindiğim izlenim ise size öğretmen olan hocanın vay haline şeklinde Smile
Ara
undefined

Insanın kendini anlatmasının en iyi yolu açıklamaktan geçiyor. Zira başkalarının sizi anlamaya çalışmasını beklemek zaman kaybı. Bu süreç içerisinde belirtmek istediğim ve değer verdiğim iki öğretmenin ismini yazmaktan çekinmiyorum. Ilki Ata Seçer . Sebebi ders almak için aradığımızda yıllar önce bize ders veremeyeceğini, çok dolu olduğunu yetiştirdiği öğrenciler olduğunu eğer bize zaman ayırırsa ders kalitesinin düşeceğini söyledi. Bu hakikaten övgüye değer bir davranıştı. Çünkü bana zamanımı kazandırmıştı. Diğer öğretmen Faruk Keler taraf gütmeden öğrencilerinin iyi niyeti için satrancı satranç olarak kabul ettiği için öğrencilerini tüm turnuvalara yönlendirdiği için ben onu Manisa'nın hazinesi olarak görüyorum. tüm öğretmenlerin kendine özel meziyetleri vardır fakat benim öğretmen anlayışımda bu iki öğretmen çok değerli. Dernek kurulumu ve diğer sorunlara gelince.

Dernek kuracağımı öğrenen bir grup şahıs kapımı aşındırmaya başladı bir grup kişiyide ben aradım. Kapımı çalanlar beni klübümün sokağında bekleyenler bana sözler verdiler yine verdiği bu sözlerden biri olan sabah kahvaltısında verdikleri sözü tutmayarak aynı gün dağ evlerinde oğlak partisi vermişler bize haber dahi verememişlerdi .Bizler davet edilmeyi beklemedik tek isteğimiz verdikleri sözü tutmalarıydı.Sözünü tutan tek kişi hakem bey olmuştu fakat oda oğlak partisine gidebilmek için başkalarına verdiği sözü yerine getirmeşti.bunada içerlendim ve kendi adına çok üzüldüm zira onunla zaman geçirmeyi planlayan 2 çocuğu hayal kırıklığına uğratıyordu. Yinede bizlere verdiği sözü yerine getirdi gelmişti Bu sebepten belki kendisine güvenebileceğimizi düşündük. Ben bir şirket yönettim dernek kurmanın yada yönetmenin ne olduğunu bilmiyordum o zaman şirket tarzı bir yönetim düşünmüştüm dernekler 16 üyeden oluşurlar şirketler farklı bu sebeple bu şahsa ait bir dernek imajı başlarda aklımda kurduğum bir meseleydi. Zira başlarda bir araya gelinen zamanlarda tavırlarında bir patron edasını o zamanda her zamanda bizlere hissettirdi taki bir turnuva esnasında yaptığım görüşmede verilen kahvaltı sözünde bahsettiğim aileden şahıslarda yanımıza gelince tavırlarının tamamen değiştiğini gördüm tıpkı süt dökmüş bir kedi gibiydi zaman zaman görüşmelerimizde ahkam kesen şahısın sesi dahi çıkmıyordu bu 2. Bir soru olmuştu.yavaş yavaş neye itildiğimi başta organize olmuş bu grubun hedeflerinin neler olabileceğini anlamaya başlamış fakat tam olarak kestiremiyordum.

Dernek kuracağımı öğrenen bir grup şahıs kapımı aşındırmaya başladı bir grup kişiyide ben aradım. Kapımı çalanlar beni klübümün sokağında bekleyenler bana sözler verdiler yine verdiği bu sözlerden biri olan sabah kahvaltısında verdikleri sözü tutmayarak aynı gün dağ evlerinde oğlak partisi vermişler bize haber dahi verememişlerdi .Bizler davet edilmeyi beklemedik tek isteğimiz verdikleri sözü tutmalarıydı.Sözünü tutan tek kişi hakem bey olmuştu fakat oda oğlak partisine gidebilmek için başkalarına verdiği sözü yerine getirmeşti.bunada içerlendim ve kendi adına çok üzüldüm zira onunla zaman geçirmeyi planlayan 2 çocuğu hayal kırıklığına uğratıyordu. Yinede bizlere verdiği sözü yerine getirdi gelmişti Bu sebepten belki kendisine güvenebileceğimizi düşündük. Ben bir şirket yönettim dernek kurmanın yada yönetmenin ne olduğunu bilmiyordum o zaman şirket tarzı bir yönetim düşünmüştüm dernekler 16 üyeden oluşurlar şirketler farklı bu sebeple bu şahsa ait bir dernek imajı başlarda aklımda kurduğum bir meseleydi. Zira başlarda bir araya gelinen zamanlarda tavırlarında bir patron edasını o zamanda her zamanda bizlere hissettirdi taki bir turnuva esnasında yaptığım görüşmede verilen kahvaltı sözünde bahsettiğim aileden şahıslarda yanımıza gelince tavırlarının tamamen değiştiğini gördüm tıpkı süt dökmüş bir kedi gibiydi zaman zaman görüşmelerimizde ahkam kesen şahısın sesi dahi çıkmıyordu bu 2. Bir soru olmuştu.yavaş yavaş neye itildiğimi başta organize olmuş bu grubun hedeflerinin neler olabileceğini anlamaya başlamış fakat tam olarak kestiremiyordum.
Ara
Gamze Hanım, forumda bu başlığın açılmasının sebeplerinden biri, sizin izmir'de satranç facebook grubundaki paylaşımlarınızdı. Biraz sert ve hedefi olan yazılar yazmıştınız. Kimi satranç merkezlerinin turnuvalarına ağır eleştirileriniz oldu, hakemlere turnuvanızdan ayrıldığı için yazdınız, hatta Halk için satranç çalışmasına da ağır eleştiriniz oldu. Teknik kurulun size yolladığı maili paylaşarak bu konuda da gündem oluşturdunuz.

Sizi, birilerinin engellediği gibi bir izlenim oluşturdunuz yazdıklarınızla.

Yukarıda yazdıklarınız Veli olan Gamze Hanım'ın paylaşımları gibi ama facebook grubundaki paylaşımlar veli değil de bir dernek sorumlusu/sözcüsü Gamze Hanımın sözleriydi sanırım.

Bu konulara açıklık getirirseniz sevinirim.
Ara
Ben kurulum sorunları yaşarken antrenörlük kurs bilgileri ararken eski il temsilcisine ulaşmanın yollarını ararken eski il temsilcisi hakkında söylediklerine inanarak hem kendi çıkış yolumu bulmak gemde var olan sorunları çözmek için kendisi hakkında iyi şeylerde yazdığım bir çok kanalla bağlantıya geçtin bir çok kanalla gem sözlü hem yazılı iletişime geçmeye gayret ettim bunlar içerisinde satın federasyon başkanı, merkez hakem kurulu başkanı, merkez teknik kurul başkanı ve farklı bölgelerin il temsilcileride var. Benim sorunlarımın çözümü odaklı niyeti kendi sorunlarını çözmekmiş. Bağlantıya geçtiğim tüm kanallarla ilgili e postaları kendisinede yönlendirdim yönlendirdimki hakkında yanlış yazmadığımı görsünde istedim bunları bizzat zaten kendiside benden istedi belkide amacı ileride bunları kendi adına kullanabilmekti bilemiyorum fakat bu emek benim harcadığım zamanın bedeli asla ödenemez. Şu an aslında eski il temsilcisine belkide haksızlık yapmış olabileceğimi düşünüyorum çünkü zaman içerisinde konu koltuk davası olunca belki kendisi sürekli tekefonlarla rahatsız edildi belki bu rahatsızlıklar öyle uç noktalara ulaştı ki telefonları açmak yada gereksiz rahatsız edici telefonlara cevap vermektense hiç cevap vermemek çözüm yolu olabilirdi bilemiyorum aklıma gelenler kurduğum bir düşünce bilemem

Tüm yazilarim bir veli olarak yazdigim yazilardir Satranc camiasi icerisinde magdur bir sahislara olarak yazdigim yazilardir kisi olarak magduriyetimi belirtmek icin yazdigim yazilardir dernek baskani ifadesini buyuk fontla alt kisimda ayrica yazmamin sebebi adima cikarila keklenmek yazisinda bir kulup olarak var oldugumu yoneticisi oldugum bu kulubun ayaklar altina alinmasindansa bu kulup icin bunlari yazdiniz hecklemekle sucladiniz bu kulupte veli olan gamze hanim da var diye bilmek icin kimseyi suckamadim kimseyi itham etmedim var olanlari yasadiklarimi oldugu gibi yaziyorum ben bunlari yasadim bunlara tanik oldum kulubun adinin geciyor olmasida her iki varligi ayakta tutmam gerektigi dusuncesiyle

Cok daha onemli ve farkli seylerde var insan bu sure icinde o Kadar cok yipranuyir ki federasyonda saygilar duydugum isimlerde var kimseyi Kirmak istemen kimseyi kirmamda fakat yasadiklarim neticesinde insanin sinirlerini belli bir seviyede tutmasi mumkun olmuyor var olan yasanilan seyleri uydurmakta mumkun degil hepsinin dokumanlarida var sahitleride var mumkun oldukca yaz maya devam edecegim fakat cep telefonundan yazdigim icin kusurabakmayin hatlar olusuyor insan ustune cok gelincede Boyle oluyor. Turnuvam suresinde kendisinden hakemlik rica ettilk oda Kabul etti bedelini sordugimda Ben sizden parami istedim seklinde cevap Verdi cok sevinmistim cunku bu turnuvam icin Hakem ucreti odememek beni biraz olsun rahatlatiyordu turnuvam yaklasmisti ilk turnuvamin yonergelerini hazirlamakta kendisinden yardim rica ettiniz bir turnuva sirasinda yonergeleri hazirlayarak kendisine bir eksik varsa duzeltmesini rica ettim tipki dernek kurulumunda kendisinden yardim rica ettigim gibi her iki atilimda duzeltmeleri yapti ve Verdi fakat yaptigi duzeltmeler ve yardimlar ne dernek kurma asamasinda nede yonergeler de ise yaramadi . Yonergelerde duzeltmeler lie Teknik kuruldan Geri donuyor kendiside sen birsey yapma onlar gerekli duzeltmeleri yapmak zorundalar diyordu. Dernek asamasinda ise verdigi yardimlarin ne Kadar yanlis oldugunu bu isi kavradigimda ogrendim aslinda yardimlar elbetteki yardim degilmis. Ilk turnuvamin yonergesini sadece bir Kere fakslamak yetti hiç bir sorun cikmadi federasyonun Eline cok kolayda ulasti. Fakat teknik Kurul onayi icin defalarca duzeltme yaptim bu konuyu ayrica detaylandiririm. Cok kolay ulastigim beyfendiye artik ulasmak mumkun olmuyordu ne telefonlarina cevap veriyordu aramalarimaysa lakayit anlam veremedigim bir mesajida halakayitlidir. Bu sebepten kuskular olusmaya basladi tavirlari ya turnuvama gelmezseden tutun da turnuva gunu artik hakemlik yapmayacagi. Boyutlarina Kadar dayandi.
Ara
Ben kulubun anahtarlarini guven duydugum yada isteyen herkese veren biriyim geride onemli herhangibirsey olmazsa almam turnuva zamani hazirliklardan dolayi gec kalma ihtimaline karsilik oglumun egitici abisinden rica ettik onceden gelmesini Ben sureci etkilemeyecek sekilde gec kalmisim ki Hakem bey de abimizde turnuva salonunda idiler hatta soyle bir ifade kullandigimi hatirliyorum hocam beni utandurdiniz . Turnuvaya geliyor olmasi bana bu kuskulari turnuvamda hakemsiz kalma kuskularini yasartirma hakkini vermez turnuvaya gelmeseydi beni hakki cikarirdi yasadigim gerilim asla goz ardi edilemez bu bir nevi mabinge girer. Herseye ragmen iyi bir turnuva gecirdik birde dogumgunu kutlanasi yaptim cocuklarin istegi uzerine birde blitz. Tum bu guzel gelismekerin ardindan laf arasi turnuva sirasinda kucuk bir isi oldugunu gitmesi gerektigini soyledi fakat Ben bunu I telasli gunumde unutmusum yada aklimdan cikti Bunun be anlama geldigini turnuvadan ayrildiginda anladim gitmesi demek saat dahi kurmayi bilmeyen bir hakeme oyuncu hakeme turnuvayi emanet etmesi demekmis bir turun eslendirmesini o hakemin yapmasi demekmis oyuncularin oyununu bitirdikten sonra notasyonu imzalayacak sonuclari alacak bir hakemin olmamasi demekmis oyuncularin hakem nerede demesi demekmis telefonla arandiginda kendisine ulasamamak demekmis neyseki sonraki tur cikip geldi. Bir organizator olarak beni zor durumda burakmasini turnuva sonunda bittiginde unuttum belkide Ben abartiyorumdur diye dusundum ve Ona yeni bir sans vermek istedim 2.Turnuva Icin

O sirada koltuk yonetimi degisti yeni yonetimde Sayin yeni temsilciyle yaptigim gorusmeyi unutmuyorum bana sorunlarimi bildigini turnuvalarimla özel ilgilenecegi hakemimi kendim sececegim sozonu Verdi yaptida unutamayacagim bir davranis tipki diger unutamiyacagim daveanislar gibi lutfen okuyorsaniz baglantilari kurun. Artik 2. Turnuva hazirliklarina basladim 2 kez gesime fax cektim fax la ilgilenen bayan faxsin geldigini soyledi fax rapirlarimda gittigini fakat isimi iyi yaptigim icin takibinide yapiyordum gerekli yerlerle yaptigim gorusmelerde faxkar ulasamiyorum gittim elden teslim ettim fakat kayit numarasi almadim almama gerek oldugunu bilmiyordum Zira gesimle yaptigim telefon gorusmesinde 2 tur yonerge teslim edilebilirdi bir fax yoluyla birde elden ikiside olmayinca federasyon yetkilisi bir sahis bana kargoyla gonderin. Dedi buna anlam veremedim Zira gesimde calisanlar ne icin ordaydilar .Sonunda su yola basvurdun elden teslim ettigim kisiye federasyonda gorustugum beyfendinin telefonunu verdin cunku gesim federasyonun fax cihazinin arizali oldugunu fax cektim iddia ediyordu herneyseki zorluklarla fax federasyona ulasti. O sira canakkale open olmaktatdi hakemimiz gelemezse yerine bir baska Hakem bulacagi sozunu Verdi . Zaman ilerliyordu telefonla kendisini ariyor Geri donus yapamuyordum turnuvama bir hafta kala

Sayin il temsilcisini aradim hakemim olmadigi icin bir Hakem atamasini rica ettim oda sagolsun zorluklar ve sikisik zamaninda Sayin Abdullah Arik beyden rica etti Kabul etmis kendiside bu arada turnuva basvurulari oyuncularin dahil edilmesi ve pekcok seyle daha ugrasiyorum fakat 2. Turnuvam tum zorluklara ragmen cok rahatlatici gecmisti bir Kere aklimda hakemim gelmeyecek sorunu kalmamisti dikkat ceken bir olay listeye adini yazdiran bazi oyuncularin turnuvama gelmemesi ve baska turnuvaya dahil olmasi bazi oyuncularinda turnuvama ismini yazdirdigi halde baskacada bir turnuvaya girmemeleri bir isim dikkatimi cekti bu isim bir arkadasi vasitasiyle turnuvama adini yazdirmisti bu isim daha oncede bir ogrencisini yonkendirmisti fakat ismini yazdirdigi halde ani fikir degisikligi sorulara yerini birakti zira o ismi organizasyon sayfasinda ismini goruyor olmak beni sasirtmadi beni sasirtmayan pekcok seyden biri turnuvam guzel oldu rahatta gecti fakat isimi cok sevdigim icin yoluma devam etmek istedim tum zorluklara ragmen 3. Turnuvamda

Sayin il temsilcisini aradim hakemim olmadigi icin bir Hakem atamasini rica ettim oda sagolsun zorluklar ve sikisik zamaninda Sayin Abdullah Arik beyden rica etti Kabul etmis kendiside bu arada turnuva basvurulari oyuncularin dahil edilmesi ve pekcok seyle daha ugrasiyorum fakat 2. Turnuvam tum zorluklara ragmen cok rahatlatici gecmisti bir Kere aklimda hakemim gelmeyecek sorunu kalmamisti dikkat ceken bir olay listeye adini yazdiran bazi oyuncularin turnuvama gelmemesi ve baska turnuvaya dahil olmasi bazi oyuncularinda turnuvama ismini yazdirdigi halde baskacada bir turnuvaya girmemeleri bir isim dikkatimi cekti bu isim bir arkadasi vasitasiyle turnuvama adini yazdirmisti bu isim daha oncede bir ogrencisini yonkendirmisti fakat ismini yazdirdigi halde ani fikir degisikligi sorulara yerini birakti zira o ismi organizasyon sayfasinda ismini goruyor olmak beni sasirtmadi beni sasirtmayan pekcok seyden biri turnuvam guzel oldu rahatta gecti fakat isimi cok sevdigim icin yoluma devam etmek istedim tum zorluklara ragmen 3. Turnuvamda
Ara
3. Turnuvamda yonergeleri hazirladim bu kez kayit numarasi aldim Teknik kurula gonderdim duzenlemelerle tekrar gesim e gittim tekrar kayit numarasi aldim bu kez bursey yapmadim nasil olsa ayni yonergeyi duzenlemelerle gesim e vermis kayit numaralari almis ve uzerine duseni yapmistim beklemek istedim neler olacagini gormek istedim taki il temsikcisi Abdullah beyi ariyarak turnuva onayinin kendisineulasmadigini soyleyene dek. Abdullah bey durumu ogrenmek icin beni aradi kayit numaralarini kendisine telefonda soyledim Il temsilcimizde gesimi aramis fakat yonergeler yine kaybolmustu boylece bekliyerek il temsilcimizin bazi seyleri bizzat az da olsa gormesini sagladim. Tekrar yonergeleri hazirladim uzerine bu kezde hazirlattigim kaseyi vurdum Abdullah beye yonergeri teslim ettim oda il temsilcisine oda gesim e Boyle bir cozumden sonra diger islere bakmak kaliyordu sporcularla ilgilenmek 9 masam ve 18 sporcum vardi her turnuvamda oldugu gibi bu turnuvamda da sporculari tek tek ariyor turnuva katilma durumlarini ogreniyordum bir sporcunun katilmiyor olmasi demek diger bir sporcunun katilmasini engellemek oldugu gibi Hakem ucretinide diger masraflara ekliyerek bunuda cebimden odemem anlamina geliyordu bu surec icerisinde liste ilanindan bir kac cocugun turnuvama gelmeyecegini Ben ariyarak ogrendim bu isimler tek bir ogretmenin adinin altinda toplaniyordu I ogretmenin isminide organizasyon sayfasinda adini gormek beni sasirtmadi. Beni sasirtan bir kac olayda oldu uzre birkac olayda elbette. Olaylari takibim bakis acim hesaplamalarim belkide paranoya denilebilecek bu fikirler gercek olmustu . Ben bunlara organize suclar diyorum devam edecegim

Ben kurum yoneticiligi gerekse kulup yoneticiligi yaptigim surece herkesi dinkedim sporcularla konusup eksiklerim varsa gidermeye gayret ettim. Bir eksigim varsa Abdullah beyle konustuk O eksigi ertesi gun giderdik calistigimiz surede tempodan ac kaldigimiz oldu AMA ben tum taraflara sordum ve dinledim adil yonetim budur diger taraftan tek tarafli alinan kararlar Benim dogru karar vermemi engellerbenim ozgurlugumu kisitlar kararlari Ben degil kararlari veren kisinin masasi olmus olurum. Bir organizasyon duzenlemdi organizasyon zor duruma dusuruldu. Resmi bir kurumdan evrak kayboldu turnuvam sabote edildi bunlari gerceklestirenler saygin giruldu. Son turnuvamda Sayin temsilcimiz Atilla Alpaslan ve Sayin cemal Siri yaninda ilk hakemimiz elini uzatti........ Elini sikmadim organizasyon sonunda tum bunlari yine unutup bir sporcuya kupa vermesi serefinide vermistim kendisine oysaki AMA Ben Boyle birinin elini sikmam . Bir beyfendiye yakusmayacak laflar etti bagirdi temsilcimizin ve diger konuklarin yaninda tek kelime dahi etmedim....... Uzgunum Sayin temsilcimizin ilk hakemi kolumdan cekip birlikte uzaklasmalarina uzgunum. ...... Uzgunum beni dinlememesine uzgunum...... Uzgunum kendim ifade etmek icin konusmak icin teklif yolladigimda beni dinlememesine uzgunum ve uzgunum sevmedigim sanal ortamlarda sesimi duyurmama sebep verdigi icin uzgunum o gun yanimda 3 kisi kaldi biri hakemim Sayin Abdullah Arik digeri Sayin Atilla Alpaslan ve 3. Isim Sayin Cemal Siri pek memnun oldum olaylara sahit olduklari icin. Atilla bey cok konusur cok konusandan zarar gelmez derler bilemem baslarda kendisinden yazdigi yazilardan dolayi sevdigimi soyleyemem ancak tanidikca fikirlerini anladikca her gecen gun saygim ariyor. Beni sasirtan ve uzen olaylara devam edecegim

Ben kurum yoneticiligi gerekse kulup yoneticiligi yaptigim surece herkesi dinkedim sporcularla konusup eksiklerim varsa gidermeye gayret ettim. Bir eksigim varsa Abdullah beyle konustuk O eksigi ertesi gun giderdik calistigimiz surede tempodan ac kaldigimiz oldu AMA ben tum taraflara sordum ve dinledim adil yonetim budur diger taraftan tek tarafli alinan kararlar Benim dogru karar vermemi engellerbenim ozgurlugumu kisitlar kararlari Ben degil kararlari veren kisinin masasi olmus olurum. Bir organizasyon duzenlemdi organizasyon zor duruma dusuruldu. Resmi bir kurumdan evrak kayboldu turnuvam sabote edildi bunlari gerceklestirenler saygin giruldu. Son turnuvamda Sayin temsilcimiz Atilla Alpaslan ve Sayin cemal Siri yaninda ilk hakemimiz elini uzatti........ Elini sikmadim organizasyon sonunda tum bunlari yine unutup bir sporcuya kupa vermesi serefinide vermistim kendisine oysaki AMA Ben Boyle birinin elini sikmam . Bir beyfendiye yakusmayacak laflar etti bagirdi temsilcimizin ve diger konuklarin yaninda tek kelime dahi etmedim....... Uzgunum Sayin temsilcimizin ilk hakemi kolumdan cekip birlikte uzaklasmalarina uzgunum. ...... Uzgunum beni dinlememesine uzgunum...... Uzgunum kendim ifade etmek icin konusmak icin teklif yolladigimda beni dinlememesine uzgunum ve uzgunum sevmedigim sanal ortamlarda sesimi duyurmama sebep verdigi icin uzgunum o gun yanimda 3 kisi kaldi biri hakemim Sayin Abdullah Arik digeri Sayin Atilla Alpaslan ve 3. Isim Sayin Cemal Siri pek memnun oldum olaylara sahit olduklari icin. Atilla bey cok konusur cok konusandan zarar gelmez derler bilemem baslarda kendisinden yazdigi yazilardan dolayi sevdigimi soyleyemem ancak tanidikca fikirlerini anladikca her gecen gun saygim ariyor. Beni sasirtan ve uzen olaylara devam edecegim
Ara
HALA 4. ELO turnuvamin onyini bekliyorum inatla ...... Dun 3 kez ismail Caliskan beyfendiyi aradim Geri donnedi belkide yazdigim son mesajdan mesajimda kendimi defalarca ifade ettigim halde turnuvami neden onaylamadiginiz yaziyordu yeni degisiklikleri Kabul etmedigim yaziyordu fakat dun Sayin Abdullah beyle yeni duzenkemeleri birlikte gonderdik saat 10:25 te yanima geldi ve saat 15:10 a Kadar yanimdaydi kendisi ya cok sabirli yada Benim gibi bir cadiyla calismaya kendini alistirdi bu sinir harbinde bircok engellemelerle ugrasirken yanimda olmak kolay is degil neyse sonra il temsilcimiz Ile burlikte ismail ciskana ve Teknik kurula ayni mesaji yonergelerimin oldugu mesaji yonkendirdim gece olmadi zamanim az kaliyor Sabah Abdullah beyi Sayin federasyon baskanina Teknik kurula ve Abidin beye tekrar yonkendirme yaptim keci gibi inatciyin fakat ne olursa olsun yaptigim seyi seviyirum inaniyirum Ara vermek icinde Boyle bir sey yazmak istedim asil diger can alici noktaya gelebilmek icin ozgurce yazamiyorsam yazmamin anlami yok her nekadarki bu yazacaklarim pek cok kisinin canini siksada
Ara
İnanın anlattıklarınızdan daha fazla canımı sıkan şey, yazınızı tam okuyamamak.
Virgül ne bileyim noktalı virgül falan kullansanız, daha okunabilir ve anlaşılır olur.
Anlatmak istediğinizi anlamaya çalışanlardanım, sakın yanlış anlamayın ama sizden de bu konuda destek olmanızı, anlaşılır olmanızı bekliyorum.

İlk hakem diye belirttiğiniz kişinin elini sıkmamak olmamış sanki.
Abdullah Bey, satranç dünyasında saygın bir kişidir, sizi dinleyen ve sizin tabirinizle size sabreden biri olarak iletişim konusundaki tavsiyelerini alın lütfen.

Yaşı küçük kişilerinde burada olduğunu unutmamanızı ve örnek olmamız gerektiğini hatırlatmak isterim.

Siz yaşadığınız olayları bildiğinizden kendinize tekrar eder gibi yazıyorsunuz ama biz olayları bilmediğimiz için anlayamıyoruz. Olayları bilmeyen kişilerin anlayacağı, sade bir dil olursa şahsım adına sevinirim.

Dikkatimi çektiği için söylemek isterim, BEN dili ile yazıyorsunuz, olayları dışarıdan objektif değerlendirirseniz daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Çok ayrıntı var konudan dağılıyorsunuz, örneğin Atilla Bey var diyorsunuz sonra, Atilla beyin çok konuşkan olmasından sevmediğinizden falan bahsediyorsunuz, gerek yok sanki bunlara.
Ara
Ilk hakemim Abdullah Arik degildi yazilarimda laptopta hata oldugu icin Ara verme tusunda ilk yazim boyle cikti diger tum yazilari cep telefonuyla yazdim ilk hakemim yineliyorum Abdullah Arik degildi isim vermek istemiyorum artik isim verdigimdede hakli gormuyorlar ogrenmek isteyenler ilk turnuvami yapan hakemi fide sayfasindan bulabilirler . Noktalama isareeri olmasada dikkatli okundugunda Hersey gayet acik

Ilk hakemim sonraki hakemim ibareleri varTeknik kurula yonerge yolladigimda yonergerim tam okunmuyordu. Yazilarimda anladigim kadariyla oyle. Teknik Kurul da yonergelerimin tam okunmamasini anliyorum zaten gun icerisinde baska bir isleri var birde ustune yonerge okumak ustelik ayni seyleri defalarca ne Kadar rutin ve sikici oldugunu dusunuyorum cogu zaman ustelik sadece Benim yonergem de yok. Anlamadigim duzeltmelerle Geri gonderilmesi sadece 9 masali bir turnuva yonergesi hazirlamak ne Kadar zor olabilir. Open duzenlemiyorum ki. Burdada cok uzun anliyorum fakat detay vermezsem anlasilmayacak konu. Guzellik detaylarda gizli diyede bir laf vardir. Atilla beyin cok konusmasina kizmadim onceleri yazdiklarina kiziyordum simdilerde saygi duydugumu belirttim
Ara
İzmir facebook grup sayfalarının birinde az önce bir paylaşım vardı ama hemen silindi bilgisi olan? Eski il temsilcilerinden biri hakkında.
Ara
Sayın GAMZE ÇALIŞKAN,

ÖSF da ve özellikle bu konuda yazılan tüm yazıları okumaya çalışıyorum.
Tüm yazılarınızı baştan itibaren iki defa okumaya çalıştım sabırla.
Ben gözlük kullanan bir insanım. İnanın gözlerim iki defa 0.25 ilerlemiş olabilir.

Lütfen biraz daha anlaşılır yazar mısınız?
Selamlar...
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi