Çözümyolları konuşulmalıdır.
Farkı yere çekiyorsunuz Ateş Bey. 2300'lük bir Türk oyuncu 11.000 lira aldığını, 16 yaşındaki bir çocuk 9.000 lira aldığını ve aynı özelliklerdeki yabancı sporcuların bunun 3te 1'ini yada 4'te birini aldığını düşünürsek ortada Türk sporculara verilen çok fahiş fiyatlar olduğu ortada.

IM'lerin ortalama 7.500 aldığının doğru olabileceğini söylemişsiniz. Bu da yaklaşık olarak 2500 euro veya 3500 dolara karşılık geliyor. 1500 euroya 2500 barajına dayanmış IM getirirsiniz. Ama arada yukarıdaki örnekler gibi çok aşırı bir fiyat farkı yoktur.

Tekrarlıyorum, yerli sporcuların, özellikle de kadın-erkek A Milli Takımlarımızı oluşturan 7-8 kişinin hakkettikleri gelirleri almasını belki de hepinizden çok istiyorum ancak, bunun yeri lig değildir.

Aksi taktirde 14 takım yerine 13 takım mücadele ediyor. Bu 13 takımdan 1 tanesi yerel oyuncularla katılıyor. Kalan takımlar çeşitli ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Birkaç takım iyi oyuncular getirebiliyor ve görüntüyü kurtarıyor ama bu sadece birkaç takım in geçerli. Böylelikle ligin kalitesi düşüyor.

Bence hukuki bir zorunluluk olan AB vatandaşlarının yerli statüsünde oynaması uygulamasına geçilene kadar belirli ELO aralıkları için belirli tavan fiyat uygulaması yapılabilir. Gerçi bu sefer de tavan fiyat üzerinden sözleşme yapıp farkı cebinden verecek kulüpler de çıkacaktır...

Peki başka bir açıdan bakalım;
Ligde yerliler oynayınca nolacak? Şuanki yabancı sayısı azaltılıp her takıma 1 yabancı hakkı verilse 1. masaya GMler koyulacak ve yerliler yine birbirleriyle oynayacaklar. Bunun için lig yapmaya ne gerek var? Herhangi bir turnuvada bunu zaten yapabiliyorlar. Hatta bir açık turnuvada sizin piramidin ortasının yabancı GM ile oynama şansı çok daha yüksek.

Açıkçası sadece yerliler oynasın yada zaten 10 kişide 3 yada 8 kişide 1 olan yabancı sayısı daha da azalsın derken bu durumdan asıl beklentinizin ne olduğunu anlayamadım.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Çözümyolları konuşulmalıdır. - Yazar: Attorney at Law - 02-11-2014, 10:51

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi