Anand-Carlsen Dünya Satranç Şampiyonluğu Maçı
attachment.php?aid=27

Rambo geçen yazmıştı bu forumda satranç konuşulmuyor diye, kısmen haklı. Ben zaman zaman açıyorum böyle konular ama gördüğü ilgi az oluyor. Tüzük tartışmak daha keyifli geliyor forumdaki aktif üyelerin çoğuna. Eleştirebilirim ama sonuçta kimsenin ne tartıştığına da karışamayız. Neyse...Uzun olacak biraz, affedin.

Unvan maçı iyidir

Dünya şampiyonluğunun değeri FIDE tarafından erozyona uğratılmış olsa da hala dünya şampiyonluğu maçları çok önemli ve ilgi çeken etkinlikler. Ana akım medyanın bile her zaman ilgisini çeker, örneğin Sabah, unvan maçı haberlerimi bir şekilde hep tam sayfa gördü (bazen benim yönlendirmeme gerek bile kalmadan). Nedenleri ayrı yazı konusu.

Bu yıl Kış Olimpiyatları'na da ev sahipliği yapan Karadeniz'in tatil mekanlarından Soçi'de (ki bu tercih de eleştirildi) oynanıyor maç.

Tahminimsi

Viswanathan Anand geçen yıl 6.5-3.5 kaybettikten birkaç ay sonra, bence, inanılmaz bir şekilde yeniden ayağa kalktı ve Adaylar Turnuvası'nı kazandı. Uzun yıllardır olmadığı kadar da formda görünüyor.

Maçın ardından Adrian Mikhalchishin'le yayınlanmamış bir röportaj yapmıştım. O maç için şöyle demişti kabaca: "Anand anlaşılmaz bir şekilde kötüydü. 4. oyun hariç [Berabere biten Berlin partisi] dünya şampiyonluğu maçlarına benzeyen, hatalar da olsa mücadele olan bir oyun izleyemedik. Tarihin en kötü dünya şampiyonluğu maçı" demişti. Anand, böyle bir maçtan sonra toparlandı.

Magnus Carlsen ise kendi standartlarına göre kötü, Fabiano Caruana hariç dünya üzerinde başka herhangi bir satranççıya göre ise iyi bir sene geçirdi. Yine de benim gördüğüm kimse favori olmadığını söylemiyor. İkilinin meslektaşları içinde Anand kazanır diyen tek isim Vassily Ivanchuk. Bence istediği konumlara ulaşırsa Anand bu maçı kaybetmeyecek, zaten dünya şampiyonluğu maçlarında hazırlığın bu kadar önemli olmasın bir sebebi de o. Sizin bildiğiniz, ama rakibinizin bilmediği sularda savaşmak.

Aklımdan Carlsen, gönlümden Anand geçiyor.

1.Oyun

İlk oyunda, Carlsen, aslında stiline uygun olmadığı için yorumcular tarafından olumsuz bir şaşkınlıkla karşılanan Grünfeld Savunması'nı oynadı ve sanki Anand'ın istediği türden bir konum geldi. Yine de objektif olarak eşite yakın bir konum oynadılar, sonradan Carlsen sanki inisiyatifi aldı ama Anand da dakik bir savunmayla sürekli şahı buldu.

Ben aynı zamanda paraya kıyıp üye olduğum için chess24.com'dan izliyorum maçı ki şu anda canlı yayınlarda ve haber içeriğinde de çıtayı belirleyen internet sitesi bence orası. Peter Svidler'in Sopiko Guramishvili ile birlikte yorumcu olduğunu belirteyim. Tabii, kimin başrolü oynadığı herhalde çok açıkSmile Rusça bilseydim Shipov'un yazıp çizdiklerini ve Chesspro'yu da takip ederdim.

Kişisel not: Benim de gazeteci olarak hiç canlı gidip yerinde izleyememiş ve haber yapamamış olmam içimde kalan bir ukdedir. Biraz da onun etkisiyle açtım başlığı.

Ek Dosyalar Resimler

Ara
Kasparov-Anand Dünya şampiyonluğu maçının tam gidişatını tahmin etmiştim ama ilk Anand-Carlsen maçını tamamen oyun kalitesi olarak anlayamamıştım. O maçta oynayan çekingen oyuncu Anand değildi bence,şimdi Anand kendisi gibi (Korkmadan-Çekinmeden) oynarsa güzel bir maç izleriz,ilk oyunun sonlarına doğru Anand beraberliğe razı olduğu için siyahlara bu kadar imkan tanımış, bu bize yine çekingen (en azından belli bir noktadan sonra) oynadığını gösteriyor. Benim Anand adına umutlu olmamdaki sebep ilk oyunda oynadığı zayıf olarak kabul edilebilecek Fd2 li varyanttır.Bunu cesaret göstergesi olarak kabul ediyorum.
Ara
Olaya para açısından farklı bir bakışı paylaşmak istiyorum.

Dünya çapında çok üst seviye oyuncular artık çok iyi kazanabilmektedir. Carlsen ve Anand (şu ara Rusya’da Dünya Şampiyonluğu maçı devam ediyor) her biri satrançtan sadece geçen iki yıl içinde 1 Milyon $’dan fazla kazandılar.

Fabiano Caruana, Veselin Topalov, Levon Aronian, Alexander Grischuk, Vladimir Kramnik, Anish Giri, Sergey Karjakin, Hikaru Nakamura, Boris Gelfand ve diğer süper GM’ler her yıl turnuvalardan yarım milyon dolar kazanabilmektedirler.

Satrançta para her zaman üst seviyelere konsantre olmuş durumda. Satranç tarihi boyunca Dünya Satranç Şampiyonluğu maçlarının kazancı yanında diğer turnuvaların kazançları her zaman cüce kalmıştır. Bugün için bile bu doğru.
Fabiano Caruana Eylül ayındaki 2014 Sinquefield Kupası’nı (bu kupa sanırım insanlık tarihindeki en güçlü turnuvadır) kazandığında sadece 100.000$ alabilmiş, ki yakında yapılacak Dünya Şampiyonluk maçında kaybeden taraf tek bir puan alamasa dahi bunun beş katını (500.000$) kazanacak.

Dünya Şampiyonluğu Maçı her zaman satrancın kralı olmuş ve kazananı para açısından her zaman memnun etmiş. Bakın tarih boyunca Satranç Dünya Şampiyonluğu maçında ödüller nasıl artmış:

1886, Steinitz-Zukertort : 800£
Ödül eşit dağıtıldı. Steinitz maçı kazandı +10 -5 =5

1891, Steinitz-Gunsberg : 3.000$
Steinitz +6 -4 =9 puanla maçı kazandı ve kazananın payı olan 2.000$’ı aldı.

1921, Capablanca-Lasker : 25.000$
Capablanca maçı +4 -0 =10 sonuçla kazandı, fakat 12.000$ alabildi. Lasker kalan 13.000$’ı aldı.

1927, Alekhine-Capablanca : 10.000$
Alekhine maçı +6 -3 =25 ile kazandı. Capablanca 2.000$ katılım ücreti kazandı.

1935, Euwe-Alekhine : 10.000$
Euwe maçı +9 -8 =13 ile kazandı ve 10.000$’ın tamamını aldı.

1966, Petrosian-Spassky : 2.000$
Sovyetlerin satrancı domine ettiği bu dönemde Dünya Şampiyonluğu bir iç turnuva gibidir. Petrosian maçı kazandığı için ödül olarak sadece 2.000$ alabildi.

1972, Fisher-Spassky : 250.000$
Bobby Fisher satranca o gne kadar görülmemiş bir ilgi ve para getirdi. Fisher bu büyük ödülle yetinmedi ve bunun yanında televizyon ve seyirci gelirlerinden %30 talep etti. Fisher maçı +7 -3 =11 puanla kazandı ve kazananın payı olan 156.250$’ı kaptı.

1978, Karpov-Korchnoi : 560.000$
Karpov maçı +6 -5 =21 puanla kazanarak 350.000$’ı evine götürdü.

1990, Kasparov-Karpov : 3.000.000$
Kasparov +4 -3 =17 puanla maçı kazanarak dev bir rakam olan 1.875.000$’ı kazananın payı olarak aldı.

1995, Kasparov-Anand : 1.500.000$
Kasparov zirvedeki Anand’ı +4 -1 =13 puanla yenerek evine temiz bir 1.000.000$ götürdü.

2000, Kasparov-Kramnik : 2.000.000$
Kramnik tüm dünyayı ve Kasparov’u şok ederek maçı +2 -0 =13 puanla kazandı ve 1.330.000$ aldı.

2006, Kramnik-Topalov : 1.000.000$
Ödül parasının iki taraf arasında 500.000$ olarak paylaştırılmasına karar verildi. Kramnik maçı tiebreak sonucunda kazandı.

2008, Anand-Kramnik : 1.900.000$
Anand ünvanı +3 -1 =7 puanla kazandı fakat oyuncular ödülü 950.000$ eşit pay ile paylaştı.

2010, Anand-Topalov : 2.800.000$
Anand ünvanını +3 -2 =7 puanla korudu ve kazananın payı olan 1.680.000$’ı kazandı.

2012, Anand-Gelfand : 2.550.000$
Anand maçı tiebreak’ler sonucunda kazandı ve 1.530.000$ aldı. Ayrıca Hindistan hükümeti tarafından 400.000$ ile ödüllendirildi.

2013, Carlsen-Anand : 2.500.000$
Carlsen ünvanı +3 -0 =7 puanla aldı ve 1.500.000$’ı kazananın payı olarak elde etti.

2014, Carlsen-Anand : 1.250.000$
Kazanan 750.000$ ve kaybeden 500.000$ alacak.

Bakalım bu limitler ilerde daha da artar mı?
Saygılar.
Maçta skor 1.5 - 0.5 oldu. Anand oyunun 34. hamlesinde 34-....h5 ile çift soruyu çekince ben "Anand Şok Etti" demiştim. (esatranc.com) Umut abide (Umut Sayman) "Berlin Duvarı Yıkıldı" diyerek dünkü oyunu özetledi aslında.

Carlsenin satranca getirdiği yeni yaklaşımlar ve yeni heyecanlar tartışmasız herkesin ilgisini çekti. Aynı karşılığı maalesef Anand sağlayamaz duruma geldi. Maç öncesi ilgiyi arttırmak adına Anand bu sefer çok farklı haberleri birçok yerde servis edildi. Ancak 2. oyun hayal kırıklığı ile beraber 2015 Adaylar Turnuvasına Caruana umarız iyi hazırlanır dedirtti birçok satrançsevere.

Satranç adına ve önemli sayıda Anand taraftarları adına Kaplan umarım bir başka heyecansız Ünvan Maçı geçmesine izin vermez ve bizleri şaşırtır.
Ara
konu için teşekkürler özgür bey
Ara
Ilk macta Anand'in beraberlikten daha fazlasini yapacagini zannederken kendi aklinda bu unvani kazanamayacagini dusunuyor bence. Nedense Anand in kazanmasini istiyorum bu hep zayif olan takimi yada kisiyi destekleme güdüm ile alakali sanirim ama kazansada bu ünvanı hakettigini düsunemeyecegim. Bu yuzdendir ki bu turnuvayi ilgi ile takip etmemle beraber o kadar ilgiye karsilik verecek bir kalite olacagini dusunmuyorum

Saygilar
WrOyNQ.jpg
Ve 1 puan geldi !
Ara
2014 Dünya Satranç Şampiyonluğu Ünvan Maçının 3. Oyununda Kaplan geri döndü. Derin ev hazırlıkları ile tanınan ve bu ev hazırlıklarının kazandırdığı avantaj ile açılıştan iyi çıkması ile tanınan Anand, bu gücünü Carlsen’e son iki yıldır ilk kez gösterdi. 3. Oyun sanki Anand’ın Takımı ile Carlsen’in Takımı arasında oynandı ve daha iyi hazırlık yapan Anand’ın Takımı oyunu kazandırmış oldu. Şimdi skor 1.5 – 1.5 oldu ve maç yeniden başladı.

1 d4 Nf6 2 c4 e6 3 Nf3 d5 Magnus Carlsen güvenli yolu seçti.

4 Nc3 Be7 5 Bf4 0-0 Kabul Edilmeyen Vezir Gambitinde tipik konuma ulaşıldı.

6 e3 Nbd7 7 c5 c6 Nf6 2 c4 e6 3 Nf3 d5 4 Nc3 Be7 5 Bf4O-O 6 e3 Nbd7 7 c5 c6 8 Bd3 b6 9 b4 a5 10 a3 Ba6 11 Bxa6 Rxa6 12 b5 Oyunun bu kısmına kadar hamleler ışık hızında oynandı. Anand konumsal bir oyun yerine daha keskin konumlar peşinde.

12…cxb5 13 c6 Qc8 14 c7 b4 15 Nb5 Her iki oyuncunun ev hazırlığı ve teori hala devam etmekte.

15…a4 İlginç olan ulaşılan konumda her iki oyuncunun takımıda kendilerinin iyi olduğunu düşünüyor.

16 Rc1 Ne4 Anand iki tercihte bulunabilir daha agresif olan ve az bilinen 17- Ag5 yada popüler tercih olan 17- Ad2

17 Ng5 Görünen o ki Anand’ın 17- Ag5 oynaması Carlseni şaşırttı. Belkide Carlsen 17- Ad2 bekliyordu. Şimdi Carlsen oyuna nasıl devam edeceğine karar vermek zorunda. Carlsen için ev hazırlığı bitmişe benziyor ancak Anand’ın ise Carlsen için hazırladığı süprizde daha yapacak hamleleri var.

17…Ndf6 30 dakika düşündükten sonra Carlsen güvenli bir tercih olduğunu düşündüğü bu hamleyi oynadı.

Oyunun bu kısmından itibaren zaman sıkışmasına yavaş yavaş giren Carlsen, Anand’ın ev hazırlığı kendisininkinden daha derin olunca, yaptığı şüpheli hamleler ile oyunu kayıba girdi ve kaybetti.

Kaynak:e-satranc.com
Ara
Anand beni nefis bir oyunla susturdu resmen. Harika oynadi..
WrOyNQ.jpg
Maç hakkında düşüncelerim:

Anand'ın yendiği oyun haricinde heyecan duymadım. Son oyun dahil bence seyirciye hitap edecek seviyede değildi maçlar.
Anand son oyunda da kale vererek oyunu karıştırmaya çalıştı ama olmadı.
Anand'ı tebrik ederim, elinden geleni yaptı. Carlsen'in oyunları çok beton hissi verdi. (Ne demekse artık)

Forumun maça ilgisi hakkında düşüncelerim:

"Buraların tadı tuzu kaçmış. Başka yerler mi aramak lazım artık bilemedim... Dünya şampiyonluğu bile ilgi görmüyorsa ne görür. Entrika yalan dolan iftira küfür mü lazım ilgi çekmek için. Çok fena. Çok fena."

Selamlarımla.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi