yeni Fide kurallarında saate basma sorunu?
Durum yazdığım gibidir. Ben saate göre ceza verilir diye bir şey yazmadım. Süre cezası gerektiren anlar, zaman kontrolü anlaşmazlıkları, hamle geriye gitme ve zaman sıkışması durumlarında eskik saate basmanın doğru süreyi hesaplamada ve adil zaman kullanmada sorun çıkarabileceğini anlatmaya çalıştım.
Saatte hamle sayısı kaydı vardır ve o esastır. Notasyonu oyuncular yanlış tutabilir, hamle atlayabilirler. Hakem de her dakka oyuncuların başında duramaz. Ancak saatte yazan hamle sayısı kurallara uygun oynanırsa daha emin sonuç verir. Öte yandan saate basmadan oynamak diye bir şey yoktur. Çünkü hamle saate basınca tamamlanır. Karşınızdaki oyuncu hamlesini yaptı ancak henüz saate basmadıysa (unutmuş olsun ya da bilerek yapmış olsun) hamlesi tamamlanmamıştır. Siz rakip saate basana kadar beklersiniz. Sonuçta onun süresi işliyor.
Diyelim ki siz de dalgınsınız oynayınca rakibin saate basmadığını fark ettiniz, işte o zaman rakibin saatine basmasına izin vermelisiniz ki hamleler ve süreler doğru işlesin. Rakibin saate basmasına izin verilir konusu bu.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: yeni Fide kurallarında saate basma sorunu? - Yazar: Sabri Koçak - 09-10-2014, 14:05

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi