Çözümyolları konuşulmalıdır.
Bu konuya Tutku bey ve Erşan bey kadar hakim değilim ama yerel oyuncu profilinin gelişmesi ve satranca aidiyet sağlaması açısından üniversite burslarının ayrı bir fasılda değerlendirilebileceğini düşünüyorum.

Şu anda TEOG gibi karmakarışık bir uygulama var ve söylenen, yakın zamanda lise giriş sınavlarında somut kriter içeren sosyal-sportif etkinliklerin doğrudan sınav puanlamasına katkı sağlayacağı yönünde (buna bazı uygulama istismalarları olacağı endişesi ile karşıyım ama realite bu diye yazdım).

Bu çerçevede lise giriş sınavlarına hazırlanan bir öğrencinin yerel bir turnuva kazanması, milli takım havuzuna girmesi ve başarabilirse unvan kazanması, belki 30 net matematik çözmesinden daha fayda sağlayacak.

Lise ve Üniversite kesimi ise özellikle burslarla desteklenmeli. Zira bu yaş aralığı enerji, kavrayış ve araştırmaya dönük olma açısından satrancın gereksinim duyduğu en sağlam kitle. Sözgelimi 10 yaşındaki çocuğa yatırım iyi bir şey ama uzun erimde bunun dönüş garantisi yok. 30 yaşından sonra da bilinen durgunluk, sosyal faktörler, satranç bilmeyen hanım ile tavla bilen kayınpeder gibi Türk unsurlar devreye giriyor Smile. Oysa üniversite ve lise kitlesi, hele ki bir altyapıdan gelmişse çok daha karşılığı sağlam bir yatırım kaynağı.

Yurt dışında tenis, yüzme, basketbol gibi somut sporlarda (somut çünkü turnuva, derece, milli olma gibi ölçümler alınabiliyor) burs hem basit kaynak -çünkü üniversitelerin yasalardan gelen mecburiyetleri ve fonları var- hem de sosyal proje.

ABD'de zenci nüfusu halen çok zor durumda, evsizlerin, madde bağımlılığının ve eğitim ile meslek hayatında dışlanmanın bugün bile somut sıkıntıları sürüyor. Bu tarafıyla da burs kavramı batılı ülkelerde ve özelikle ABD'de sistem dışına taşan unsurların kazanılması için icat edilmiş ve oturmuş bir sosyal sübvansiyon sistemi.

Yerli oyuncuların üniversite ve liseye isabet eden kitlesi için bu da irdelenebilir. Gelişmiş ülkelerdeki modeller incelenebilir, kopyalanabilir. TSF bu konuda iki üç dil bilen, uygulamalara hakim dinamik bir ekip oluşturarak...yetkin bir çalışma...

Pardon... Son cümlemi bitiremedim... Gülerken çay burnuma kaçtı Big Grin
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Çözümyolları konuşulmalıdır. - Yazar: Mojo Jojo - 04-11-2014, 18:32

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi