Eşitlik bozmayı öğrenmeliyiz!
Bir takımın kazandığı maç puanları, o takımın başarısını ölçer.Bucholz puanı ise karşılaştığı rakiplerin başarılarının toplamını gösterir.Takım turnuvalarında eşitlik bozarken elimizde takımın başarısını ölçen bir kriter varken karşılaştığı rakiplerin başarısını ölçmek yanlıştır.Bu yaklaşım Maç puanını küçümsemek anlamına gelir.Bu yanlış ne yazık ki Takım yarışmaları genel yönergesine girmiştir.Bu nedenle bizim örneğimizde hakemi suçlamadım.Ama bu yanlışları düzeltmeliyiz.Dünya gezegeninde bir tek FİDE var.FİDE'nin oyun kuralları, ilkeleri ve gelenekleri bellidir.Benim bağlı olduğum Uluslararası Federasyon(FİDE)ile sizin veya Türkiye Federasyonunun bağlı olduğu Uluslararası Federasyon farklı olamaz!Bu takdirde herkes kendi evinde kendi federasyonunu kurmaya başlar.Herkes hayalinde farklı bir FİDE canlandırmaya başlar!Böyle bir senaryo bizi kaos ortamına sürükler!Yeri geldiğinde FİDE'nin kuralını ve ilkesini de tartışabiliriz.Ama o kural ve o ilke değişene kadar ona bağlı kalmak zorundayız.Takım turnuvalarında önce takım puanına bakılmaktadır.Son yıllarda ön plana çıkan bu kriter takımın galibiyetine 2 puan beraberliğine 1 puan veren bir sistemdir.Bu sistem kuvvetliyi korumak için çıkarılmıştır!Ancak takım puanı eşit olduğu zaman ilk bakılması gereken maç puanları toplamıdır.Bunun aksini savunmak çok zordur.Futbolda takımın attığı gol sayısı yerine karşılaştığı rakiplerin attıkları gol sayısına bakan bir eşitlik bozma kimsenin aklına gelmemiştir!
Berger puanı da esas itibarıyla takımın başarısını ölçer!Ama ancak döner turnuvalar için idealdir.İsviçre sistemi bireysel yarışmalarda Bucholz alttan eksi 1 en çok revaçta olan eşitlik bozma yöntemi olmakla birlikte takım yarışmasında "maç puanları toplamının yerini alamaz"Eğer rakiplerin başarısı önem kazanırsa rakiplerin Elo puanları toplamı da eşitlik bozmak için kullanılabilir.Ama bu yöntem de daha çok bireysel turnuvada uygulanmaktadır.Ve Türkiye'de rakiplerin Elo puanları toplamına bakma yöntemini kullanmak için zaman henüz erkendir.Çünkü Elo puanı olan oyuncu sayımız henüz yeni artmaya başlamıştır.Pek çoğu da oyun oynayamamaktadır.
Emre bey turnuvanın hazırlığında zorlanmıştır.Yaşanan sıkıntılar,Zaman darlığı ve farklı meslek gruplarını toplama isteğinden kaynaklanmıştır.
Türkiye'de düzenlenen birçok turnuvayı protesto ettiğim gibi bu turnuvada da farkettiğim yanlışı protesto etmek durumundayım.Zaten yurtiçindeki birçok turnuvaya koşullarını beğenmediğim için katılmıyorum.Bunun yerine senede 2 defa yurtdışına giderek orada neler yapıldığını ve nasıl yapıldığını görüyorum.Gördüklerimi sizlerle paylaşıyorum.Ben öldükten sonra belki de protestolar tamamen kesilecektir.Ama ortalıkta mutlak sessizlik olması işlerin iyi gittiğini göstermez.
Telefonu çalan sporcunun oyunu kaybetmesi kuralına nasıl saygı duyuyorsak,diğer oyun kurallarına da aynı şekilde saygı duymak zorundayız.FİDE nin bazı kurallarını aynen uygulayıp bazılarını esnetmek mümkün değildir!
Bütün yönergeler hızlı bir şekilde ele alınmalı ve gerekli düzeltmeler yapılmalıdır.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Eşitlik bozmayı öğrenmeliyiz! - Yazar: Ateş Ülker - 11-01-2015, 23:05
RE: Eşitlik bozmayı öğrenmeliyiz! - Yazar: Ateş Ülker - 14-01-2015, 18:49

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi