Çözümyolları konuşulmalıdır.
Yerlilerin kendinden kuvvetli büyükustalardan fazla para almasını kimse savunmamıştır.Bu ifadeyi kullandığımız zaman birçok kimse yanlış anlayacaktır.Yerliler yarışmalara katılamıyorlar!Türk oyuncularına ait Elo listesini açınız ve Türk oyuncularının oynadıkları oyun sayısına bakınız!Çoğunluğun yanında "0"yazmaktadır.2.000 i aşkın sayıda Elo puanı olan oyuncumuz var.Bunlar son 1 ay içinde sıfır oyun oynamışlar.Ondan önceki ay yine sıfır oyun oynamışlar.Bu durum normal midir?Buna işaret ediyorum.Kuvvetli Büyükustalara ise son turda gelmeyenler hariç sözümüz yoktur.
Yaptığımız değerlendirmelerde sadece "Havuz"kavramını veya sadece Piramidin tepesini incelersek sorunlar gözümüze küçük gelmeye başlar.Ormanın bütününü göremeyiz!
Bir arkadaşımızın ilginç bir iddiası var.Diyor ki "ünvansız yerliler ,ünvanlı yabancılardan daha fazla ücret alıyor".Ben bu iddiaya bir türlü inanamıyorum.Mümkünse beni inandıracak bazı işaretler gösteriniz!
Öte yandan yabancıların gelişi ile ilgili birtakım harcamalar yapıyoruz.Bu harcamalar karşılığında onlardan yararlanamıyoruz.Çünkü yerli ile yabancıyı aynı masada karşılaştıramıyoruz!
Birileri çıkıp şu ifadeyi kullanabilir: "Satrancın sorunları Elo puanı 2400 üzerindekilerle tartışılır.Dünyanın hiçbir yerinde 2400 ün altındakilerin meseleleri gündeme taşınmaz."Bu ifadeyi kullanan varsa burada yazı yazmamıza gerek yoktur.Yazamayız.Çünkü kimliği açık olanların hepsinin 2400 ün altında olduğunu sanıyorum.Bu takdirde biz gideriz.Bay Jojo ve Bay Miyazaki kalırlar.Onlara kimsenin "Elo puanın kadar konuş"deme imkanı yoktur.
Bu mesaj kalabalığı içinde ben somut öneriler de sunuyorum!Birinci ligin 6 masa ile oynanması Avrupa'ya uyum sağlamak açısından mümkündür!Bu takdirde takımlar 2 yabancı ve 4 yerliden oluşabilir.Buyurun bu öneri üzerinde fikir yürütelim!Bu uygulandığı anda yerlilerin ücretlerinden yakınanlar da rahat nefes alacaktır!!Bu uygulamada bayanların ve gençlerin ayrı grupda oynaması gündeme gelecektir.Böyle bir bölünme masrafları çoğaltır mı?Bunu düşünmek gerekir!
Ateş Ülker
Ara
Amacını aşan "yerli sporcuların liglerdeki kazancına dil uzatmak" tabirini asıl anlatmak istediğimi anlayamamasına bağlıyorum. Bu sebeple daha kısa ve öz olarak konuyu özetleyeceğim:

Yabancı IM maç başına yaklaşık 150 €
2300'lük Türk sporcu yaklaşık 1000 ₺ (350 €)

Bir sporcu sadece Türk olduğu için, kendisinden 150-200 rating yüksek sporcunun 2 katından fazla para kazanmasını eleştiriyorum.

Tüm spor dallarında az arz ve fazla talep olması sebebiyle Türk sporcuların aynı seviyedeki yabancılara göre oldukça yüksek ücretler alması çok geniş bir kitle tarafından eleştirilmektedir. Eleştirmeyen ise sadece Türk sporcular, menajerleri ve diğer çıkar gruplarıdır.

Diğer tüm sporlarda olduğu gibi satranç camiasında da kulüpler tarafından bu durum eleştirilmektedir, en azından yakınılmaktadır.

Yerlilere verilen yüksek ücretler ligin kalitesini olumsuz etkilemektedir. 2700 üzeri GM ve 2500 üzeri kadın sporcu sayısını ve oranını incelediğiniz takdirde yerlilere verilen yüksek ücretler sebebiyle yabancı oyuncular açısından bahsettiğim durumu rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca lige katılma hakkı olmasına rağmen katılamayan ve/ya sadece yerel sporcularla katılan takımlar da bu durumun başka bir göstergesidir.

Gelelim sapla samanı ayırt edemediğimiz noktaya. Yerli sporcuların sıkıntılı ekonomik durumlarını yıllardır forumlarda en çok dile getiren kişi belki de benimdir. Hakkettikleri ücretlerin antrenörlük yapmak zorunda bırakılmadan verilmesi gerektiğini defalarca dile getirmişimdir. Ben bu sporcuların en önemli gelir kaynaklarına dil uzatmıyorum, senede sadece 1 kere olan ligin en önemli gelir kaynakları olmak durumunda bırakılmasını eleştiriyorum. GM, WGM, IM, WIM ve belli bir yaşın altındaki FM'lere doğru düzgün bir aylık bağlarsın, bunun için kaynak yaratırsın (ki bu senin görevin).

Tekrarlamak gerekirse, benim eleştirdiğim tek konu şudur:
Yabancı IM maç başına yaklaşık 150 €
2300'lük Türk sporcu yaklaşık 1000 ₺ (350 €)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi