Çözümyolları konuşulmalıdır.
sayın mojo jojo bu günlerde yine çok formda. onun bu işi bildiğine herkes emin olması lazım ve kimsenin üzerine fazla gitmemesi lazım . biz burada satranççılar olarak asgari müştereklerde birleşmemiz lazım . ama olmuyor. tartışma hemen birbirini eleştirme ve konuyu dağıtma şekline dönüşüveriyor.
bakın konu başlığı (çözüm yolları konuşmalıyız. ) . buna benzer çok konu açıldı ve hep çözüm yollarını konuşuyoruz . ama olmuyor . hemen sataşma ve konu saptırma, burada yazanların geninde var galiba. ''yok ben haklıyım , yok sen haksızsın'' sürüp gidiyor . bir konu bitirilmeden yeni bir konu başlığı açmanın hiç alemi yok .

ben yinede mojo jojo ya anlamadığım noktaları sorma durumundayım .ishak alaton , akın özgür gibi başkan istiyor . ben buna baştan karşı biriyim . satranççılar hem iş dünyasını hemde siyasi iradeyi yönetme gücüne sahiptir . yani ne siyasete nede sermayeye teslim olmamamız gerekir. onları biz yönetmemiz lazım. eğer business dünyası bizi yönetecekse, o mesela futbolda yıllardan beri yapılıyor. bu başarıyı getirmez. siyasi iradeyede başarı getirmiyor. tersine businnes dünyasının saygısını kazanmamız lazım .

şu düşünce bizim meşhur hastalığımızdır. yani satranç camiasından karizmatik bir lider çıkmaması. temsil özelliği olan karizmatik bir lider aradığımız müddetçe, kendi dışımızdan kişiler tarafından yönetilmeyide baştan kabul ediyoruz demektir. batıda böyle şey yok . her branşın adamı yine o branşın içinde aranır.türkiyede meşhur deyimdir,paran varsa apandisit ameliyatı bile yaparsın

eğer sermayeye teslim olacaksak onu zaten siyasi irade yapar . bize bir ishak alaton bulur .şunu bir daha söyleyim; siyasi irade satrançta başarıyı bizden daha fazla ister . satrançtaki başarı siyasi iradenin başarısıdır . dünyanın her yerinde bu budur . faşizmde , komunizmde, demokrasilerde, hatta iranda bu böyledir. iran lı kadınların son olimpiyatlarda neler yaptığını hep beraber düşünerek izledik .

bu nedenle çerçeve statünün üzerinde fazla kafa yormamamız gerekir. siyasete kendimizi nasıl kabul ettireceğiz , ona bakmamız lazım. biliyorum bazı arkadaşlar siyasi iradeye muhalefet etmek amacı ile muhalefet yapıyorlar ki; en büyük yanlışımız işte buradadır. zaten karizmatik lider arama hastalığımızda federasyonu kendi elimizle başkalarına bırakma sonucunu doğurdu . bu böyle oldu .

muzaffer şekerli
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Çözümyolları konuşulmalıdır. - Yazar: MuzafferŞekerli - 27-10-2014, 20:16

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi