Eşitlik bozmayı öğrenmeliyiz!
Kısa bir süre önce Dünya Amatörler Şampiyonası'nda bulundum. Eşitlik bozma kriterleri aşağıdaki sıra ile yapıldı. C maddesinin gerçekten C mi yoksa E ya da F mi olması gerektiği konusunda düşüncelerim var. Sizin de fikirlerinizi merak ediyorum. Üstelik abc ülke federasyonunun değil FIDE'nin düzenlediği bir turnuvada siyah ile fazla maç yapmanın bucholz'dan daha önemli olduğu konusu bana çok saçma geliyor.

Eşitlik bozma kriterleri;
a) eş puanlı sporcuların kendi aralarındaki maçları (eğer tüm oyuncular birbiri ile oynadı ise)----->Genelde zirvedeki 2 ya da 3 kişilik puan gruplarında karşılaşılan mantıklı bir seçim.
b) galibiyet sayısı -----> Belki de kısa beraberliklerin önüne geçmek amacı ile yapılmış yine mantıklı bir seçim
c) siyah ile yapılan maç sayısı (oynanmamış maçlar hariç) -----> bu eşitlik sistemi bucholz'un önüne geçmeli miydi? 2 de 0 ile başlayıp 9 maçın 5 ini zayıf rakipler ile siyah oynayan ile, 2 de 2 ile başlayıp 9 maçın 4 ünü daha kuvvetli oyuncular ile siyah oynayanın eş puanla bitirmesi durumunda geriden gelenin adeta yazı tura gibi bir şans ile yukarıdan gelen rakibinin önüne geçmesi benim için anlaşılmaz bir durum.
d) bucholz-1
e) bucholz

http://worldamateur2015.fide.com/en/comp...mpionships

Tie break criteria: a) the games between the tied players (only if all tied have played each other), b) the greater number of wins, c) the greater number of games with black (unplayed games count as played with white), d) buchholz cut 1, e) buchholz.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Eşitlik bozmayı öğrenmeliyiz! - Yazar: Ateş Ülker - 11-01-2015, 23:05
RE: Eşitlik bozmayı öğrenmeliyiz! - Yazar: Bugra Ayyıldız - 29-04-2015, 14:51

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi