Sporcu/Hakem
(16-10-2014, 21:50)calyanak Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Turnuvalarda bir sporcunun 1.dereceden yakınının hakem olması ile ilgili mevzuatta herhangi bir madde var mı? ben tsf sitesindeki yönetmeliklerde bir şeye rastlamadım. Bu durum olan ve kabul edilir bir durum mudur.?

Teşekkürler.

"Her zaman güvensizlik göstermek, her zaman güvenmek kadar büyük bir yanlışlıktır" diyor GOETHE.

sn.calyanak,
Bahsettiğiniz durum bir hayli enteresandır. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi yönetmeliklerde böyle bir şey yok.
Sadece satranç sporunda değil, diğer spor dallarında da bu durum oluşabilir. Özellikle futbol, basketbol, voleybol gibi geniş kitle sporlarında çokça rastlanabilir öyle değil mi?

Özellikle az hakem, çok sporcudan oluşan etkinlik ve yarışmalarda...

Hakemlik, bir sözleşmedir. Aynı sporun içinden gelen kişilerce daha hakim olarak yapılır. Spor psikolojisinin ön planda olduğu spor dallarında bu durum daha da ön plana çıkabilir.

Ama şöyle bir gerçek de var. Bugüne değin belki binlerce defa olmuş bir durumdur.
Yani bir baba-anne, kendi çocuğu ya da yakınlarının katıldığı onlarca turnuvada hakemlik yapmış olabilir. Hatta abisi hakem kendisi sporcu olan yarışmacılar gördüm.

Burada önemli olan hakemlik bilgisi, güçlü bir karakter ve adil karar verebilme yetisidir. Ülke satrancımız bu konuda efsanevi hakemler görmüştür.

ANCAK ÖNEMLİ BİR KONUDUR Kİ;
Turnuva kalitesi ve koşulları!
Kalitenin yüksek olduğu turnuva ortamlarında güven sorunu yaşanmaz. Biz öyle gördük.

Mümkün olduğunca böyle durumlarda hakemler arası salonda masa paylaşımı yapılırken bu durma dikkat edilir. Örneğin o okulun öğrencilerinin yarıştığı kategoriye o okul öğretmen hakemleri verilmeyebilir. Ya da yakın başka çözümler...
Turnuva için bir başka ile giden kafilelerde, kafile başkanının kafilede eğer kendi çocuğu varsa kafile başkanlığı iptal ediliyor.
TSF de bu böyle!
Ama bence yanlış!

Çünkü zaten diğer sporcular arasında bu durum doğal olarak kıyaslama konusu yapılıp takip ve dikkat altında olacağı için kafile başkanının daha dikkatli ve adil olmasına olumlu bir teşvik olacaktır bu durum.

Aynı durum hakemlik için geçerli midir? Ben ce benzer yanları olmakla birlikte mümkün olduğunca aynı ortama verilmemelidir. Bu durum "benim oğlum ya da kızımdır, şimdi onun lehinde karar verirsem yanlış anlaşılacağım" düşüncesiyle bilerek aleyhte ama adil olmayan kararlar da gördüm ben.

Sorunuzun cevabı, bu durumlara dikkat edilerek görev paylaşımı yapılmalıdır. Bu, yönetmeliklerde yer alan bir durum değildir.

SELAM VE SAYGILARIMLA...
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Sporcu/Hakem - Yazar: calyanak - 16-10-2014, 21:50
RE: Sporcu/Hakem - Yazar: Ateş Ülker - 16-10-2014, 23:25
RE: Sporcu/Hakem - Yazar: calyanak - 17-10-2014, 18:32
RE: Sporcu/Hakem - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 17-10-2014, 19:24
RE: Sporcu/Hakem - Yazar: Attorney at Law - 17-10-2014, 20:16
RE: Sporcu/Hakem - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 17-10-2014, 20:28
RE: Sporcu/Hakem - Yazar: calyanak - 17-10-2014, 20:50
RE: Sporcu/Hakem - Yazar: Veli TURAN - 20-10-2014, 12:45