Eşitlik bozmayı öğrenmeliyiz!
Öncelikle turnuvayı eş puanla ilk iki sırada bitiren Antrenörler takımını ve İstanbul Tabip Odası takımını tebrik ediyorum. İstanbul Barosu takımları olarak 3. ve 4. sırada tamamladığımız turnuvaya, bundan sonra dereceye oynayan 2 takımla katılmak yerine, direkt zirveye oynayacak tek takımla katılmamız yönünde karar alınması için tavsiyede bulunacağım tehdidini Smile şimdiden rakiplerimize bildiririm.

Antrenörler takımına gelince, bu takımın sporcularının hepsi hakem olmasına rağmen, turnuvaya bu isimle girmemeleri tavsiye edildiği için Antrenörler adıyla turnuvaya katıldıklarını belirtmek istiyorum. Daha önce başka bir başlıkta uzunca değindiğim konuyu tekrar deşmeden "Satranç Bilen Hakemler!" diyerek konuyu kendi adıma kapatıyorum.

Eşitlik bozmalara gelince, turnuvada uygulanan eşitlik bozma sistemi rakiplerinin aldığı puanlar toplamıdır. Hükmen alınan 4-0'lık takım galibiyetleri, hükmen alınan galibiyetler yada takım 2-1 öndeyken 4. masayı berabere bitirip alınan/kaybedilen yarım puanlar sıralamayı direkt etkilemesin diye takımın aldığı masa puanları yerine, oynadığı rakiplerin aldığı puanları dikkate alıp, böylece daha kuvvetli rakiplerle oynayan takım üst sıraya çıksın diye uygulanan bir eşitlik bozma sistemi.

Hiç bir eşitlik bozma yöntemi ideal değildir. Hepsinin bir takım için iyi, başka bir takım için kötü olacağı gerçeğini unutmayalım. Bu eşitlik bozma yöntemi, son dönemlerde takım turnuvalarında en sık uygulanan eşitlik bozma yöntemidir. Bu eşitlik bozma yönteminde özetle, daha çok masa puanı alan değil, daha güçlü rakiplerle oynayan üst sıraya geçer.

Turnuva bittikten sonra ödül törenine kadar Ateş Bey ile uzunca bir süre sohbet ettik. "Maximum Rating" uygulamasının "kötü" olduğu konusunda hemfikir olduk. ELO ile UKD'yi bir tutmayı kesinlikle anlayamayacağım. Teknik Kurul üyeleri bu forumda yazıyorlar. Bu maximum rating uygulamasının gerekçelerini açıklarlarsa çok sevinirim.

Ateş Bey'in 2016'da adı geçen turnuvaya katılmayacağı sözüne ilişkin de birşeyler yazmak istiyorum. Adı geçen turnuvalar serisinin başlamasını ve devamını İstanbul Barosu Satranç Grubu'nu kuran ve halen başkanlığını yürüten sevgili meslektaşım Av. Emre Günay sağlamıştır. Kendisi, çok yoğun iş temposunun yanı sıra, sağlık sorunlarıyla da boğuşurken bu turnuvanın yapılması için bir çok problemle ve zorlukla uğraşmıştır. Turnuva alanı, sponsor gibi konuları geçtim, İSTANBUL Takımlar Turnuvası'na ESKİŞEHİR'den katılmak isteyenden tutun, HAVA SOĞUK OLDUĞU İÇİN turnuvaya katılmak istemeyenlere kadar çeşitli trajikomik olaylarla karşılaşmıştır. Ateş Bey gibi hayatını satranca adamış bir sporcunun, turnuva yönergesindeki bir eşitlik bozma yüzünden, seneye bu turnuvaya katılmayacağını belirtmesi turnuva için emek harcayanların emeklerine gerekli saygıyı göstermemek gibi algılanabileceği için beni oldukça üzmüştür.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Eşitlik bozmayı öğrenmeliyiz! - Yazar: Ateş Ülker - 11-01-2015, 23:05
RE: Eşitlik bozmayı öğrenmeliyiz! - Yazar: Attorney at Law - 13-01-2015, 23:15

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi