Para ödülü var Elo var katılım neden yok?
75 lira giriş ücretli bir turnuva yapıp niye kimse katılmıyor diye sormak nasıl bir yüzsüzlük. Ben kendi şehrimde 20 lira giriş ücreti var diye turnuvaya katılmadığımı biliyorum. Turnuvalarda katılım ücreti olması saçma, ama tabii olabilir bazı durumlarda: örnek olarak üniversite yurdunda kaldığım zamanlarda okulumun satranç topluluğu vardı. Satranç takımları ve saatlerini gerek okuldan almış oldukları ödenekler gerek öğrencilerin katkılarıyla yıllar içinde edinmişlerdi. Ama okuldan aldıkları ödenek komik bir miktarken topluluk odasının temizlenmesi için düzenli olarak temizlik malzemesi, satranç saatleri için ise pil almaları gerekiyordu. Çözüm olarak her pazartesi günü 1 lira girişli bir turnuva düzenliyorlardı. 7-8 kişi (genelde çoğu yönetim kurulu) olan katılım her dönem düzenlenen yaklaşık 10 turnuvayla 3-4 ay için 100 lira civarında gelir elde ediyordu ve topluluk ihtiyaçlarına kullanılıyordu. (Bu paranın %70i zaten topluluk yönetim kurulu üyelerinden, kalanı ise arada merak edip gelen 3-5 farklı kişiden oluşuyordu) Ayrıca bu topluluk hiç giriş ücreti almadan her dönem 1 defa okulda herkese açık büyük bir turnuva düzenliyordu, 60' zaman temposuyla oynanan bu turnuvada katılımcı sayısının 100+ kişiye ulaşmış olması olası.

Verdiğimiz ödülleri karşılayamıyoruz diyorsanız ödül vermeyin. Adı üstünde ödül bu, her satrançcı katıldığı turnuvada ödül varsa aldığını hayal eder ama turnuvaya giderken ödül hesabı yapmaz. 5 liraya katıldığım turnuvada 50 lira ödül alıyorsam 10 lirada katıldığımda 200 lira ödül varsa 10 liralığa katılayım demez. Isterseniz 100.000 lira ödül koyun bu katılımı teşvik etmez sadece şike yapılmasını teşvik eder. Satrançcı turnuva koşullarını, oynayacağı maçları, rakiplerini, zamanının uyup uymamasını düşünür ki bu katılım ücreti olmadığı durumlar içindir, katılım ücreti sadece caydırır.

Turnuva ödülleri profesyonel oyuncular GM ve IM leri cezbetmek içindir ama onlar zaten katılım ücreti ödemeyi düşünmezler, konaklama ve ulaşım ücretlerinin de karşılanmasını beklerler kimi zaman. Büyük bir turnuva düzenlerseniz, 3-4 sene başarılı bir şekilde uygularsınız, başarılı katılımın çok olduğu, unvanlı oyuncuların yoğun bir şekilde katıldığı sorun çıkmayan temiz turnuvalar düzenlersiniz, amatör oyuncular unvanlı oyuncularla oynayabilmek adına bir miktar parayı gözden çıkarmayı düşünür böylece ustaların masraflarını onlarla oynamak isteyen amatörlerden temin edebilirsiniz. Normal bir turnuvaya 20 lira katılım ücreti var diye katılmayacağım halde, 9 turun 5inde unvanlı oyuncularla oynayacağım kadar unvanlı oyuncu bulunan bir turnuva için 50 lira vermeyi düşünebilirim. Ama o büyük turnuvalar belirli bir prestije sahip olana kadar giriş ücretli değillerdi. Zaten turnuvayı düzenlerken amacınız maddi gelir elde etmek ise mentaliteniz yanlış.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Para ödülü var Elo var katılım neden yok? - Yazar: KKara - 19-03-2015, 12:50

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi