Çözümyolları konuşulmalıdır.
Benim de mevzuata odaklanmakla ilgili esas sorunum bu. Satranca başladığım yıl olan 1997'de Satranç ve Hayat'ta "Tüzükleri tartışmalıyız" minvalinde yazılar çıktığını hatırlıyorum. 17 yıl sonra hala aynı kısır konuları kısır bir perspektifle tartışmak bana verimsiz geliyor. Tartışma hakkına saygım sonsuz ama müsaade edin eleştirebilelim.

Fransa Bisiklet Turu çok özel bir örnek. Bir gazetenin harika bir promosyon fikri bugün aslında diğer sporların bir kısmına göre mütevazı ama güçlü bir finansmanla devam ediyor. Yol bisikletinin en ilginç tarafı (içinde satranç kadar olmasın çok teknik detay olmasına rağmen) geleneklerine bağlı kalarak yoluna devam etmesi. Mesela Alberto Condator, Chris Froome veya Mark Cavendish gibi birkaç süper yıldız hariç profesyonel yol bisikletçilerin çok da büyük yıllık gelirleri yok. Lakin 101 yıllık Fransa Bisiklet Turu için "neden 21 gün yapılıyor çok uzun, biz bunu 5 güne indirelim, bitsin diyen zaten üç haftanın yarısında dağ bayır yarışa dair bir şey de olmuyor" diyen bir dahi de çıkmıyor. İtalya ve İspanya yani diğer büyük turlar ve tek günlük bazı yarışların da ciddi hikayeleri ve gelenekleri olan etkinlikler ve sahip çıkılıyor. Poker deseniz bence orada para miktarı çok önemli faktör o yüzden o yanlış olabilir.

"Buz üstünde satranç" motto'suyla curling'in Kış Olimiyatları'nda yer alması satranç için çok acı verici bir durumdur. Bu benim fikrim değil. 2008'de bana bu sözleri söyleyen FIDE Başkanı Kirsan Ilyumzhinov'dan başkası değil!! Demek ki hem oralarda hem buralarda bir şeyler yanlış yapılıyor.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Çözümyolları konuşulmalıdır. - Yazar: Ozgur_Akman - 27-10-2014, 12:30

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi