Para ödülü var Elo var katılım neden yok?
Bugün bir çocuk gördüm elinde satranç takımı ile. Okuldan eve dönerken 10 kuruş daha parası çıkmadığı için laf yiyordu dolmuş şoföründen. Biraz sohbet ettik, turnuvalara katılacak mısın diye soracaktım ki aklıma forumdaki bu konu geldi...

Bu forumun sayfalarında yer alır İstanbul Festivali giriş ücretinin ilk kez 100 ₺ olduğu ve bu duruma karşı toplanan imzaların fotoğrafı: http://forum.satranc.biz/showthread.php?tid=1845 Gerçi imza atıp, hatta imza toplama konusunda başı çekip turnuvaya katılanlar da oldu tabii! Ben o gün bu gündür İstanbul Festivali turnuvalarında sadece birkaç kez yıldırım turnuvasına katıldım, ancak açık turnuvalara yüksek katılım ücreti olduğu için katılmadım.

Bahçeşehir'deki bir alışveriş merkezi turnuvasına Bahçelievler'den kendi imkanlarıyla gelemeyeceği için okulundaki satranç antrenörünün getirdiği, vizesini antrenörün kendi cebinden yaptırdığı (Neyse ki artık 16 yaş altı sporcular için lisans-vize ücreti yok) dönüşte ise otobüse bindirdiği ama otobüsten inince evine kadar dolmuşa binecek parası olmadığı için 40 dk yürümesi gerektiğini söyleyen yetenekli bir satranç sporcusuna da şahit oldum.

Daha neler vardır kim bilir... Neyse ki Şişli merkezi bir yer. Cebinde dolmuş parası olmayan bir sporcu metrobüs girişinde başka bir yolcudan akbilini kullandırmasını rica ederek metrobüse binerse çok yürümeden İSD'ye ulaşabilir.

İşin aslı çok basit aslında. Paran varsa turnuvaya katılırsın, yoksa da kimseye "Niye yüksek ücretli turnuva yapıyorsun?" diye soramazsın. Çünkü orası gelir-gider dengesini gözeten bir dernek. Yüksek ücretli turnuvaya girmek istemeyenler, düşük ücretli yada ücretsiz turnuvaları takip ederek (aynı kalitede olmasa da) turnuva oynama şansı elde edebilir. Acı ama gerçek!

Diğer yandan da 75 ₺ giriş ücretli turnuva yapıp, zaten ekonomik durumları çok iyi olmayan satranççılara (ki turnuvalara vakit ayırabilenlerin bir çoğu öğrenci) "Niye turnuvaya katılmıyorsun?" diye hiç soramazsın.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Para ödülü var Elo var katılım neden yok? - Yazar: Attorney at Law - 14-11-2014, 18:36

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi