Notasyon tutmanın yaşı yoktur.
Ekdeki fotoğraf Hindistan'da düzenlenen bir yarışmadan alınmıştır.5 yaşaltı grubunda oynayan bir küçük sporcunun fotoğrafıdır.Benim amacım Satranca başlama yaşını tartışmak değildir.Evvel zaman içinde bunu yeteri kadar tartışmıştık.Bu fotoğrafı bir türlü iyileşmeyen bir yaramızı hatırlatmak için gösteriyorum.Dikkatle bakınız!5 yaşaltındaki sporcunun elinde kalem vardır.Anadolu'da hala küçüklerin notasyon tutmaması için direnç gösteren öğretmen,veli ve yöneticilere sesleniyorum!Satranç eğitimi notasyon kağıdı ile başlar.Notasyon ile eğitime başlamayan önemli yerlere gelemez.Lütfen küçükleri notasyon tutmaya alıştıralım.Okuma yazma bilmeyenler her hamle için bir çizgi çeksin.."Notasyon kağıdı çocuğun psikolojisini bozuyor"diyenler bu Hindistan'daki fotoğrafları incelesin ve biraz düşünsünler!Bizim dışımızdakiler psikolojiden hiç mi anlamıyor?Bu fotoğrafın benzeri başka fotoğraflar da var.Merak edenler www.chessbase.com da inceleyebilir.

Ek Dosyalar Resimler

Ateş Ülker
Ara
notasyon tutmanın bir yaşı yoktur. doğru . ama dünyada hiç bir ülkede 23 nisan bayramıda yoktur. 23 nisan turnuvalarına katılanların yaş guruplarına doğrudan gittiği bir ülkede yoktur .varsa beni düzeltin .

yaşı kaç olursa olsun taşları sürmeyi daha yeni öğrenenlerin hemen 60+30'' luk bir turnuvaya böyle çok kolay kabul edildiği başka bir ülke var mı onuda bilmiyorum .türkiyedeki sistem böyle oldukça, teknik kurulda başdanışman bile öğretmen olduğu müddetçe bu konunun çözümü hiç bir zaman gerçekleşmeyecektir.

ilk yapılması gereken 23 nisan turnuvalarının rapid turnuva formatı ile yapılmasını ve notasyon tutmayı serbest bırakılmasını sağlamak olmalıdır . eğer yönetmelikler 45+30, 60 +30 olduğu an hakemlerinde notasyon kağıdını oyuncuların önüne koymaları gerekir . notasyon tutmak yaş ile ilgili değildir. turnuva süresi ne olursa olsun bu tür turnuvalarda en uzun oyunun zaten toplam 30 dakika olduğunu biz zaten biliyoruz .

hızlı satranç raitingleri çıktıktan ve oyuncular rapid turnuvalarda belirli bir aşamaya geldikten sonra standart turnuvalarda boy göstermeye başlamalıdırlar.

türk satrancının yapı değişikliğine ihtiyacı vardır . federasyon kurullarına satranççı olmayanları almamakla işe başlamak işin en doğrusudur . satrançta özellikle resmi turnuvalarda raiting konuşur . yeni başlayanlar belirli bir aşamaya gelmeden standart turnuvalara kabul edilmemelidirler.

ilerde 11 - 12 yaşında +1800 lük en az 15- 20 oyuncumuz olacaktır . ama kalitesiz turnuvalardan süzülmüş çocuklarımızı kaliteli turnuvalara gönderme ile bu mümkündür . o zaman 5 yaşında notasyon tutan nice çocuk resminide buradan paylaşma fırsatımız çıkacaktır .

muzaffer şekerli
muğla , datça
Ara
Sanırım zorunlu tutmamışlar bazı çocuklarda kağıt yok. Bizde de öyle değil mi zaten?

http://en.chessbase.com/post/young-talents-in-india

Öğretmenlerimizin notasyon konusundaki yaklaşımı söylendiği gibiyse ben destekliyorum. Bizde okuma yazma altı yaşında öğreniliyor.
Beş yaşındaki çocuğun önce oyunu algılamasına çalışmanın daha doğru olacağını düşünüyorum. gxh8=V++ yazmayı öğrenmek için beş yaş çok çok erken bence.
ben buradaki resimlerde her çocuğun önünde notasyon kâğıdı göremedim . bu turnuvalarında 45+30 , 60+30 , 90+30 luk turnuvalar olduğunu sanmıyorum . yeni oyun öğrenenlerin notasyonun zorunlu tutulduğu standart turnuvalara türkiyedeki gibi çok kolay katıldığı bir ülkenin olabileceğinide düşünemiyorum .

23 nisan turnuvaları rapid değil standart turnuva ve notasyon tutma problemide otomatik olarak sorun oluyor.

yaş gurubu türkiye birincilikleri federasyonun önemli bir gelir kaynağı olduğu müddetçe bu sorun aşılamaz gibime geliyor .
Ara
Muzaffer bey,
Hangi sorun aşılamaz?Bu ülkenin düşünen beyinleri ve bu ülkede Satrancı yönetenler bir türlü notasyon kağıdının önemini kabul etmemekte direnirlerse fazla mesafe katetmemiz mümkün değildir.Ondan sonra kimliği bilinmeyen birisi çıkıp bir sporcumuzun hayali turnuvalarda 160 Elo puanı aldığını söylediği zaman susmak zorunda kalırız.Okuma yazma bilmeyen her hamle için çizgi çeker.Yavaş yavaş yazmayı öğrenmek için bir fırsat bulmuş olur.Okuma yazma bilmeyenin notasyon kağıdı tutmasından kaygı duyanlar aynı küçük sporcunun 4 yaşında Satranca başlamasından kaygı duymuyor.Çünkü birileri "Satranca başlamanın yaşı okuma yazma öğrenmeden önce olmasın" diyemez.Amaçları Federasyonun gözüne girmektir.Bu fotografda çocuğun elinde kalem var.Hala masada notasyon kağıdı olmadığını söyleyenler var.Notasyondan kaçmak kimseye kazandırmaz.Hep kaybettirir.Hep kaybettirmiştir.Ben Türk Satrancının iç dinamiklerini çok iyi tanıyorum.Birçok Anadolu ilinde birçok etkinlik düzenleniyor.Ama bunların yetiştirdiği usta düzeyindeki oyuncu sayısına baktığımızda dikey gelişmenin çok az yürüdüğünü görüyoruz.Siz bu durumdan memnunsanız aynen devam edin!Anadolu'da hala 10 yaşaltı grubuna notasyon tutturmayan öğretmen,yönetici ve veliler var.Onların felsefesi değişmeyecek.Ama dikey gelişme de yürümeyecek!Notasyon kağıdı tutmak yükümlülüktür.Aynı zamanda haktır ve kuraldır.Tutmayan tartışmalı bir durumda haklılığını da gösteremez."Tutmayana ceza verin"demiyorum."Tutmayı teşvik edin"diyorum.Zaten FİDE kuralıdır.Bunu tartışmak esasen boş işle uğraşmaktır.Ama son günlerde sözünü ettiğim web sitesinde çok sayıda 5 yaşındaki yetenek sporcunun fotoğrafları yayınlandı.Hepsinin elinde kalem vardı!
Şöyle düşünenler olduğunu biliyorum:"Notasyon olmasın.Kimse itiraz etmesin.Başhakemin kararları kesinleşmiş kararlar olsun..Küçükleri kolayca yönetelim."Bu felsefe 1991 den beri devam ediyor.Siz memnunsanız bundan sonra da devam edecektir.Salona 1 saniye gecikmeli gireni hemen hükmen yenik sayan bir anlayış sıra notasyon kağıdına geldiğinde sessiz kalıyor.Hiç konuşmuyor.Oysa ben bir hamleyi yazmayı unutanı hemen hükmen yenilgi ile cezalandırın demiyorum.Küçükler notasyon kağıdına erken alışsınlar.Hakem hiçbir zaman ve hiçbir şekilde sporcunun elindeki notasyon kağıdını almasın!!Bir de böyle bir derin yaramız var.Çift suret notasyon kağıdı temin edilemediğinde oyunun bitiminde hakem sporcuların elindeki tek sureti alıyor."Akşam eve giderken vereceğim"diyor.Tabii akşam notasyon kağıtları yerlere düşüyor ve kayboluyor.Bilmem hiç içinizde benim gibi masaların altında yerlerde sürünerek notasyon kağıdı arayan olmuş mudur?Bu bir romandır.Adı "Acılarla geçti çileli ömrüm"dür.
Ateş Ülker
Ara
(18-02-2015, 23:18)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Amaçları Federasyonun gözüne girmektir.Bu fotografda çocuğun elinde kalem var.Hala masada notasyon kağıdı olmadığını söyleyenler var.

Ben şimdi problemin sebebini anladım, siz insanların yazdıklarını gerçekten ciddiye alıp dikkatlice okumadan cevap yazıyorsunuz; otomatiğe bağlamış vaziyettesiniz, menzile giren ve hareket eden her şeye ateş etmektesiniz.

Kimse sizin gönderdiğiniz resimdeki masada notasyon kağıdı yok demedi. O sitede yapılan haberde notasyon kağıdı kullanmayan başka bir sürü çocuğun resmi var. Onu anlatmaya çalışıyoruz. Federasyonun gözüne girmek en son isteyeceğim şeydir.

(18-02-2015, 23:18)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ama son günlerde sözünü ettiğim web sitesinde çok sayıda 5 yaşındaki yetenek sporcunun fotoğrafları yayınlandı.Hepsinin elinde kalem vardı!

Özür dilerim ama ben sitedeki haberi okudum ve tüm resimleri inceledim. Hepsinin elinde kalem veya notasyon kağıdı filan göremedim. Lütfen yazılanları daha dikkatli okuyun, sonra hala eminseniz o zaman insanları "federasyonun gözüne girmeye çalışmak" gibi gereksiz ve anlamsız bir şeyle itham edin.

Yaşınıza ve deneyimlerinize hürmetimden daha ileri gitmemeliyim. Dediğiniz gibi bu boş ve gereksiz başlığa kendi adıma son veriyorum. Kusura bakmayın.

En derin saygılarımla.
(19-02-2015, 00:17)abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Federasyonun gözüne girmek en son isteyeceğim şeydir.
Kişileri karıştırmıyorsam bunu duyduğuma çok sevindim. Türkçe satranç programı yapan kişi sizdiniz değil mi? Daha önce bir sohbette Türkçe satranç programı yapıp federasyon ile ortaklaşa pazarlamasını yapan kişinin, federasyon ile ortak iş yaptığından dolayı federasyon ile arasının bozulmasını istemediği ve bu sebeple de takma isim ile yazan eski forum üyelerinden birinden kendisinin o kişi olmadığını açıklamasını rica ettiği söylenmişti bana. Bunun doğru olmamasına sevindim. Bir konudaki düşüncelerini iş ilişkileri sebebiyle saklamak yada değiştirmek zorunda hissetmeyen insanlara saygı duyarım. Saygılar...
Ara
Sakarya da yaşadığım yıllarda ki yaklaşık 5 yıl kadar öncedir, dönemin il temsilcisinin sakarya il birinciliği gibi turnuvalarda notasyon kağıdı dağıtmıyor olduğu hususundaki şikayetimi Gençlik spor il müdürlüğüne yaptığımda, şube müdürünün Evrensel üç beş kağıt için mi şikayet ediyorsun lafı hala kulaklarımda çınlamaktadır. Konuyu o dönemde tsf foruma da yazmıştım isteyenler arşivden bulabilir. Bunca zamana rağmen bu konu hakkında ne yazık ki bir arpa boyu yol alınamıştır.Yine bu bağlamda notasyonların pgn formatında bulunabildiği turkbase projesi iflas etmiş görünüyor. bu siteye son yüklenen turnuvalar 2011 yılına aittir, ve ne yazık ki site atıl durumdadır. Oyuncuların kendi oyunlarını incelemesi dışında rakiplerinin oyunlarını da inceleyebilmesi günüzmüz satrancının vazgeçilmez bir parçası iken Türk oyuncuların pgn lerine tamamına ulaşmak nerdeyse imkansız olmuş, turnuva sayfalarından tek tek pgn aramak zorunda kalmış durumdayız.Federasyonun uzun zamandır bu konuda birşey yapmasını bekledim ve beklediniz belki de.

Bu konuda kişisel bir çaba göstermeye karar vererek interneti taramaya ve geçmişten başlayarak bulabildiğim tüm pgn leri büyük bir arşive dönüştürmeye başladım.Gerekli düzenlemelleri yaptıktan yakın zamanda kuracağım site üzerinden turkbase in yarım bıraktığı projeyi şahsen yürütmeyi düşünüyorum, Türk satrancına faydalı olmasını temenni ediyorum. Saygılarımla
Ara
Turkbase konusunda desteğe hazırım.
TSF'ye de (başkana ve eski başkana) bu gibi konularda projelerim olduğunu ve desteğe hazır olduğumu sözlü bir cahil cüretkarlığı değil gerçekten yapabileceğim şeyler olduğunu göstermiş ve çalışmak için bilgi desteği talep etmiştim ama dinlemek istemediler nedense?!?

Turkbase konusunda gerçekten de destek vermek isterim.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi