Başlangıç sıralaması kuralı mı değişti?
(11-10-2014, 23:22)H Mustafa Demir Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(11-10-2014, 22:21)Ozgur_Akman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bir oyuncunun hangi reytingi yüksekse başlangıç sıralamasında o esas alanıyor. Hesaplamalar zaten daha önce yapıldığı şekilde devam ediyor ikisi birbirinden bağımsız. Niye böyle bir şeye ihtiyaç duyulmuş onu anlamadım? Teknik Kurul bizi aydınlatırsa sevinirim. Benim aklıma gelen tek olasılık UKD'yi işe yarar hale getirmekSmile Şu anki haliyle, yani elo çıkarma sınırı düşmüşken UKD'nin pek bir önemi kalmamıştı. Bu uygulama önemli turnuvalarda (örneğin Türkiye Kupası) rahatsızlık yaratabilir.
bence çok güzel bir uygulama olmuş . bazı oyuncuların 1900 ukd'si, elo'su 1600 oluyordu. alttan böyle bir oyuncuyu ilk turlarda çektin mi uğraşıp duruyorsunSmile en azından böyle elo-ukd dengesizliği çok oyuncuların ben sahsen ukd'sine bakarak gücüne bakıyorum turnuvada oynarken. yoksa genelde ukd-elo dengesi oluştu ise ukd elo'dan yaklaşık 100 puan yukarıda gibi geldi gözlemlerime göre...

Evet normalde Elo daha önemli bir kriter ama ben de sizin gibi rakibimin oyun gücünü anlamaya çalışırken UKD'yi ön planda tutuyorum. Smile Çünkü kendimden biliyorum işten güçten fırsat olmuyor k-factor'e göre hala ELO'lu 30 maçımı doldurmadım bile. Ancak belki 100lerce defa UKD'ye dahil maç yaptım ve UKD puanım ELO'dan 147 puan fazla. (Daha önce 200 ün üzerindeydi biraz Eloyu yaklaştırdım Smile ) Fırsat bulduğum sürece dengelenecektir. Çünkü benle aynı ratinge sahip bir oyuncuyu yendiğimde ortalama 10 UKD alıyorsam ELO'dan 25-30 civarı gelebiliyor.

Tutku Bey'in de belirttiği gibi 1500 elolu oyuncunun 2000 UKD'li oyuncuyu geçmesi büyük bir saçmalıktı ancak doğru çözüm bu mu ben de tam olarak emin değilim. Smile En azından biraz daha sağlıklı sıralama olur ama..
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Başlangıç sıralaması kuralı mı değişti? - Yazar: Bugra Ayyıldız - 12-10-2014, 13:06

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi