Çözümyolları konuşulmalıdır.
Argumentum ad hominem (söylenen şeyin içeriğine göre değil kimin söylediğine göre) tartışma yapmak pek doğru bir şey değil. İsmini gizleyen de ODTÜ mezunu eski basın mensubu olan da eski federasyon başkanı da eğitim kurulu başkanı da satrançla alakasız kişi de bir şey söylüyorsa içeriğe bakılır tartışmaya değerse tartışılır, eleştirilecekse de kimin söylediği üzerinden değil ne yaptığı üzerinden yapılmalıdır. Doğru gelen, mantıklı bir şey söylüyorsa tartışılır. Dolayısıyla kimliğini gizlemek zorunda kalan da bir tutumu faşistçe görüyorsa bunu söyleyebilmeli. Söylemeyeceği düşünülüyorsa söylediğinin haklı bir tarafı vardır. Bu yüzden Ateş Ülker'in şu cümlelerine hiç katılmıyorum:

Alıntı:İşte kimliğini gizleyenler bu konuların konuşulmaması için ellerinden geleni yapıyorlar.Karşı oldukları tezleri çürütmek için Faşizm içerikli bir suçlama icad ederek 2-3 gün zaman kazanıyorlar

Ben Mojo'nun bu konuların konuşulmaması için elinden geleni nasıl yaptığını örneklemesini beklerdim.

Resim Mevzusu

Hikayecilikte "Söyleme Göster" (Show don't tell) diye bir prensip vardır. Kuru kuru "Su aldı" yazmak yerine yerinden kalktı, sebile gitti, plastik bardağa usul usul dökülen soğuk suyu ağzına götürdü ve içindeki ateşi söndürdü" gibi bir şey yazmak daha iyi bir anlatımdır kural olarak. Paylaştığım fotoğrafı ve yaptığım teşbihi bu anlamda değerlendirmek lazım.

Mevzuat Dünyası

Takdir edersiniz ki ana mevzuatı okudum hayatımda daha önce. Değişikliklerden sonraki halini de okudum. Spor ve idare hukuku bilen insanlarla konuşmadan spesifik hukuki konularla ilgili yorum yapmadım, ancak genel olarak tabloyu nasıl gördüğümü değişikliklerin de bunu yeniden üretir nitelikte olduğunu söyleyebilirim. Kafamda oluşmuş ve bu değişikliklerin teyit ettiği çerçeveyi tekrar edeyim:

Türkiye'de sporun hala en büyük sponsoru devlettir. GSGM teşkilatı zaten çağdışıdır ve o yüzden sporda başarılı olamıyoruz ve dünyada en fazla dopingli sporcuya rastlanan ülkeden biriyiz. Salt tesis yapmayı, bürokrasi fetişizmini spora önem vermek sana bir anlayış var. Bütün federasyonların seçimlerinde sporcular ve bahsekonu sporun içinden gelenler değil GSGM oyları belirleyici oluyor.

Biz ne yapacağız? Mevzuat Kopyala Yapıştırmak Yerine

Bu genel tablonun içinde satrancın da fazla hareket alanı yok. O yüzden mevzuatları tartışmaktan esas konulara gelememekten şikaytçiyim. Satranççıların sesini çıkarması için satrancın içinde gelen başka kariyerler yapmış insanların yönetime el atması, organizatörlük yapmasıdır. Bu aslında bütün sporlarda da böyledir biraz.

Bir de bütçe bütçe üzerinden yapılan tercihleri tartışmak çok daha kritik, aslında daha zor ama çok daha fazla sonuç verecek bir alan mesela. Eğer illa idari konuları tartışacaksak mali tabloyu görüp onun üzerinden konuşalım, mesela milli sporculara nasıl maaş ayrılacağını. Çocuk turnuvalarının arasından nasıl başka turnuvalar için bütçe ayrılabileceğini vs vs.

Mevzuatları kopyala-yapıştır ile paylaşmak yerine daha küçük daha somut konularda çözüm getirmektir. Mesele satranca özgü sorunları olan hile ve şike mevzusu verimli tartışıldı, en azından çözüm yolunda bir inisiyatif oluştu. Çözümü yeterli bulmasam da bardağın dolu tarafını görecek kadar iyi bir tartışmaydı. Buna benzer başka konular hedeflenmeli. Hayatımda ilk kez aktif olduğum (her hafta mesaj yazıyorum bu ara sanırım) forumu kendimce verimli kullanmaya çalışıyorum.

Bu forumda Türk sporunu ve GSGM teşkilatını nasıl etkileyeceğimizi konuşmak bile anlamsız çünkü öyle bir ihtimal yok. Aramızdan bir federasyon başkanı çıksa bile yok. Minimum bakan seviyesi Big Grin
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Çözümyolları konuşulmalıdır. - Yazar: Ozgur_Akman - 27-10-2014, 10:12

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi