Maksimum rating'de başlangıç sıralaması kriterlerinin eksikliği
Selamlar,
Hepinizin de bildiği gibi turnuvalarda son zamanlarda maksimum rating uygulaması ile başlangıç sıralaması belirlenmektedir. Buna göre UKD ya da ELO'dan hangisi büyükse sıralama o puan esas alınarak yapılır. Eğer eş puanlılar varsa aralarındaki sıralama "isim" esas alınarak yapılmaktadır.
Aşağıdaki örneği inceleyelim (UKD ve ELO değerleri örnek olarak seçilmiştir):

İsim UKD ELO
Ayşe 1800 1800
Ali -- 1800
Aslan 1480 1800
Ahmet 1800 1578
Aydın 1690 1800
Aydoğan 1800 ----

Swiss manager programı yukardakileri harf sıralamasına sokarak Ahmet-Ali-Aslan-Aydın-Aydoğan-Ayşe şeklinde sıralamaktadır.
Bana göre siralama için aşağıdaki kriterler gözönünde bulundurulursa daha doğru olur (burada herkes öneri getirebilir):
Maksimum ratinge göre eş puanlılar arasındaki sıralama kriterleri aşağıdaki şekilde sırasıyla uygulanmalıdır:
1. ELO'su 1800 olanlar ve UKD'si olanlar (UKD'ye göre sıralama)
2. ELO'su 1800 olanlar ve UKD'si olmayanlar (İsme göre sıralama)
3. UKD'si 1800 olanlar ve ELO'su olanlar (ELO'ya göre sıralama)
4. UKD'si 1800 olanlar ve ELO'su olmayanlar (İsme göre sıralama)
Buna göre sıralama Ayşe-Aydın-Aslan-Ali-Ahmet-Aydoğan şeklinde olur.
Başlangıç sıralamasının önemli olduğunu düşünen arkadaşların önerilerini bekliyorum.
Ara
Sayın Alucselim,
Ben ne söylediğinizi anlayamadım.Mutlaka anlayan çıkacaktır.Ancak işaret ettiğiniz konunun ayrıntı olduğunu tahmin ediyorum.Ayrıntıları da konuşabiliriz.Ama öncelikle bir üyemiz çıkmalı ve Maksimum Rating'in yararlarını bize anlatmalıdır.Maksimum Rating nereden çıktı?Dünya gezegeninde başka hangi ülkelerde uygulanıyor?"Maksimum Rating"uygulaması hem İsviçre yöntemi turnuvanın 1 nci tur eşlendirmesi için kullanılmakta hem de takım maçlarında takım sıralamasının Maksimum Rating'e göre yapılması zorunlu tutulmaktadır.Eşlendirme için kullanılması bana göre sadece zorluk ve kafa karışıklığı yaratır.Ama takım sıralamasında zorunlu olarak kullandırılması zulümdur.Bu zulüm uzun yıllar devam edecektir.Çünkü eski deneyimlerimiz bir uygulama,bir dönem veya bir süreç başladığı zaman bunun ortalama 12 yıl devam ettiğini göstermiştir.Şu halde maksimum Rating'in 12 yıl daha devam edeceğini bilerek konuşmamız gerekir.
Bu konuyu açtığınıza göre önce "Maksimum Rating"hakkında düşündüklerinizi söylemenizi bekleriz.Bilahere başlangıç kriterleri için öneri yapan bulunacaktır.
Ateş Ülker
Ara
Sayın Alucselim

Öncelikle Swiss perfect programında puan-elo seçeneği /sekmesi vardı. Öyle hatırlıyorum. İster alfabeye göre, ister puana göre, ister klüp puanına göre başlangıç sıralamaları yapılıyordu dediğim programda. Ancak Swiss Manager nasıldır bilmiyorum.

Aslında başlangıç için, yani 1inci tur için düşünülmesi gereken şu;

1. Güçlüler zayıflarla mı eşleşecek?
2. Herkes kendi kuvvetindekilerle mi eşleşecek?
3. Yoksa oyuncular rasgele mi eşleşecek?

Efenim bana kalırsa 3üncü yol olsun. Herkesin bir şansı olsun. Doğuştan Capablanca olan bir oyuncu averaj yüzünden ilk turnuvasında 2nci olmasın mesela. Ya da "olursa ne farkeder?" de diyebilirsiniz. Doğru, çok da farkettirici bir şey değil ama yapılacak düzenleme de çok farkettirici değil.

Zaten ilk hamlenin günahı olmaz. 1.e4 ya da 1.d4 . Ne farkeder? Bu da ona benzer. İlk tur sonuçta. Ne fark eder?

Hem turnuvalarda sürprizler de olsun. Ünvanlı oyuncularla yeni başlayanlar bir kereliğine de olsa karşılaşsınlar. Böylece bir tecrübe, değişiklik, farklılık, güzellik olsun bence, derim.
Ara
bu konuya ilk öneriyi ben getirmiştim. aşağıdaki başlık altında ilk defa tartışılmıştı .
http://forum.satranc.biz/showthread.php?tid=3241

Alıntı:elbette elo raitingleri esas almak işin doğrusudur . ama ben ukd si olmayan 2300 ve üzeri yabancıların elolarınıda UKD gibi sayıp başlangıç sıralamasının UKD ile yapılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum . böylece türk satranççılarının elo sunun daha kolay meydana çıkacağını düşünüyorum .UKD si yüksek elosu düşük alt kategoride çok satranççı var..türk satrancına kendiliğinden bir sistem geliyor. sistemsiz bir yapı ile bir yere gidilemez. darısı UKD turnuvalarının başına ...

buradaki fikrim geçici olarak kullanılmasını öngörüyordu . yani herkesin elosu çıkıncaya kadar zorunlu olarak ukd ile yabancıların elo larını aynı sayıp başlangıç sıralamasının ona göre yapılmasını önermiştim. iş bu noktalara gelmiş .

federasyonun mümkün olduğu kadar çabuk elo sistemine geçmesi , yeterince elolu oyuncu çıkardıktan sonra karma sistemi terketmesi gerekiyor . bu uygulama 2 yıllık bir program ile birlikte kullanılabilir fikrindeyim . ama böyle bir program var mı bilemiyorum .

burada benim muhatap aldığım adres zaten federasyon değil, satranççı satranç yöneticileri ve turnuva organizatörleridir . federasyona herhangi bir öneri pek getirmiyorum . beni anlamışlar ama doğal olarak yanlış anlamışlar .

muzaffer şekerli
muğla , datça
Ara
Muzaffer bey,
Love supreme isimli üyenin açıklamasında söylediği şekilde ilk turun eşlendirmesinin farklı yöntemlerle yapılması bizim koşullarımızda sonucu fazla etkilemez.Bu nedenle başlangıçda ben de maksimum rating uygulamasını kafama takmamıştım.Ama sonra takım maçlarında masa sıralamasının da maksimum ratinge göre yapılmasının zorunlu olduğu öğrenince çok şaşırdım.Takım sıralamasını Elo puanına göre yapmıştık.Ben salona gidiğimde bir seyirci yanıma geldi ve kulağıma fısıldadı:"Sizin takım şu anda yanlış masalarda oturuyor"İlk anda inanamadım.3 ncü masada 1840, 4 ncü masada 1800 oturmuştu.Oysa 4 ncü masa oyuncumuzun UKD si 1841 ve Elo puanı 1800 olduğu için onun 3 ncü masada oturması gerekiyormuş.
Yine sözünü ettiğim turnuvada iki takım birbirleri ile oynadı ve 2-2 berabere kaldılar.Bunların ikisi de turnuvayı 9 puanla bitirdiler.Bu 9 puan takım puanları idi.Maç puanları ise birinin 18 puan diğerinin 17 puan idi.Bu durumda 18 puan alanın Birinci olduğunun açıklanmasını beklerken 17 puan alanın Birinci olduğunu öğrendik.Bu nasıl oldu?Maç puanı(=Masa toplam puanı)yerine Bucholz eksi 1 puanına baktılar.
Bu değişik uygulama tamamen yerli üretimdir.Olay deneme aşamasını da geçmiştir.Geleneksel hale gelmektedir.
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi