Çözümyolları konuşulmalıdır.
Futboldan bu konuda verilebilecek örnek şudur ve GS-Dortmunt maçından sonra 1000lerce kişi tarafından beğenilmiş bir örnektir: GS'yi 4-0 yenen Dortmunt'ta Avrupanın önemli ortasaha oyuncularından Kagawa yıllık 2 M € kazanırken, Galatasaray'ın orta saha oyuncusu Selçuk'un sadece Türk olduğu için Galatasaray'da 3.3 M € kazanması!

"Ya bana 3.3 M € vereceksin yada başka Türk bul, BULABİLİYORSAN!!!" mantığı sonucu Selçuk'un performansındaki düşüşü, kendini geliştirme ihtiyacı duymayışını tüm futbolseverler gözlemledi. Bu mantık futbola milyon eurolar ayırmak zorunda kalan kulüplerimizi ekonomik zorluklara sürükledi. Transfer yasakları gelecek bazı klüplerimize bu yüksek harcamaları yüzünden. Ayrıca yabancı sayısı azaldıkça avrupada aldığımız sonuçlar gittikçe kötüleşiyor ve ligimizin avrupa ligleri arasındaki sıralaması da geriliyor.

İşte işin futbol örneği bu. Selçuk Galatasaray'da kalmak için kendisini geliştirmek zorunda olsaydı, kötü oynadığı zaman yerine bir yabancının transfer edilebileceğini bilseydi ne formu düşerdi, ne de kulübü arz/talep sonucu az sayıda oldukları için yüksek ücret ödemek zorunda olduğu Türk futbolcular sebebiyle ekonomik zorluklar yaşamazdı. Ne de ligimiz sıralamada gerilerdi.

Mesele sadece satranç değil. Mesele yerli sporcuların çok para kazanması da değil. Mesele daha fazla kulübün bütçe ayırabilmesi ile daha kaliteli kadrolar kurularak daha kaliteli ligler olması. Yoksa Türk IM ligde 10.000 değil, yabancı meslektaşı gibi 5bin kazansın. Buna ek olarak her ay 1000 TL alsın diyorum. Benim onların aldığı parada gözüm yok. Daha fazla kazansınlar inşallah...

Mesele Bulgaristan'da avukatlar ne kadar kazanıyorsa o kadar kazanıyım meselesi değil. Öyle bakılsa New York'takiler ne kadar kazanıyorsa o kadar kazanıyım da denilebilir. Mesele benimle aynı bilgi seviyesindeki bir Bulgar avukat Türkiye'de ne kadar kazanıyorsa ben de o kadar kazanayım meselesi. Sen bir IM olarak İngiltere'de satranç kulübünde ders versen ve sen 1000 £ alırken, aynı sayıda ders veren, aynı ratingdeki başka bir IM sadece İngiliz olduğu için 2500 £ alsa "Ulan o da aynı ratingte ben de, o da aynı sayıda ders veriyor ben de, herşey aynıyken niye bu herif niye benim 2.5 katım para kazanıyor diye düşünmez misin? Düşünmüyorsan git iş yerine yarın, meslektaşlarım ne kadar maaş alıyorsa benim maaşımı onların yarısı kadar yapın diye talepte bulun...
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Çözümyolları konuşulmalıdır. - Yazar: Attorney at Law - 02-11-2014, 19:51

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi