Trabzon Satrancı Hakkında!
Türk Satranç Camiasının Dikkatine!!!
Trabzon ilimizin kurtuluş yıl dönümü sebebi ile 21. kez düzenlenen 24 Şubat Kurtuluş Turnuvası ödül töreni ile ilgili sosyal medyada yazılan asılsız yazılara cevaben aşağıdaki satırları dikkatlice okumanızı rica ediyorum.
24 Şubat Kurtuluş Turnuvası her yıl Trabzon Belediyesi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği bir turnuvadır.
Şuan Trabzon İl Temsilcisi olan Emre Enez'in de 21 kez düzenlenmiş turnuvanın neredeyse tamamında emeği vardır ki en son düzenlenen de olduğu gibi.
Her yıl olduğu gibi Trabzon Belediyesi turnuvanın ödül törenini Kurtuluş Haftası boyunca yaptığı diğer etkinlikler ile birlikte (buna birçok spor branşı ve resim, kompozisyon gibi yarışmalar dahil) 24 Şubat günü yani bugün yapmıştır.
Peki ödül töreninde ne oldu?
Ben, öğrencilerim ve velilerimiz ödül töreninde yerlerimizi almış ödül törenini beklemeye başlarken il temsilcimizin törende olmayışı sebebi ile belediye sorumluları ödül töreninde sporculara ödüllerini dağıtım konusunda benden yardım istemiş ve bende yapmakta zorunlu olmadığım bu görevi çocuklar için bi karışıklık olmaması amacı ile kabul ettim.
Tüm branşların ilk 3 sporcusuna ödül verilecek şekilde hazırlanmış sunuma müdahale ederek para ödülünü hak eden tüm sporcuların törende takdim edilmesi için programı değiştirerek tüm sporcuların ailelerinin önünde sahneye çıkmasını sağladım.
Sahnenin arkasına geçtiğimizde tüm branşlar dahil olmak üzere sporcular için hazırlanmış belgeler ve para ödüllerini görünce, kupa verilmeyecek mi diye sorma gereği duydum. Belediye ve diğer branş sorumluları bu yıl kupa olmadığını ve sadece ellerindeki belgelerin ve para ödüllerinin takdiminin yapılacağını söylediler. Bir süre sonra İlimiz hakemlerinden Zeki Bey elinde madalyalar ile gelmiş çocuklara dağıtılması için bana vermek istemiştir. Diğer branşlarda madalya verilemeyeceğinden ayrımcılık olmaması için bana bizim madalyaları çocuklara farklı bir zamanda verilmesinin doğru olduğunu söylediler. Bende diğer branşlardaki çocukların bu durumdan etkilenmemesi için verdikleri karar saygı duyarak törenin yapılmasında benden istenen yardıma karşılık gereğini yaptığımı düşünüyorum.
Hiçbir branşta kupa olmamasına rağmen il temsilcimiz yönergede yazılı olmasından dolayı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne kupa ve madalya dilekçesi vermiş il müdürlüğü kupa veremeyeceklerini söylemişlerdir.
Peki İl Temsilcisi törende niye yoktu?
Trabzon Satrancında milli sporcuların yetişmesinde ve bir çok satranç organizasyonun düzenlenmesinde yıllardır başrol oynayan ve Trabzon satrancı için okulunu uzatmış işinden eşinden ayrı kalmış Emre Enez uzun zamandır yoğun iş temposu nedeni ile görevinden istifa etmek istediğini dile getirmiş ama federasyonumuz tarafından temsilciliği yapması konusunda ısrarcı olunduğundan görevine devam etmektedir. Bugün de yoğun iş programı nedeni ile törende bulunamamış ama Kasım ayından beri 10 a yakın turnuvanın düzenlenmesi için elinden geleni yapmıştır.
Kupaların ve madalyaların verilmemesinin sorumluları Trabzon Belediyesi ve Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğüdür.
Konunun bizzat içinde olan biri olarak sizlere yaşanan olayın gerçek yüzünü anlatmış bulunmaktayım.
Asılsızca yazılar yazıp işleri sadece sorun çıkartmak olan satrancın antrenörlük ve hakemlik kısmında yer almayan( eğitim seviyeleri yetmediği için) ve hatta yıllardır lisansları bile vizeli olmayan(türk satrancına bir kuruş katkısı olmayan) kişilerin sözlerine itibar edilmemesi konusunda türk satranç camiasının dikkatini çekmek için bu yazıyı yazmış bulunmaktayım.
Saygı ve sevgilerimle.
Fatih DEMİRBAŞ
Trabzon Feda Satranç Derneği Başkanı
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi