İtiraz Kurulu
FIDE uygulamalarında yer alan İtiraz Kurulu kurumunun Türkiye'deki durumunu merak ettim. Türkiye satrançta FIDE kurallarını takip etmek zorunda. Öte yandan eğer FIDE'de İtiraz Kurulu diye bir kurum varsa bunu Türkiye kafasına göre uygulayabilir mi?

Hani "Başhakemin kararı kesindir" tarzı maddeler var ya. Bunlar acaba ne kadar FIDE kurallarına uygun?

Mesela Başhakemin canı sıkıldı 10 kişiyi sarışın diye turnuvadan attı. Veya dedi ki sonuncuyu birinci ilan ettim. Başhakemin kararı da kesin. Nasıl itiraz edeceğiz şimdi?

Neyse abarttım ama diyelim ki başhakem bariz bir kural hatası yaptı. Üstelik hata düzeltilebilecek türden. ama Nuh diyor peygamber demiyor. Ne olacak şimdi?

Birileri herhalde copy-paste "Başhakemin kararı kesindir" ifadesini koyup duruyor. Oysa bu ifade konmaz ve olası itiraz makamı yazılır. Bir de bazen "Başkahemin kararı kesindir. İtiraz edilemez" yazıyor. Smile
Ara
Sayın Berk,

İtiraz kurulları TSF Satranç Yarışmaları İtiraz Kurulları Prosedürü'ne göre kurulur.

Burada dikkat edilmesi gereken konu, itiraz kurulu nihai karar mercii değildir. Madde.14 uyarınca, Başhakem kararında ısrar edip, itiraz kurulunun verdiği kararı yok sayabilir.
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !
Teşekkür ederim.

Hakem itiraz kurulunun kararını da tanımayabiliyorsa o zaman pek de anlamı yok.

Peki hakemin açıkça kural ihlali yaptığı durumda benim hak aramam nasıl olacaktır?
Ara
Hakem kitabının giriş kısmında önemli bir bilgi yazar, hakemlerin tarafsız olduğu ve kararlarını bu şekilde verdiği şeklindeydi sanırım. Mutlaka bir hakem bu konuda yazar. Bu kısım onlara güvenmemiz gerektiğini belirtir. Ben güveniyorum.

Benim başımdan da bir turnuva da başhakem faciası yaşanmıştı ama kötü niyetli değildi. İnsani hata başhakemleri de kapsar.
Ara
Sn. Abidin Ünal'ın uyarısıyla daha açık yazıyorum;

İtiraz kurulları prosedürüne göre, itiraz kurulu bir karara varır ve bu kararın bağlayıcılığı vardır. Başhakem, itiraz kurulunun kararını madde 14'e açık muhalefet bulunmadıktan sonra uygular. Şayet madde.14'e aykırı bir durum varsa, başhakem yine kararında ısrar edip, itiraz kurulunun kararını dikkate almayabilir.
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi