Çözümyolları konuşulmalıdır.
A sporcusu 2650
B sporcusu 2580
C sporcusu 2500
D sporcusu 2450 Eloya sahip GM unvanlı sporcular ise,

C ve D milli takım havuzuna alınıp A ve B alınmayabilir.

C aylık 1400, D ise 1300 TL ödül alırken, A ve B ödül yönetmeliğinden yararlanmayabilir.

C ye 1300, D'ye 1400 TL verirseniz, devletimiz bunun takipçisi olur, mevzuata aykırı iş yaptığınız için faiziyle birlikte sizden geri alır.

Size, D'ye C'den fazla ödül verme hakkı tanımayan kudret, A ve B neden yok diye sormaz.

Bu iş gerçekten hakkıyla yapılmak isteniyorsa, YK'nın belirleyeceği 5-10 kişiye göre değil, belli şartları sağlayan tüm sporculara ( elbette aktif olmak, belirli sayıda turnuva oynamak vs koşulu ile) aynı olanak sağlanmalıdır.

Hadi mevzuat böyle diyelim. Sorumlu, demokratik bir yönetim uygulamayı böyle yapmayı gerektirir. Yoksa adam 2500 olmaya çalışmak yerine her gün telefonla, epostayla kapınızı arşınlar.

Uygulama sessiz sedasız yapıldığı için çok net bir bilgimiz yok ve tam olarak bilmeden ne söylersek doğru olmayacak. O nedenle ödül yönetmeliğinden yararlanan oyuncular ve yararlandıkları miktarlar mutlaka yayınlanmalıdır.

Sayın Dinçer'in yazısını kendi mesajımı attıktan sonra gördüm.

Ben şu an kimin ne destek gördüğünü bilmiyorum. Tahminim sizde tüm listeye sahip değilsiniz. Bu bilgiler olmadan yorum yapmak istemiyorum. Özendirme ödüllerinin doğruluğu ve yeterliliği ayrı konular ve üzerinde tartışılmaya muhtaç.

Şunu söyleyebilirim ki, son yıllarda Türkiye sınırları içerisinde, milli oyuncularımızın birbirleriyle her fırsatta berabere yapmaları, ülke içinde ikili üçlü rekabetlerin olmaması sabit gelirlerle ilgili düşüncelerimi önceki yıllara göre değiştirdi.

Ülke şampiyonalarında, o hiç düzenlenmeyen kapalı ustalar turnuvalarında, belki organize edilebilecek etaplı turnuvalarda verilecek yüksek ödüllerin, bir satranççı için sabit bir gelirden daha büyük itici güç olacağı inancındayım. Türkiye Şampiyonasında verilen 25 Bin TL ödül iyi bir başlangıç olabilir ama yıl içerisinde benzer başka etkinlikler de yapılmalı.

Şu anki tabloda Milli Takım olarak belirlenmiş bir grup satranççı, ülke içinde hemen hiç rekabet etmeden yılda en az 7-8 uluslararası turnuvada oynamaları garanti bir biçimde yoluna devam ediyor. Oyuncularımızda, iyi oyunculara karşı alınan bazı bireysel başarılara rağmen turnuva kazanma geleneği yok. Çok az sayıda kapalı turnuva oynuyorlar. Milli takımdaki yerleri neredeyse garanti.

Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama mantığım, aylık düzenli ödeneği olan bir sporcunun, büyük bir engeli yoksa Türkiye Şampiyonası finallerine katılması gerektiğini söylüyor.

O nedenle, rakamlar üzerinden gitmek yerine bu kapalı devre sistemin, daha yarışmacı ve rekabete açık bir ortama dönüşmesi sanırım daha önemli.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Çözümyolları konuşulmalıdır. - Yazar: Erşan Gökerman - 03-11-2014, 23:49

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi