Şeytanın Avukatından Çılgın Projeler
Merhabalar,

Bende madde madde kişisel yorumlarımla konuya katkıda bulunayım;
1- Yaş kategorileri yapmaktaki temel fikir tahminimce küçük yaştaki sporcuları kendi arasında yarıştırıp o yaşın en iyilerini tespit etmek, ödüllendirerek teşvik etmek olduğu düşünüyorum. Bir çok antrenör bilir ki; satranca yeni başlamış bir çocuk özellikle yaşça kendisinden büyük olanlardan aşırı derecede çekinir. Arada güç farklı olmasa bile bu aslında insani bir durumdur. Hangimiz küçükken yaşça büyük rakiplerden korkmadık ki.

2- Kızların ve erkeklerin ayrılması yine aslında küçük yaşlarda geçerli olan bir durum. Üst düzeyde artık kızlar ve erkekler zaten mücadele etmekteler. Dolasıyla küçük yaşlarda kızların erkeklerden ayrılarak değerlendirilmesi de bence bir çok açıdan faydalı olduğundan yapılmalıdır diye düşünüyorum.

3-Notasyon yazma daha önce de forumda ayrı bir konu başlığı altında değerlendirilmişti halen de üzerinde konuşuluyor. Notasyon bilindiği üzere bir çok açıdan satrancın önemli bir unsuru. Bu sebeple özellikle büyük organizasyonlarda 7 yaşındakilere bile taviz verilmemeli diyerek yazar arkadaşa destek veriyorum.

4- Bu maddeye sonuna kadar katılıyorum. Benim gördüğüm kadarıyla turnuvayı bırakmanın hiçbir cezai yaptırımı bulunmuyor(varsa da ben karşılaşmadım.). O yüzden de turnuva eğer oyuncu için iyi gitmiyorsa hiç bir gerekçe göstermeksizin bırakabiliyor. Dolasıyla ukd kaybedeceğini bile bile neredeyse hiç bir oyuncu turnuva bırakmaz. Bu yaptırım uygulanırsa turnuva bırakma meselesi yarı yarıya azalır diye düşünüyorum.

5- Zaten buna benzer bir planın olduğunu duymuştum. İleride bu dedikleriniz olacak.

6- Bu madde pek mantıklı değil gibi. Biliyorsunuz elo ve ukd'yi yükseltmek zahmetli bir iş(özellikle elo). Dolasıyla ukd silinmesi halinde oyuncu 1 2 iyi turnuva ile o anda sahip olduğu ukdden çok daha fazlasını çıkarabilir. Bu da cezadan çok ödül niteliğinde olur. Bu sebeple bu madde pek gerçekçi değil.

7- Emin olmamakla birlikte bu tip ünvanlar Amerika'da var diye biliyorum. FM'nin bir alt kısmına yerel bir ünvan getirilebilir. Ama bence çok da gerekli değil.

8- 7 ve 8 yaşında belki bu dedikleriniz kabul edilebilir ama yaşça daha büyük sporcular için bence bu yapılmamalı. Öncelikle çocukların kendi ayakları üstünde durabilmesi için daha küçük yaştan bu tip seyahatlere alışmaları ve kendi sorumluluklarını kendilerinin alabilmeleri açısından yalnız kalmayı öğrenmeleri iyi bir şey diye düşünüyorum. İşin maddi kısmı da var tabi ki. Federasyon 3 - 5 tane çocuk çıkartmıyor genellikle. Örneğin 20 çocuğun masrafları artı 20 veli ve onların otel masrafı derken iş büyüyecek de büyüyecek. Dolasıyla mali yönden hiç akıllıca değil gibi.

Genel olarak bir değerlendirme yapayım istedim.

İyi günler...
Efe Kerem UZUNOĞLU
iletişim: [email protected]
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Şeytanın Avukatından Çılgın Projeler - Yazar: efekeremu - 23-02-2015, 16:05

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi