Jojo ve Taşan: Hakemlik zamanı
(10-11-2014, 10:02)Sabri Koçak Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Abdülkadir Bey, bazı şeylerin tanımı vardır. Herkes kafasına göre yorum getiremez. Sizin olur demenizle olmaz. Kopyala yapıştır tez hiledir, aşırma deniyor. Köşe yazısı da öyle. Özgün olmayan köşe yazısı da zaten insanın içinden ve elinden gelmiyorsa bir değer ifade etmez. Siz hile yapın ya da hoşgörün, ben yapmam ve hoşgörmem. Saçmalamanın da alemi yok.

Bu sözler size ait. Kopyala - yapıştır köşe yazısı olmazsa, tez olmazsa, kitap veya derleme de olmaz. Söylediğiniz gibi derlemenizde sadece sonuçlar olsaydı ve kaynağını belirtseydiniz belki kabul edilebilirdi ancak bu yazılar bir kişinin fikir ürünleri ve bu şekilde kullanılması yanlıştır. Alıntıladığınız turnuva sonuçlarını çoktan geçmiş, adamın betimlemelerine kadar gitmiş. Yararlanılan kaynakları belirtmek o yazıları satır satır kopyalamanın açıklaması olamaz.

Ben konuyu rahmetli Hayri Özbilen ile konuşmuştum. Kendisi de bana 'copy free' yazdığı için metinleri kullanmakta sakınca görmediğini ancak kitabın para ile satılmaması için çok uğraştığını, bunu doğru bulmadığını ama kabul ettiremediğini söyledi.

Başka birinin yıllarca emek vererek oluşturduğu bilgileri kullanıp hatta yazım hatalarına varıncaya kadar yazdığı metinleri aynen kullanmak, hele hele o kişi bu emekleri için bir para talep etmiyorken, onun çalışmalarıyla hatta yazılarıyla doldurduğunuz bu kitaptan TSF'ye de kalsa gelir elde etmek ne kadar etiktir ona herkes kendi karar versin. Burada basit bir kutlama mesajı için gösterdiğiniz hassasiyeti başkalarının emeği için de gösterip göstermemek size kalmış.

Benimle ilgili görüşlerinize cevap vermek istemiyorum ancak bir konuyu düzelmek kaydıyla. 2008 seçimlerinden önce sözde her iki gruba da eşit uzaklıkta olduğunuzu söyleyerek, adayımızın dini referanslarına varıncaya kadar bir dizi alakasız sorularınızı cevaplarken (evet hata ederek) bizim ekibimize karşı önyargınızın nedeninin seçimlerden sonra TSF de görev alabileceğiniz olduğunu ima etmiştim. Daha sonra kendi davranışlarımın da önyargılı olduğunu kabul ederek TSF forum sayfasından açık bir biçimde özür diledim. Gerçi seçimlerin ardından beni şaşırtmayarak basın kurulunun başına geçip Mavi Kale'nin de editörü oldunuz ama sağlık olsun.

TSF'ye o dönem yaptığımız eleştirilerin neticesinde o yönetim ibra olmadı. Hesaplarda her türlü hukuksuzluğun, keyfi uygulamanın yapıldığı o dönem için özür dilemesi gereken kişileri başka yerde arayın.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Jojo ve Taşan: Hakemlik zamanı - Yazar: Sabri Koçak - 07-11-2014, 23:07
RE: Jojo ve Taşan: Hakemlik zamanı - Yazar: Erşan Gökerman - 10-11-2014, 14:23

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi