Çözümyolları konuşulmalıdır.
Alıntı: Aşkın Taşan: Özgür AKMAN: Bu forumda Türk sporunu ve GSGM teşkilatını nasıl etkileyeceğimizi konuşmak bile anlamsız çünkü öyle bir ihtimal yok

Hiç bunu söylemedim. Anlamsız olduğunu hepimiz biliyoruz. Lakin satranççılar yönetime girip daha pragmatik olarak oyunu kurallarına göre oynayıp yönetime gelebilmeliler. Özellikle iyi yetişmiş olanlar.

Alıntı: MojoJojo: İkincisi, satranççılar maalesef bugün için Türkiye’de de dünyada da hiçbir şeyi yönetme becerisine sahip değiller.

Evet, değiller. Buna Kasparov dahil. Politikacı ve satranç bürokratı olarak Kasparov artık bana numaraları bütün alıcıları baymış bir pazarlamacı gibi geliyor. Maalesef, pek çok satranççı satranç oynamaktan başka genel olarak hiçbir beceriye sahip olamıyorlar. İyi okullarda okuyan ve çok genel kültürlü olan istisnalar bile. (Satranççı kriterini profesyonel satranççı olarak koyalım). Kenneth Rogoff çok istisnai bir durum (GM ve şu anda dünyada daha çok dünyanın önde gelen iktisatçılarından biri ve eski bir IMF üst düzey yetkilisi olarak tanınıyor). Belki tabanın bu kadar genişlemesinin 20-30 yıl sonra böyle sonuçları olacaktır, iyi üniversitelerde iyi eğitim almış daha çok satranççı içinden farklı alanlara yöneleceklerin sayısı artacaktır.

Benim alternatif önerim, mevcut sistem içinde satrancın içinde gelen ve bahsettiğimiz ve olmadığına inandığımız bilgi ve becerilere sahip olabilecek insanların yönetime bir şekilde girmesidir. Yoksa devrim yapalım demiyorum. Forumda mevzuat kopyala-yapıştır yapıp 1997'den beri gelen yani zaman mekan ve bağlamdan bağımsız süregiden bir tüzükler nasıl olmalı tartışması yerine bunu öneriyorum. Uygulaması kolay mı değil, benim kuşağımdan başlayarak gençler bunun için de çalışmalıdır.

Satranç dışı örnekleri nasıl iş yapılması ve nasıl bir organizyona gidilmesi gerektiği açısından yerinde buluyorum. Mojo Jojo bu açıdan benim de unuttuğum voleybol örneğini verdi. Pek çok tespitine de altına imza atacak kadar katılıyorum. Yıl 2014, hala gerçek isimle forumlarda mesaj atmayı tartışıyoruzSmile
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Çözümyolları konuşulmalıdır. - Yazar: Ozgur_Akman - 28-10-2014, 14:17

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi