Jojo ve Taşan: Hakemlik zamanı
1) Shabazz'ın yayınladığı içerik kitaba aitse gerçekten, yani blogda yayınlanan o sayfadaki materyal gerçekse bu tartışmayı anlamlı kılmaya yeter. Açık kaynak olması bunu değiştirmez, akademik olarak tek bir cümlenin bile kaynak gösterilmeden kullanılması intihaldir, wikipedia'dan bile alınmış olsa. Genel amaçlı neşriyatta bile sıkıntılı bir durumdan bahsediyoruz. Kitapta eğer yoksa, olimbase adlı siteden tam olarak hangi içeriğin nasıl alındığı açıkça belirtilmeliydi en azından. Her şeyi geçtim, "iftiraların" ve "önyargıların" önüne geçilmiş olurdu.

2) Bu yazarların bilgisi dışında yapılmış olabilir. Bu da zaten yanlış ve sorunlu.

3) Böyle bir kitaptan gelir edilmesi işin diğer boyutu. Mesele sadece yabancı dildeki bir materyalin hayrına, hiçbir karşılık beklenmeden Türkçe'ye çevrilmesi değil, üstüne bir gelir elde edilmesi söz konusu. Zaten rahmetli Özbilen de bu konuda rahatsızlık duymuş.

4) Sabri Abi, yazdığım şeyin abuk olduğunu düşünmüyorum hatta olan biten çoğu şeyin beni haklı çıkardığını görüyorum. Ayrı bir konu. Yazdığımı kısmen yanlış yorumlamışsınız, tekrar açmayalım. O tartışmadaki bazı yazılar da bence çok abuktu.

Ayrıca yine konu dışındayız, kendi adıma döneyim. Ahlak ve hakaret ölçülerini aşmadan isteyen, olabildiğince de siyasete girmeden, görüşlerine katılalım katılmayalım, istediği müstear isimle yazmasına hoşgörülü olamıyoruz ve olmalıyız. Nasıl yazdıkları aslında sadece kendilerini ilgilendirir. Uzun yazılar da böyle bir şey.

Benim anlamadığım federasyon yönetiminin hatta çok camiada sizleri şaşırtacak bazı kimselerin uzun yıllardır bu forum işini bu kadar ciddiye alması olagelmiştir. Forumu fazla ciddiye alıyor çok ulvi anlamlar yüklüyoruz. Aslında satrancın, işin içinden gelen eylem adamlarına ve somut üretime çok ihtiyacı var. O somut üretime yönelik somut şeyler konuşmakta da fayda var.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Jojo ve Taşan: Hakemlik zamanı - Yazar: Sabri Koçak - 07-11-2014, 23:07
RE: Jojo ve Taşan: Hakemlik zamanı - Yazar: Ozgur_Akman - 10-11-2014, 20:34

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi