Çözümyolları konuşulmalıdır.
Yapılmakta olan veya yapılması mümkün olup yapılmayan etkinlikleri gözden geçirelim.Ben hangilerine "Evet"hangilerine "Hayır"diyorum:
1.Takımlar ligine yabancı oyuncu sayısı kısıtlanmak koşulu ile "Evet"
2.Avrupa ve Dünya Yaş Grupları(ve Gençler) Birinciliklerine çok sayıda yerli oyuncunun katılması koşulu ile "Evet"
3.Çok nadir düzenlenen daha çok yerli oyuncular piramidinin üst kesimine hitap edecek kapalı turnuvalara "Evet"
4.Yılda 8-10 defa düzenlenmekte olan Uluslararası Açık turnuvalara "Hayır"
Bu maddelerin ayrıntılarını da değerlendirelim:
1.Takımlar liginde yabancı oyuncu sayısı çoğalırsa yerli dinamiklerin oyun sayısı azalır.Med ve Cezir gibidir.Halen Piramidin ortasındaki bir oyuncunun İş Bankası Süper Liginde oynama ihtimali oldukça azalmıştır!Yerli-yabancı oranını dengeli bir şekilde sürdürmek gereklidir.Bazı kulüp yöneticilerinin "yabancı kontenjanı azalırsa yerlilerin fiyatı artar"şeklinde düşündüklerini öğrendim.Böyle düşünen yöneticilere sahip olmak büyük talihsizliktir.Forum izleyicileri arasında da böyle düşünenler varsa fiyatları hep birlikte inceleriz!
2.Avrupa ve Dünya Yaş Grupları ve Gençler Birincilikleri eğer her turnuvaya 50-60 yerli sporcu katılabilecekse yararlı olacaktır.Bu sayıyı nereden buldum?Bu turnuvaları düzenleyen diğer evsahibi ülkelerin oynattığı sporcu sayısına baktım!!Biz ne yaptık?2000 Elo barajı koyduk!
3.Sayıları çok az olan kapalı turnuvalarda 6 yerli ile 4 yabancı lig yöntemi döner turnuva şeklinde karşılaşıyorsa bu yarışmalar Piramidin üst bölümündeki sporcularımız için yararlı olabilir.
4.Açık turnuvalar mevcut yapılanma içinde yerliler için yararlı olmamaktadır.Öncelikle yerli sporcu bu açık turnuvalara katılamamaktadır.Katılanlar daha çok o turnuvanın düzenlendiği yerde ikamet edenlerdir.Hatta turlar sabah 10.00 da olduğu zaman aynı yerde oturan amatörler dahi bu yarışmalara katılamamaktadır.Bu yarışmalar nasıl daha yararlı hale getirelebilir?Yarı açık turnuva şekline dönüştürülebilir.Gruplara bölünür.Yerlilerin katılması için kolaylıklar sağlanır.Yabancıların aralarında anlaşma yapmalarını engelleyecek önlemler alınır.
Yukardaki görüşler çözümyollarının nasıl konuşulabileceğini gösteren örneklerdir.Bunların konuşulmasını istemeyen Rambo'lar her zaman ortaya çıkacaktır.Onlar ancak zaman kaybettirebilirler.Satranç toplumu eninde sonunda doğru yolu bulacaktır.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Çözümyolları konuşulmalıdır. - Yazar: Ateş Ülker - 31-10-2014, 11:32

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi