Para ödülü var Elo var katılım neden yok?
Turnuva giriş ücretlerinin giderek yükselmesi "oyun sayısı azlığının nedenlerinden biridir"Bireysel oyun sayılarının az olmasının tek nedeni değildir.Ama öğrenciler ve gençler için önemli bir nedendir.Bugünkü gençlerin bir kısmı benim yaşıma geldiklerinde giriş ücretinin yüksek olmasına kızıp yurtdışına giderek daha yüksek giriş ücretleri ödemeye razı olacaktır.Şahsen ben böyle hareket ediyorum.Son 4 yıldır yurtiçindeki turnuvaların yönergelerini okuduktan sonra katılmamaya karar veriyorum.Onun yerine yurtdışındaki 2 turnuvaya katılıyorum.(En çok 2 turnuvaya katılabiliyorum.)Buradaki yazarlara düşen görev Türkiye'deki turnuva giriş ücretlerinin yüksek olup olmadığını tartışmaktır.Anket de düzenlenebilir.3 seçenekli olur: a)Ücretlerin yüksek olduğunu düşünenler,b)düşük olduğunu öne sürenler c)normal karşılayanlar;böyle bir anketi yaparsak Satranç toplumu da düşünmeye başlar.En kötü seçenek hiç görüş bildirmemektir.
Ateş Ülker
Ara
Tabii yurt dışındaki turnuvaların giriş ücretleri ve organizasyon kaliteleriyle karşılaştırmalar yapmak gerekiyor bu konuda rahatça yargıda bulunabilmek için. Ben İSD'nin uygulamasını doğru buluyorum, hatta bütün etkinliklerin paralı olmasından başka çare olmadığını ama buna karşılık kaliteli hizmet sunulması gerektiğine inanıyorum. Bugün satranç merkezlerinin ve derneklerin, hatta "derneğin" başka türlü yaşaması çok kolay görünmüyor.
Ara
Bizim millet kadar beleşçi başka bir insan topluluğu yoktur sanırım;

Turnuva olsun ister ama işi vardır tarihi başka olsun der,
Ulaşım kolay olsun ister ama salon şehirden uzak der,
Bol bol ödül olsun der ama katılım ücreti vermek istemez,
Çay olsun, kahve olsun ister ama salona gelir 1 çay içmeden gider...

Beyler isterseniz evinizin salonunda 9 gm ve sizinle dönerli turnuva yapsınlar eğer tabi tarih uygunsa...
Efe Kerem UZUNOĞLU
iletişim: [email protected]
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi