Başlangıç sıralaması kuralı mı değişti?
Ekim ayının başından beri birkaç turnuvada başlangıç sıralamasının önce ELO sonra UKD değil de max.rating'e göre(Hangisi yüksekse o baz alınarak) yapıldığına şahit oldum.Kural değişikliği falan mı oldu bu konuda,artık hep böyle mi olacak?Manisa İl Birinciliği,Türkiye Hızlı Satranç Şampiyonası,Türkiye Yıldırım Şampiyonası,Ankara Gimart AVM satranç turnuvası bu kuralı gördüğüm turnuvalaradan bazıları.
Sayın Özateş,

Teknik kurula onay için gide yönergelere, turnuvada başlangıç sıralaması için maximum rating kullanılır ifadesini ekletiyor. Bu sebeple bundan sonraki turnuvalarda bu yöntem uygulanacak.
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !
İki konuda dikkatimi çeken bir durum var.
Birincisi, UKD yüksekse raiting hesaplamaları da FİDE tarafından mı UKD hesaplama kurulu tarafından mı yapılacak?
Başka ülkelerde uygulama örneği var mıdır?
UKD değer mi kazanıyor?
...

İkincisi sevgili Abdullah ARIK diğer iki yıldızınızın eksildiğini fark ettim. Yanılıyor muyum?

Ayrıca daha önce kimse sordu mu bilmiyorum ama merak ettim.
Bu yıldızlama sisteminin işlevi nedir?
Ne anlama gelmektedir?

Selamlar...
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın Ağabey,

UKD ve ELO hesaplamalarında başlangıç sıralaması bir önem arz etmiyor. Hesaplamalar sizin rakiplerinizle yaptığınız maçların sonuçlarına göre yapılıyor. Bu sebeple; mesela 2100 UKD puanlı sporcu ELO hesaplamalarına dahil bir turnuvada ilk sıradan başlasa, bunun ELO hesaplamasına olumsuz bir etkisi olmaz. Hatta bu sporcu başlangıç sıralaması sebebiyle daha yüksek ratingli (olması gereken) sporcularla oynayacağı için hesaplamaların daha sağlıklı olması sağlanacaktır.

İkinci Konu;
Bahsettiğiniz fazladan iki yıldız (6 yıldız) forum yöneticilerini göstermek için kullanılıyor. Ben de yönetici olmakla beraber, 6 yıldızın gösterilmemesi için ayar yaptım.

Yıldız Konusu;
Eski forum yazılımında da bu yıldız sistemi vardı. Ben yazılıma müdahale edip bu sistemi devre dışı bırakmıştım. Yeni yazılımda bu işlemi yapma fırsatı bulamadım. Forum yazılımı yorum sayısına bakarak belirli yorum sayısını geçen üyeleri yıldızla sınıflandırıyor. Özel yetkisi bulunan yöneticileri ise doğrudan 6 yıldızla en yüksek yıldız sayısıyla gösteriyor.
Ben unvan ve yıldızlarımı sildirmek istesem?
- MATRANÇ -
Ara
Bir oyuncunun hangi reytingi yüksekse başlangıç sıralamasında o esas alanıyor. Hesaplamalar zaten daha önce yapıldığı şekilde devam ediyor ikisi birbirinden bağımsız. Niye böyle bir şeye ihtiyaç duyulmuş onu anlamadım? Teknik Kurul bizi aydınlatırsa sevinirim. Benim aklıma gelen tek olasılık UKD'yi işe yarar hale getirmekSmile Şu anki haliyle, yani elo çıkarma sınırı düşmüşken UKD'nin pek bir önemi kalmamıştı. Bu uygulama önemli turnuvalarda (örneğin Türkiye Kupası) rahatsızlık yaratabilir.
Ara
bu sorun benim açtığım bir konuda tartışılmıştı.
http://forum.satranc.biz/showthread.php?tid=3241
özgür satranç forum, federasyonda birileri tarafından izleniyor. özellikle benim getirdiğim öneriler pek yabana atılmıyor. bunu başka önerileriminde hayata geçirilmesi ile farkına varıyorum .

muhalefet mantığı ile yazı yazmanın belkide faydaları bunlar. federasyonun muhalefeti yakın takipte tutması iyi bir şey olduğuda ortaya çıkıyor.

mesela ilk yazı yazmaya başladığımda türk satranççıları kendilerini tanımlayamamışlar demiş ve işe oradan başlanmalıdır demiştim . satranççı kim, satrançsever kim, tanımı yapılması lazım demiştim .satrancın kurmayları satranççı olmalıdır diye çok uzun tartışmalar yapmıştım .

daha sonraki tartışmalarda sayın özgür akman ın ''ikisi ayrı kelimelerdir, manasıda farklı olmalıdır 1200 lük satranççıya satranççı diyemezsiniz'' tesbitini okuyunca dünyalar benim olmuştu.

özgür satranç forumda attığım tohumların yeşerdiğini gördükçe dünyalar benim oluyor....

muzaffer şekerli.
Ara
(11-10-2014, 22:21)Ozgur_Akman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bir oyuncunun hangi reytingi yüksekse başlangıç sıralamasında o esas alanıyor. Hesaplamalar zaten daha önce yapıldığı şekilde devam ediyor ikisi birbirinden bağımsız. Niye böyle bir şeye ihtiyaç duyulmuş onu anlamadım? Teknik Kurul bizi aydınlatırsa sevinirim. Benim aklıma gelen tek olasılık UKD'yi işe yarar hale getirmekSmile Şu anki haliyle, yani elo çıkarma sınırı düşmüşken UKD'nin pek bir önemi kalmamıştı. Bu uygulama önemli turnuvalarda (örneğin Türkiye Kupası) rahatsızlık yaratabilir.
bence çok güzel bir uygulama olmuş . bazı oyuncuların 1900 ukd'si, elo'su 1600 oluyordu. alttan böyle bir oyuncuyu ilk turlarda çektin mi uğraşıp duruyorsunSmile en azından böyle elo-ukd dengesizliği çok oyuncuların ben sahsen ukd'sine bakarak gücüne bakıyorum turnuvada oynarken. yoksa genelde ukd-elo dengesi oluştu ise ukd elo'dan yaklaşık 100 puan yukarıda gibi geldi gözlemlerime göre...
Ara
Sayın Akman,

Sayın İsmail Çalışkan'ın Teknik Kurul Üyesi olarak imzaladığı bir epostada maksimum rating uygulaması ve gerekçesi şu kelilde yer almakta:

Alıntı:Teknik Kurul ve Merkez Hakem Kurulu'nun ortak görüşü ile Yönetim kurulumuzun onayladığı bu karar sonucu 2014-2015 sezonunda düzenlenen "BİREYSEL" turnuvaların tümünde başlangıç sıralamasında Maksimum Rating uygulanacaktır. Swiss-Manager Unicode dosyasında yapılan başlangıç sıralaması seçeneklerinde önce ELO sonra UKD (Nat) sıralaması yerine RATINGMAXIMUM seçeneği kullanılacaktır. Bu şekilde başlangıç sıralamasında en yüksek ratinge göre sporcular sıralanacaktır ve eşlendirmeler bu sisteme göre yapılacaktır. İlgili kararda ELO taban puanının aşağı çekilmesi ve düşük ELO puanlı sporcu sayısının artması etken olmuştur.

Şahsen ben de uygulamayı doğru buluyorum. Bildiğiniz üzere, İsviçre Eşlendirme Sisteminde sağlıklı sonuç almak için başlangıç sıralamasının sporcuların gücüne uygun olarak yapılması gerekiyor.

FIDE konuyu aşağıdaki kuralla düzenlemiş.

Alıntı:C.04.2 General handling rules for Swiss Tournaments
http://www.fide.com/component/handbook/?...ew=article

B
Initial Order

1
Before the start of the tournament a measure of the player’s strength is assigned to each player. The strength is usually represented by rating lists of the players. If one rating list is available for all participating players, then this rating list should be used.
It is advisable to check all ratings supplied by players. If no reliable rating is known for a player the arbiters should make an estimation of it as accurately as possible.

2
Before the first round the players are ranked in order of, respectively
Strength (rating)
FIDE-title (GM-IM- WGM-FM-WIM-CM-WFM-WCM-no title)
alphabetically (unless it has been previously stated that this criterion has been replaced by another one)

3
This ranking is used to determine the pairing numbers; the highest one gets #1 etc.

Burada bu sıralamanın önemini, altını çizdiğim ve; "eğer bir sporcunun ratingi yoksa, hakemler bu sporcunun gücü hakkında bir fikir yürüterek başlangıç sıralamasında ona uygun bir yerden başlamasını sağlamaya çalışırlar" hükmündeki maddeden anlayabiliriz.

Bunun olmadığı durumlarda "sürpriz sonuçlar" artıyor ve tur sayısı da ucu ucuna ayarlandıysa ideal birinciye ulaşmak da zorlaşıyor. Aksi durumda da rakiplerinizden bir kısmı "kolay rakiplerle" oynamış ve başka bir deyimle, dinlenmiş olarak son turlarda derece için sizin karşınıza çıkabiliyor.

Başlangıç sıralamasında maksimum rating kullanılmasının faydasını Troya Open turnuvasının B kategorisindeki başlangıç listesine bakarak değerlendirmek daha faydalı olacaktır: http://www.troyaopen.com/en/component/tu...ew&kid=343
ELO'su olmayıp, 2000 üzeri UKD puanı olan sporcuların 1500 ELO puanlı sporcuların altında yer alması gibi ilginç durumlarla karşılaşılıyordu. Bir çözüm gerekliydi ama çözüm ELO=UKD mi olmalıydı emin değilim. ELO ve UKD'yi bir tutmak bana doğru gelmedi. Uludlararası rating ile ulusal rating bir tutulmamalı. Bu, protokol tribününde FIFA genel sekreterini, TFF genel sekreteriyle bir tutmak gibi birşey...

Ama aklıma mantıklı bir çözüm de gelmedi şu ana kadar...
Ara
(11-10-2014, 23:22)H Mustafa Demir Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(11-10-2014, 22:21)Ozgur_Akman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bir oyuncunun hangi reytingi yüksekse başlangıç sıralamasında o esas alanıyor. Hesaplamalar zaten daha önce yapıldığı şekilde devam ediyor ikisi birbirinden bağımsız. Niye böyle bir şeye ihtiyaç duyulmuş onu anlamadım? Teknik Kurul bizi aydınlatırsa sevinirim. Benim aklıma gelen tek olasılık UKD'yi işe yarar hale getirmekSmile Şu anki haliyle, yani elo çıkarma sınırı düşmüşken UKD'nin pek bir önemi kalmamıştı. Bu uygulama önemli turnuvalarda (örneğin Türkiye Kupası) rahatsızlık yaratabilir.
bence çok güzel bir uygulama olmuş . bazı oyuncuların 1900 ukd'si, elo'su 1600 oluyordu. alttan böyle bir oyuncuyu ilk turlarda çektin mi uğraşıp duruyorsunSmile en azından böyle elo-ukd dengesizliği çok oyuncuların ben sahsen ukd'sine bakarak gücüne bakıyorum turnuvada oynarken. yoksa genelde ukd-elo dengesi oluştu ise ukd elo'dan yaklaşık 100 puan yukarıda gibi geldi gözlemlerime göre...

Evet normalde Elo daha önemli bir kriter ama ben de sizin gibi rakibimin oyun gücünü anlamaya çalışırken UKD'yi ön planda tutuyorum. Smile Çünkü kendimden biliyorum işten güçten fırsat olmuyor k-factor'e göre hala ELO'lu 30 maçımı doldurmadım bile. Ancak belki 100lerce defa UKD'ye dahil maç yaptım ve UKD puanım ELO'dan 147 puan fazla. (Daha önce 200 ün üzerindeydi biraz Eloyu yaklaştırdım Smile ) Fırsat bulduğum sürece dengelenecektir. Çünkü benle aynı ratinge sahip bir oyuncuyu yendiğimde ortalama 10 UKD alıyorsam ELO'dan 25-30 civarı gelebiliyor.

Tutku Bey'in de belirttiği gibi 1500 elolu oyuncunun 2000 UKD'li oyuncuyu geçmesi büyük bir saçmalıktı ancak doğru çözüm bu mu ben de tam olarak emin değilim. Smile En azından biraz daha sağlıklı sıralama olur ama..
Ara
Ben bu uygulamayı anlayamadım.Şimdi size bir örnek vereceğim: Bay A nın UKD puanı 1900,Elo puanı 1600 dür.Bay B nin UKD puanı 1800,Elo puanı 1899 dur.Yeni uygulamaya göre Bay A 1nci sıraya Bay B ise 2 nci sıraya mı yazılacak?
Sporcularımız UKD ye dahil çok sayıda yarışmaya girebilse UKD'nin gerçek kuvvet derecelerini yansıttığını varsayabiliriz.Sporcularımız yarışmalara giremiyor.Esas üzerinde düşünmemiz gereken sorunlar vardır.Bunları atlıyoruz.Türkiye Hızlı Satranç Birinciliğine 20,Türkiye Yıldırım Birinciliğine 40 kişi katılmıştır.Bunun nedenlerini incelemek yerine "UKD ile mi sıralama yapalım yoksa Elo ile mi sıralama yapalım"sorusunu tartışıyoruz.Sürekli zaman kaybediyoruz.Bu konuları bilenler de sahneye çıkmıyor.
Ateş Ülker
Ara
(12-10-2014, 20:54)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sporcularımız UKD ye dahil çok sayıda yarışmaya girebilse UKD'nin gerçek kuvvet derecelerini yansıttığını varsayabiliriz.Sporcularımız yarışmalara giremiyor.Esas üzerinde düşünmemiz gereken sorunlar vardır.Bunları atlıyoruz.Türkiye Hızlı Satranç Birinciliğine 20,Türkiye Yıldırım Birinciliğine 40 kişi katılmıştır.Bunun nedenlerini incelemek yerine "UKD ile mi sıralama yapalım yoksa Elo ile mi sıralama yapalım"sorusunu tartışıyoruz.Sürekli zaman kaybediyoruz.Bu konuları bilenler de sahneye çıkmıyor.

Ateş Bey,
Türkiye Hızlı ve Yıldırım Satranç birinciliklerine katılım sayısını bence 2. plana atalım. En başa şu gelsin;
Bu iki yarışmanın ortalama kuvvet derecesi nedir, ne kadar kuvvetli bir turnuva oldu? Sporcuların kaç tanesi Hataylı değildi? Hatta bir adım daha gidelim sporcuların kaç tanesi Akdenizli (Hatay, Mersin, Adana, Maraş, Osmaniye.. vs. ) değildi? 1700-1800 lük bir oyuncu rahatlıkla yıldırım veya hızlı satranç Türkiye 4.sü 5.si ünvanını alabilmiştir Smile
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi