2014 Kırşehir İl birinciliği turnuvası hakkında
Geç kalma süresi olmalı mıdır?Bir anlayışa göre olmamalıdır.Çünkü bütün spor dallarında maçlar öngörülen saatte başlar.Ama futbolcuların tünelden birkaç saniye geç çıktıklarına da tanık oluyoruz.Oysa Satrançda düşündürücü olaylar yaşadık.İzmir'deki takımlararası Yöresel lig maçında rakibimizin bir oyuncusu salona 1 saniye geç girdiği için biz maçı 6-0 hükmen kazandık!Bu anlattığım olaya tanık olanlar halen hayattadır.Hükmen sonuçlara ben alışkınım.Ancak rakibimizin maça zamanında gelen 10 yaşındaki çocukları nasıl şaşırdılar?Unutamıyorum.Şu halde keskin kural kübüne zarar verir.Orta yolu aramalıyız.Biraz cesur olmalıyız.Öncelikle Milli takım maçlarını ve Olimpiyat gibi büyük olayları ayrı tutmalıyız.FİDE'nin tavsiye ettiği yeni kurallar bu büyük etkinliklerde uygulanabilir.Yöresel lig maçlarında ve yerel açık turnuvalarda esnek davranmalıyız!Neden esnek davranmalıyız?Çünkü Avrupa'da da esnek davranılıyor.Benim yönergesini incelediğim birçok açık turnuva ki bunların çoğu Almanya ve Avusturya'da düzenlenmekte olan turnuvalardır geç kalma süresi 30 dakikadır.Özellikle büyük şehirlerde Trafik sıkıntısı gözönünde bulundurularak bir geç kalma payı bırakılmalıdır.Avrupa'lılar bu konuda esnek davrandıklarına göre onların da bildikleri vardır.Neden katı kuralları azaltmalıyız?Çünkü insanları Satranç oynamaya teşvik etmeliyiz.Teşvik kavramını ihmal etmek bugüne kadar bize çok zarar verdi.Çözümü kolay sorunları tartışarak zaman kaybettik.Birbirimizin hevesini kırdık.
Beylikdüzü'nde oturan emektar sporcuyu Tuzla'da düzenlenen emektarlar turnuvasına çağırıp sonra "geç kalma süresi 0 dakika"demek -Satranç oynamayın sadece ödemeniz gerekenleri ödeyerek yükümlülüklerinizi yerine getirin-demektir.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: 2014 Kırşehir İl birinciliği turnuvası hakkında - Yazar: Ateş Ülker - 27-01-2015, 11:35

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi