İSD Satranç Kursu
SATRANÇ KURSU

İlk kur programı 8 hafta sürecek başlangıç, orta ve ileri seviye olmak üzere satranç kursları 12 Ekim 2014 tarihinde başlayacak ve takip eden pazar günleri devam edecek
.
Deyatlı bilgi için lütfen İstanbul Satranç Derneği ile iletişime geçiniz

m84a5y.jpg
Darısı Ankara'lı satrançseverlerin başına diyelim.
İstanbul'da olsam kesinlikle katılırdım. Başarılar.
Dün akşam "isminin burada zikredilmesini istemeyen" bir federasyon yetkilimiz beni cepten aradı ve teessüflerini şiddetle dile getirdi.

"Ne yani Ankara'da böyle kurslar yok mu yani?" diye sitemde bulundu.
"Bunu nasıl yazarsınız, durum böyle olsa siz yazdığınız program için kimden destek aldınız? Nasıl böyle bir programı yazdınız?" gibi söylemlerde bulundu. (Bilmiyor ki ben programın yazım aşaması için herhangi bir kimseden içerik veya bilgi desteği görmedim, halen de hiç kimseden böyle bir destek görmüyorum. Kursa da gitmedim, zira yaşıma göre kurs yoktu.)
Ben de kendisine konunun "büyükler için kurs" kavramı olduğunu ve Ankara'da büyükler için bu kategorilerde kurs olmadığını ilettiğimde ısrarla İSD'nin ilanında kursun büyükleri de ilgilendirdiğinin belirtilmediğini anlatmaya çalıştı bana. Böyle kursların olmasının mantık olarak sıkıntılı olduğunu aktardı. "Büyüklerle küçükleri aynı anda nasıl eğiteceğiz?" diye durumun mantıksızlığını ve uygulanamaz olduğunu aktarmaya çalıştı.

İSD Sayın yetkilimizin bakış açısına göre mantıksız olan eğitimi nasıl yapacak onu bilemiyorum; ben eğlenceli olacağına inanıyorum.

Durum hakkında doğru bilgiyle açıklama yapmamı da tavsiye ettiği için aşağıdaki açıklamaları yapma gereği duyuyorum.

Durum şudur:

İlk yorumumu İSD'de düzenlenen kurslarda yaş sınırlaması olmadığı bilgisiyle yazdım. Bugün tekrar teyit ettim ki İSD herhangi bir yaş grubu oluşturmuyor. Yani daha açık ifadeyle İSD açtığı kursta yaş değil kuvvet sınırı koyuyor. Zaten ilk yorumumda bu bilgiye sahip olduğum için "İstanbul'da olsam kesinlikle katılırdım" diye bir ifade de kullandım. Ben 1970 doğumluyum. İSD kursunda yaş sınırı olsa ben nasıl katılabilirim değil mi? Çocuklar için açılan bir kursa beni alırlar mı? Kurs çocuklar için olsaydı bu cümlem çok saçma olurdu.

Ankara'da büyükler için İSD'nin açtığı seviyelerde herhangi bir kurs açılmadığı bilgisiyle yorumumu yazdım. Daha önce (iki yıl kadar önce) başka bir federasyon yetkilimize büyükler için giriş ve orta seviye kurs olup olmadığını sorduğumda olmadığı cevabını almıştım zira.

Şöyle demişlerdi: "Büyüklerden talep olmuyor, o nedenle tek tük gelen büyükler için de başlangıç veya orta seviye grup oluşturmak mantıklı olmuyor. Ancak ara sıra ileri seviye gruplarımız oluyor; ona da herkesi almıyoruz."

Darısı Ankara'nın başına derken büyükler için Ankara'da da kurs olması dileğimi kastettim. Sayın yetkilimiz durumu anlayınca Ankara'mızda da büyükler için kurslar olduğunu; TSF'nin bu tür kurslar düzenlediğini ve ilanlara TSF sitesinden ulaşabileceğimi anlattı. Geçmişte bu tür kursların olmadığını sanıyorum zira eski tarihli ilanları aradım ama göremedim. Ancak henüz müracaatları bitmemiş olan şu linki buldum ve çok sevindim açıkçası, kayıt için müracaat edeceğim:

http://www.tsf.org.tr/haberler/196-2013-...e-basliyor

TSF sitesini düzenli olarak takip ederim. Bu ara iş yoğunluğundan kaçırmışım bu haberi.
Bu yukarıda linkini verdiğim ilanı daha önceden görmüş olsaydım o yorumu yapmaz bu ilanı müjdelerdim sanırım.

Saygılarımla.
Sayın Federasyon Yetkilisi,

Forumu didik didik takip ettiğinizi anlamış olduk. 2 satırlık mesaj için telefon ettiğinize göre şu Morchiashvili'nin maçı bilerek kaybetmesine ne diyeceksiniz? Ne bileyim belki turnuvalarda maçların satılması vs de ilgi alanınıza girebilir.
Ara
Abdülkadir Bey’in yorumları “komşunun tavuğu komşuya kaz gelirmiş” deyişini hatırlatıyor. Bu kurs duyurusunda yer alan program ücretsiz ise "darısı Ankara’ya" dediği için kendisine hak vereceğim. Yetişkin kursları açılırsa yine öyle. Kurslarda benzer yaş grupları ve benzer güç seviyesi olması elbette çok önemlidir. Güç seviyesi tutuyor diye karmakarışık kurs düzenleyemezsiniz. Sadece Ankara’da değil bir çok ilimizde çeşitli kuruluş ve bireylerin kursları var. Bu duyuruda Abdülkadir Bey’in gördüğü fark nedir merak ettim.
Ara
Ben de şunu merak ettim. TSF yöneticisini bu kadar infaal halinde telefonla aramaya iten dürtü nedir acaba? Laf olsun diye bile darısı Ankara'nın başına denilmiş olabilirdi. Acaba mesele diğer konuşulan konularda en ufak bir haklılık konusu bulamayıp da bu konuda kendilerince bir haklılık yakalamış olmak mı?

Mesela Özgür Akman Ankarada turnuva olmuyor deyince TSF yöneticileri hemen turnuva düzenlemeye başlıyorlar mı? Veya Özgür Akman'ı arayıp nasıl böyle dersin diye sorgulayorlar mı?

Sabri bey bu konu da merakınızı çeker mi acaba? Ve "Biz sana destek olduk. Sen nasıl bizi eleştirirsin?" tarzı laflar da ilgi çekici değil herhalde.
Ara
Tsf yetkilisi derken kim kastediliyor? sadece merak ettim.
Ara
Miyazaki hoş geldin;

Maalesef cevap alamayacaksın zira söz vermiş bulundum ve ben sözümü tutarım.

Sabri Hocam Selamlar,

Konu büyüklerle küçükleri aynı gruplarda eğitime tabi tutma noktasına taşınıyor gibi oldu. Benim ilk mesajımdan bu çıkarılmasın. Benim mesaj yazmama neden olan ve aslında ilgimi çeken nokta kendi aralarında bile olsa yetişkinler için bir grubun oluşması olasılığıydı. İSD yazmış zaten, talebe göre yaş grupları oluşturulacaktır diye. Yoksa meseleyi "küçüklerle büyükleri aynı salonda eğitmekte sakınca yoktur" noktasına taşıma niyetim yok.

Ben Ankara'da büyüklere açık bir kurs çağrısı görmediğim için yazmıştım. Olay bundan ibarettir. Ancak bir cümleniz bende soru işareti uyandırdı:

(06-10-2014, 12:48)Sabri Koçak Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Güç seviyesi tutuyor diye karmakarışık kurs düzenleyemezsiniz.

Bu cümlenizin nedenini tam olarak bilmiyorum ya da anlamıyorum. Siz söylediğiniz için doğru olduğunu düşünüyorum, sizin bilgi ve tecrübenize hürmeten doğru olduğuna inanıyorum. Siz yazmışsanız bir sebebi vardır illa ki. Ama dediğim gibi nedenini bilmiyorum.

Hamleleri yeni öğrenen ve taşları yeni tanıyan insanları üç aşağı beş yukarı aynı yaş aralığında tutmanın faydasını bir nebze anlayabiliyorum. Ben bunu bir mecburiyet değil ancak fayda olarak kabul edebilirim.

Sorum şöyle; neden 40 yaşındaki 1500 UKD'li bir yetişkin ile 12 yaşındaki 1500 UKD'li biri aynı sınıfta orta seviye bir kursta veya ileri seviye bir kursta ders dinlememeli? Neden bu insanları ders anlatırken ayırmalı? 2100 ELO'lu bir çocuğumuzla 2100 ELO'lu bir büyüğümüz aynı salonda aynı ustadan ders dinleyebiliyorlar mı mesela? Yoksa (saçma ama) onlarda da yaş uyumlu değil diye ayırt ediliyor mu? Yaş ayrımı kuralı güç seviyesi yukarı çıktıkça değişiyor mu?

Saygılarımla
Bugün seviye tespit yapıldı ve seviyeler belirlendi. Kurs önümüzdeki pazar günü başlayıp her hafta pazar günü devam edecek.
(05-10-2014, 21:20)abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ankara'da büyükler için İSD'nin açtığı seviyelerde herhangi bir kurs açılmadığı bilgisiyle yorumumu yazdım. Daha önce (iki yıl kadar önce) başka bir federasyon yetkilimize büyükler için giriş ve orta seviye kurs olup olmadığını sorduğumda olmadığı cevabını almıştım zira.
...
Darısı Ankara'nın başına derken büyükler için Ankara'da da kurs olması dileğimi kastettim. Sayın yetkilimiz durumu anlayınca Ankara'mızda da büyükler için kurslar olduğunu; TSF'nin bu tür kurslar düzenlediğini ve ilanlara TSF sitesinden ulaşabileceğimi anlattı. Geçmişte bu tür kursların olmadığını sanıyorum zira eski tarihli ilanları aradım ama göremedim. Ancak henüz müracaatları bitmemiş olan şu linki buldum ve çok sevindim açıkçası, kayıt için müracaat edeceğim:

http://www.tsf.org.tr/haberler/196-2013-...e-basliyor

TSF sitesini düzenli olarak takip ederim. Bu ara iş yoğunluğundan kaçırmışım bu haberi.
Bu yukarıda linkini verdiğim ilanı daha önceden görmüş olsaydım o yorumu yapmaz bu ilanı müjdelerdim sanırım.

Saygılarımla.

Hemen kaydımı yaptırıp ücretimi de ödedim.
Sadece ilk hafta bir tür "seviye tespiti" yapıldı diyebilirim, buna müteşekkirim.

Sonraki iki hafta üst üste gidip ikişer saat bekledim.
Dördüncü hafta arayıp "başka kayıt olmadı, gelmeyin, başka kayıtlar olunca biz sizi arayacağız" dediler. İsterseniz ücretinizi iade edelim dediler.
Ben de "beklemeyi tercih ediyorum" dedim.

Daha da arayan olmadı.
Demek ki başka kayıt yok.
Demek ki [color=#FF0000]Ankara'da satrançsever olup kurs almak isteyen yetişkin yok[/color]. Yazık oldu.
Kurs ve çeşitli etkinliklerin tanıtımını yapmak mümkündür.Ancak tanıtım konusunun "iletmek istedikleriniz"bölümünde yer almasının bana göre bazı sakıncaları vardır.Bir reklam yazısı bizi değişik tartışmalara sürüklemiştir.Osmanlı ordusu,uzaktan yaklaşan Düşmanı korkutmak için atların arkasına çuval bağlar ve tozların havaya kalkmasını sağlarmış.Tozlar havaya kalkınca kalabalık göze büyük görünürmüş.Benzetmede hata olmaz.Bir reklam başlığını izleyen mesajlarla birden tozları havaya kaldırdık.Ben tozdan,dumandan önümü göremiyorum.Belki aramızda koruyucu maske kullananlar vardır.Onları tenzih edelim!Sevgili Sertaç Seyhan çalışkan bir arkadaşımızdır.Kursu tanıtmak görevini üstüne almıştır.Konu başlığının hangi bölümde yer alması hakkında bilgisi olmayabilir.Gerçi bilahere ortaya çıkan tartışmalar da "iletmek istedikleriniz"bölümünde görüşülecek konulardır.Abdülkadir Bener bir isteğini dile getirdi.Yetişkinler için kurs açılması düşüncesi belki de ilk defa dile getirilmektedir.Böyle bir kursun açılması bugün gerçekleşmese de yakın bir Gelecekde gerçekleşecektir.Federasyon Eğitim kulüplerini desteklemeyi düşünmektedir.Bir proje hazırlanmaktadır.Bener'e gelişmeleri izlemesini tavsiye ediyorum.
Ateş Ülker
Ara
Merhaba,
Ankarada her yaştaki satranç severlere satranç kurslarımız vardır. Ankara Demirspor Kulübü olarak herkese seviyesine uygun kurslarımız halen devam etmektedir.
Bilgi ve Müracat: Engin Güleç 0545 469 62 05
Ara
Ateş bey selamlar,

Çok proje var eminim. Bende de bir sürü proje var, ama şartlar uygun olmayınca olmuyor maalesef.
Ben icraatı görmeden heyecanlanmamayı öğrenecek kadar yaşlandım.
Hayırlısı olsun. Yorumlarınız için şükranlarımı sunarım.

Sn Nigne2447,

Kurs var esasen. Ateş bey "kurs yok, ama ilerde açılacaktır" şeklinde anlaşılabilecek bir ifade yazmış, aslında benim anlatmak istediğim "kursiyer yok" şeklindedir. Bir proje (!) yüzünden aşırı yoğunum bu ara. Ama mutlaka arayacağım.

Saygılarımla.
Ben "Kurs yok"şeklinde bir cümle yazmadım!"Yetişkinler için kurs açılması düşüncesi belki de ilk defa dile getirilmektedir"dedim.İkisi arasında fark var mıdır?Uzun yıllar Türkiye Satranç Federasyonunun sayfasını izlerim.Eğer burada --Ankara Demirspor kulübü yetişkinler için kurs açmıştır-- şeklinde bir habere raslamış olsam bunu unutmazdım.Türkiye Satranç tarihinin 1963 den sonraki kısmını çok iyi biliyorum.Bugün sayıları giderek artmakta olan yardımcı antrenör kursları dahi bir zamanlar hiç yoktu.Benim görevde olduğum 1997-2000 döneminde 4 yardımcı antrenör kursu açılmıştı.Şimdi bir takvim yılında onlarca kurs açılmaktadır.Tabii Abdülkadir Bener'in aradığı "antrenör kursu"da değildir.Yetişkinler için Satranç kursudur!Kavramları karıştırmadığımızı umuyorum!Eğer yetişkinler için Satranç kursu varsa bunun da tanıtımı yapılıyorsa,bu kursların var olduğunu Ankara'daki satrançseverler biliyorsa eleştireceğimiz bir durum yoktur.O zaman Ankara'daki kursların diğer şehirlerde de açılması ortak dileğimiz olmalıdır.Filan yerde filan kursun var olduğunu duyurmak da sanıldığı kadar kolay değildir.Fazla ayrıntıya girmeyeceğim.Merak edenler özel mesaj ile soru sorabilirler!Benim yazdıklarım arasında gözden kaçırılmaması gereken bir cümle vardır.""Federasyon Eğitim kulüplerini desteklemeyi planlıyor""Bu cümle tartışmaya açıktır.Bu projenin ne kadar gerçekleşebildiğini zaman içinde göreceğiz.Projenin amacı veya ana fikri güzeldir.Ne kadar başarılı olduğu ise Gelecekde anlaşılacaktır.
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi