Türkiye Hızlı Satranç Şampiyonası - Neden İlgi Görmüyor?
sayın tuna özateş in ''başlangıç sıralaması kuralı değişti mi'' başlığında sayın ateş ülker soruyor. ''türkiye hızlı satranç birinciliğine 20, yıldırım satranç birinciliğinede 40 kişi katılmıştır ''. bunu sorgulayalım öncelikle diyor.

sayın ateş ülker.
o konuda önemli idi, bu konuda çok önemli. ama başlangıç sıralaması UKD ye göre olmalıdır fikrini orada herkes uygun buldu ve o konu bence kapandı .orada benimde yazım var . bu konununda ayrıca tartışılması gerektiğini düşünüyor ve bu başlığı açıyorum .

öncelikle şunu söyleyim, herkesin rapid ve blitz raitingleride olmalı . ama o noktaya nasıl geliriz o önemli.

bunun için yapılacak şey eşitlik bozmada bucholz 1, bucholz 2, sonnenborg- Berger gibi sistemden vazgeçmek gerekir. bunun yerine tie-break sistemi benimsenmelidir. turnuva yönergelerinede yazılmalıdır. eş puanla birinci , ikinci, üçüncü olanlar arasında rapid veya blitz turnuva düzenlenmelidir. hatta ödül hakeden sıralamalarda dahi bu kural uygulanmalıdır.

böylece bir günlük final maçları yapılır , final maçlarında seyirci patlaması olur, satranca ilgi dahada yoğunlaşır. ayrıca rapid ve blitz karşılaşmalarının önemi ortaya çıkar , son turda anlaşmalı beraberliklerin önüde kapanmış olur.

ben datça da olduğum için buradan biliyorum . hızlı satranç birinciliğine dışarıdan 2- 3 kişi geliyor gerisi buranın satranççılarının katılımı ile yapılıyor imiş . ilgi buradada yokmuş.

turnuva yerinin uzak olması önemli değil , hatta avantaj olduğunu düşünüyorum .yeter ki rapid ve blitz turnuvalarının önemi tie-break yöntemi ile ortaya çıksın. öncelikle özel her turnuvada uygulansın .

muzaffer şekerli
muğla ,datça
Ara
Muzaffer bey,
Bazı görüşlere katılmam mümkün değildir.Başlangıç sıralamasını UKD'ye göre yapmak kesinlikle yanlıştır.Bu konuda biraz ilerlemiş olanlar, FİDE tarafından hesaplanan Elo sisteminin bizim UKD ye göre daha güvenilir olduğunu bilmektedir.Başlangıç sıralamasını UKD ye göre yapmak Amerika kıtasını yeniden keşfettiğini öne sürmektir.Buna rağmen başlangıç sıralamasına fazla takılmamıza da gerek yoktur!Kura çekilerek bile yapılsa çok büyük haksızlıklara neden olmaz.Türkiye Hızlı Satranç Birinciliğine neden 20 kişi katılıyor?Coğrafi uzaklık ve yolculuk masrafları yerli dinamikleri zorluyor.Pek çoğumuz oturduğumuz şehirdeki turnuvalara bile katılamıyoruz.Sizin uygun gördüğünüz "Hızlı satranç ile eşitlik bozma" düzenleyicinin zaman ve mekan bulması halinde yapılır.Bir günde çift tur oynatan yarışmaların "tie break yapması" oldukça uzak ihtimaldir!
Rapid ve Yıldırım puanları hesaplanmaya başlanmıştır!
Esas sorun nedir?Yerli sporcuların yarışmalara katılamamalarıdır.İşte bu sorunu kimse konuşmayı düşünmüyor.Onun için esas sorunun çözümü yoktur.Yapılan bütün planlarda yabancılar öncelik kazanmaktadır.Buna karşılık yerli amatörleri kazanmak için çaba gösterilmiyor!
Ateş Ülker
Ara
İstanbul Satranç Festivali iptal edildi. Tabii satranç camiasına duyulan genel saygıdan olsa gerek, bunun nedenlerini, sorunlarını ve TSF'nin gelecekte bu konuda neler yapacaklarını çok düzgün şekilde ve yetkili ağızlardan her aşamada dinledik (sıçradığımda saat 5.40 gibiydi, su içtim, rahatladım, tekrar yattım. Sabah 7.00 gibi tekrar kalktım, 8.00'de mesaimin başındaydım çok şükür).

Şimdi kaldı 5 dakika turnuvasına neden 40 kişi katıldı gibi diğer makro sorunlarımız. Onu da çözünce TSF'nin ve hassas kamuoyunun ilk planda 1 dakika bullet turnuvaları konusundaki yaklaşımlarını merak ediyoruz.
Ara
Bu kadar kötü seçilmiş (belki de takvim yoğunluğundan) ve hafta içi oynatılan maçlarla bu kadarı bile iyi.
Ara
sayın ateş ülker;
ben bu konuyu açtım ki; tartışılsın çözüm önerileri getirilsin diye.getirilen öneriler beğenilmeyebilir ama kendi önerilerimizide yazmamız gerekir. otobüsle hızlı satranç birinciliğine satranççı taşıyacak halimiz yok. benim bu konuya yaklaşımım rapid ve blitz karşılaşmalarının bir anlamı olmalı ki; türkiye hızlı satranç turnuvasına ilgi artsın şeklindedir.

ayrıca ''UKD ve ELO yu bir tutan zihniyet'' şeklindeki yaklaşımınız beni yaraladı. kim bir tutuyor. sadece 15 yıldır ELO sistemine geçememişiz ve bir sorun var. o sorunu geçici olarakta çözmek için bir öneri getirmişim o da kabul görmüş . ne mutlu bana . şimdi ZÜLKÜF isimli bir oyuncunun UKD si 2000 ama elo su yok. bu oyuncuyu sıralamanın en altına yazmak mı daha iyi, yoksa UKD ve ELO yu bir tutup ona göre mi sıralama yapmak daha uygun . İsviçre sisteminde ''alttan vurarak gelmek'' deyimini herkes bilir.

şimdi konumuza dönelim ve bir anımı anlatayım .

yıllar önce resmi hakem değilim ama adana da okullar arası turnuvayı ben yapıyorum. her sene Anadolu lisesi talebeleri birinci oluyor . 4. sene; yine turnuva ve bitti . iki talebenin median ve solkoff u eşit çıktı. ne yapılacak!!! hemen aklıma geldi . kitapta yazmıyor ama Berger ile bozulabilir dedim ve Berger ile eşitliği bozuverdim. o zaman Berger kitapta yazmıyordu. böylece kitaplarada girdi. şimdi başka şeylerde girmiş . Anadolu lisesi ise birinciliği Berger ile kaybetti.

sonra ne mi oldu.. Anadolu lisesi küstü bir daha uzun yıllar satranç turnuvalarına katılmadı . şimdiki aklım olsaydı , ''yapın 3 maç 10 ar 15 dakikalık , kim kazanırsa o birinci olsun'' derdim . kimsede itiraz etmez herkes memnun olurdu.

tie break ile eşitlik bozmanın çok ama çook faydaları var. türkiye hızlı satranç birinciliğine ilgiyi arttırması da bunlardan birisi. zaten median solkoff ve Berger ile eşitlik bozmayı hiç sevmedim .

zaman meselesi ise 2 saatlik ek süre. varsa zamanınız tie- break ile eşitliği bozun diye öneri getiriyorum . zamanınız yoksa yapılacak bir şeyde yok diyorum . tie - break final maçları demektir ve seyirci kapasitesinide arttırır , son turda istenmeyen olayların olmasının önünüde önemli ölçüde keser.

eğer bu önerimi birileri uygular ve faydasını görür, sonra herkes uygulamaya başlar, türkiye hızlı satranç birinciliğine faydasıda olursa, öneriyi ben getirdim . kimse sahiplenmesin . şimdiden söyleyim .

şu an satrançta muhalefet kim olduğu, ne olduğu belirsiz iki kişiye kalmış görünüyor.. muzaffer şekerli ve mojo jojo. bu da satrancımızın önemli bir eksiği galiba.

muzaffer şekerli
muğla, datça
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi