40 yıl mı, 4 gün mü? Minik bir masal....
Sayın Ülker,
Bir paragrafta birçok farklı konuyu dile getirmişsiniz ancak benim açtığım konu oldukça basit görünüyor ve ısrarla söylüyorum. Ömür boyu bir turnuva ve FIDE listesinde 2400 ELO. Konunun ana fikri budur. 50 yıldır bu topluluğun içinde olan birisi olarak, yerli ya da yabancı bir sporcunun, yukarıdaki tabloya benzer hatta yaklaşık benzer bir durumunu gördünüz mü?

Bu tip durumlarda, ülke federasyonları ve FIDE töhmet altında kalmazlar. Nedenini şu şekilde açıklayabilirim, ükemizde yapılan yaz Open turnuvaların son turlarında yaşanan meşhur Morçiaşvili olaylarında turnuva sonuçları hem UKD hem de ELO hesaplarında kullanıldı ve gerek TSF gerekse FIDE töhmet altında kalmadı. Yapılanın en açık ve en anlaşılır dille şike olduğunu biliyoruz ve sporcuların yaptıkları şike kurumları bağlamaz, doğrudan ilgili kişileri bağlar bu kişiler sadece oyuncular değildir, hakemler ve organizatörlerde bu durumda dolaylı olarak sorumlu olmaktadırlar. Kurumlar ise bu kişiler hakkında araştırma ve işlem yaparlar ve sonuca bağlarlar. Burada bence en önemli nokta, kurumların, kendilerine bir dilekçe ile başvuru beklemeden doğrudan, durumdan vazife çıkartarak neden konunun üstüne gitmediğidir.

Ben yazılarımda, “Mesele Ülker'in işaret ettiği konularda değildir.” Şeklinde bir yorum yapmadım. Sizin yazınızda bahsi geçen farklı konuların her birisi tartışmaya ve Forum üyelerinin değerli görüşleri ile yorumlanmaya açık ve geleceğe ışık tutacak konulardır.

Aşağıdaki soruları başka bir başlık altında tartışmak yerinde olacaktır düşüncesindeyim.

1- İçinde bulunduğumuz sistem bilerek veya bilmeyerek yabancılara olabildiğince kolaylık yerlilere ise zorluk çıkarıyor mu?
2- Bir satranç ustası kendi çocuğuna antrenörlük yapamaz mı?
3- Yabancı uyruklu kaç antrenör Orta Anadolu'da ve Ege bölgesinde hangi şartlarda antrenörlük yapıyor?
ENİS BİLYAP
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: 40 yıl mı, 4 gün mü? Minik bir masal.... - Yazar: EnisBilyap - 25-02-2015, 11:30

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi