1 Ekim Elo Turnuvası Kararları ( 5 TL ve en az 7 tur)
Temiz bir üslupla temiz bir başlık açıp çok önemli bir konunun özüne dönmek istiyorum. Elo turnuvası düzenleme koşulları neden şu şekilde güncellendi: neden katılımcılardan 5'er TL katkı payı alınacak, ve neden düzenlenen turnuvalar en az 7 tur olacak? İlgililerden, özellikle de bu kararı alanlardan ciddi bir açıklama bekliyorum.
Bu kararlar bence neden çok yanlış? Bu kararların her ikisi de turnuva düzenlemeyi ve turnuvada oynamayı zorlaştıran koşullar. Ayrı ayrı irdelersek 1) Her katılımcıdan 5 tl istemek satranca destek olmak değil köstek olmaktır, satranç oynayan kişileri para kaynağı olarak görüp bunun piyasasını oluşturmaya çabalamaktır. (Sağlam bir açıklama yapılmadığı takdirde sade bir sporcu olarak benim açımdan bu karar böyle görünüyor)
2) Turnuvaların en az 7 tur olması, federasyon destekli open'lar dışında özel turnuvaların yapılmasının bütünüyle önüne geçme potansiyeli olan bir karar. 5 tl toplamaktan daha tehlikeli ve daha gaddarca bir karar. Çünkü bu oyunu hobi olarak oynayan insanlar zaten haftasonlarında normal işlerinin dışında kalan zamanlarında turnuvalara katılıyorlar. Kaliteli ve güzel bir elo turnuvasında zaman temposunu da göz önünde bulundurursak günde 2 turdan fazla yapmamak gerekir. Cumartesi ve pazar gününden en azından birine bir tur daha koyarak veya cuma akşamına bir tur daha koyarak 5 turluk bir turnuva kaliteyi fazla düşürmeyebilir ama bunun ötesi gün 24 saatten fazla olmadığı için pek mümkün değil. alınan kararda ise özellikle 7 rakamı seçilmiş gibi çünkü cmtsi-pazar ölümüne 3'er tur oynansa bile gerekli şartları sağlayamıyoruz. Haliyle her türlü turnuva düzenleme girişiminin önü kolaylıkla kesilmiş oluyor.
Ara
http://forum.satranc.biz/showthread.php?tid=3750

Burada tartışılanları biraz irdelemenizi öneririm.

Bu arada 5 TL oldukça düşük bir rakam, en az 50 TL olmalıydı.
Ara
5 tl, turnuva katılım ücreti değil, elo hesaplamalarında kullanılabilmesi için federasyonun oyuncu başına organizatörden istediği pay anladığım kadarıyla. Eskiden her oyuncu için kart doldurulur, hesaplar yapılır FIDE'ye öyle yollanırdı. Şimdi programlar sayesinde 2 dakikalık bir iş. Elbette unutulmazsa. Özellikle lokal turnuvaları çok etkileyecektir.

7 tur ise gerçekten saçma olmuş. 6 kişi döner turnuva yapılırsa ELO hesaplamalarına yollanamayacak mı? 5-6 turluk İsviçre sistemi turnuvalar, lig karşılaşmaları vs? Mümkün olduğunca çok oyunun hesaba dahil edilmesine çalışılacağına kısıtlamanın ne anlamı var?

İlgili düzenlemenin bir linkini verebilir misiniz auxilia07 ?
Ara
turnuva organizatoru ve kulubun yonetim Kurulu Baskani olarak bizler 5 TL yi sporculari zora sokmamak icin toplayip tek kalemde odemeyi planladik bu fikir once bizden çıkmadı. Herkes internet bankacılığı kullanmıyor. Bu sebeple oyunculara kolaylık olsun istedik. Uygulamayı baştan beri onaylamıyorum ve anlamsız buluyorum
Ara
(ilgili düzenleme)

Ek Dosyalar
.docx   ELO turnuva koşulları.docx (Dosya Boyutu: 17.52 KB / İndirme Sayısı: 40)
Ara
Getirilen uygulamaların yararlı olacağını düşünüyorum.Eğer bir turnuva ELO'ya dahil olacaksa belli kriterler organizatörler tarafından yerine getirilmelidir.2 günde 5 turla ELO turnuvası yaptım demek mümkün olmayacak belki de bu sayede ardışık hafta sonlarında devam eden ve çalışan kişiler için daha uygun olan turnuva modeli uygulamaya daha sık konacaktır. Ayrıca İstanbul open katılım ücretinin 70-100 TL arasında değiştiği bir ortamda 5 TL bazal katılım ücretini eleştiri konusu yapmak çok yerinde gelmiyor.Ha gönül ister ki sportif etkinlikler olabildiğince ücretsiz olsun o farklı bir konu.
Ara
Turnuvaları, kişi ve kurumların yanı sıra turnuva organizatörlerinin yapması gerektiğini düşünüyorum. Aklı başında organizasyonların yapılması taraftarıyım. İsteyen ücretsiz sponsor destekli turnuvalara katılsın, isteyen belirli bir ücreti ödeyerek organizatörün yaptığı turnuvaya. Kimi, bunu sadece satranç sporunu geliştirmek adına yapsın kimi de bunun yanında, para kazanmak adına turnuva organize etsin.

Kurallara ve yasalara uyduktan sonra işini de iyi yapıyorsa sorun yok. Bu işi profesyonel yapacak kişiler oluşturulmalı.

Uluslararası organizatörlerimiz var ama hepsi federasyon adına çalışan kişiler sanırım. Federasyonun yaptığı turnuvalar dışında turnuvaları bu kişiler kazandırabilir ya da federasyon ulusal organizatörler için çalışma başlatabilir. Teşvik edici çalışmalar yapabilir. Hali hazırda turnuva organizasyonu yapan ve bunu sürekli yapan kişilerle başlayarak genişletebilir.

Bildiğim kadarıyla katılımcıdan toplanan ücretin 4 de 1'i federasyona ödeniyor. Bunun da kalkması ya da azaltılması taraftarıyım. Sübvanse edilmesi gereken konunun, bu oranla sınırlandırıldığını düşünüyorum. Hakem, kupa, madalya, tamamlayıcı hizmetler ve mekan masrafları derken bir de federasyona bu rakamı ödemek bu alanın uzmanlaşmasının önünde önemli bir engel.

İl temsilcileri bu konuda bir inisiyatif kullanarak ücreti almayarak kulübü ya da merkezi destekliyor, federasyonun yapacağını yapıyor. Kanımca federasyonun da bundan haberi var . İl temsilcisi böylesi bir iklimi olan satranç dünyasında bu riski alamaz. (Bir kaç il temsilcisi hariç) Ancak bu da çoğunlukla kişisel yakınlık ve bağlantılarla ilgili.
Ara
Çok çok enteresan bir karar. Sonuçlarını ve bağlamını merak ediyorum. İlk hissiyatım: Boşver Türkiye'de oynamayı git başka yerde oyna ama burada da seviye yüksek. İyi sonuç almak daha değerli. Askeri kamp formatına her taraftan para toplanmasına razı olmanız gerekiyor.

Başka başlıklar açıp bu yaz yaklaşık 10 yıl sonra yeniden aktif oyuncu olarak yeniden döndüğüm turnuva ortamlarını değerlendirebilirim. Ne yazık ki görüşlerim genel olarak olumsuz ki bir kısmını Çanakkale için yazmıştım bence kıdemi itibariyle Türkiye'nin en önemli open turnuvası Troya Festivali. Şike meselesi de kısmen tartışıldı iyi oldu ama şimdilik uygulamaya konan çözüm kısmi bir çözüm ve görüldüğü üzere yeterince caydırıcı değil.
Ara
Alttaki yazı Özel Turnuvaların yönetmeliğidir.

Sorum şudur;
Tarafımdan italik olarak işaretlenen kelimeler ve dolayısiyle cümleler zorunluluk mu ifade ediyor yoksa tavsiye midir?

Özel Turnuvalarda;
* Turnuvaya katılan sporcuların en az %30’u elo puanınasahip olmalıdır. Bu sporcuların turnuvayı tamamlaması gerekmektedir.
* Turnuvalar en az 7tur üzerinden gerçekleşmelidir.
* 2200 altı 60 dakika + 30saniye eklemeli tempo ile;açık 90+30 saniye eklemeli tempo ile oynanması önerilir.
* Kayıt kontrol yapılmalı, gelmeyen sporcular eşlendirmeye alınmamalıdır.
* Elo Hesaplamaları FIDE ödemesi katkı bedeli olarak, sporcu listesinde bulunan her sporcu için, yarışmayı tamamlayıp tamamlamadıklarına bakılmaksızın, 5 TL ödenmelidir.
* Sporcu listesinde yer alan toplam sporcu sayısının %70’i veya fazlası ELO puanına sahipse, yarışmayı tamamlayan sporculardan katkı payı alınmamalıdır.

FIDE, 1600 ELO altı turnuvalara 45 + 30 sistemine olur diyor. Ne yapmalıyız?

FIDE Rating Regulations effective from 1 July 2014
1.
Rate of Play
For a game to be rated, each player must have the following minimum periods in which to complete all the moves, assuming the game lasts 60 moves.
Where at least one of the players in the tournament has a rating 2200 or higher, each player must have a minimum of 120 minutes.
Where at least one of the players in the tournament has a rating 1600 or higher, each player must have a minimum of 90 minutes.
Where all the players in the tournament are rated below 1600, each player must have a minimum of 60 minutes.
ENİS BİLYAP
Ara
Buradan anlaşılacak konu şudur: TSF'ye FIDE standartları yetmez. Mümkünse onu da aşmak gerekir. En en üst standart neyse onu uygulamak gerekir. Mümkünse 2800 standarları belirlenip, çoluk çocuk buna göre maç yapmaya şimdiden başlamalıdır.
Bu uygulama ilk bakışta turnuvaların elo hesaplarına gönderilmesini garanti alıyor gibi görünse de sorunları var. Oldukça zararlı buluyorum.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi