Antrenörlerimiz
Antalyadaki antrenörlerimizi bilgi paylaşımı için bu sayfada buluşmaya davet ediyorum. Anılarınızı, sorularınızı aktarabilirsiniz.

Saygılarımla
Abidin Ünal
Ara
İlçelerden birinde ödüllü bir turnuvada şöyle bir olayla karşılaştım. Beyaz e4 sürüyor, siyah e5le cevap veriyor. Sonra beyaz Vezir h5 sürdükten sonra rakibine dönüyor ve şöyle diyor: "Ya ben karıştırdım galiba senin şah hangisi? " Siyahla oynayan oyuncu da hiç düşünmeden rakibine yardımcı olmak amacıyla şahını gösteriyor. Ama beyaz oyuncudan hiç beklemediği bir tepki geliyor. " Şahına dokundun, şahını oynamak zorundasın." Siyah neye uğradığını şaşırmış bir vaziyette iyi düşünmeden ( Ki düşünecek çok şey yoktur şahın tek bir hamlesi var zaten) zorunlu şah e7 hamlesini yapıyor. Ve sonucu tahmin edersiniz. Vezir alır e5 ve mat. Bu tip taktiklerin antrenörler tarafından öğretilmesi sizce doğru mudur? Kazanmak için her yol mübah mıdır? Benzer örnekler çok var. Yorumlarınızı bekliyorum.
Ara
Elbette kazanmak için her yol geçerli demek doğru değil. Soruyu şöyle sorsak ?? kaybetmemek için bu tip şeyler öğrenilmelimidir? (kaybeden çocuğun yerine kendinizi koyun)

Konu çok daha ilginç olabilir belki de
Elbette haklısınız. Çocuk bu tip hile sayılabilecek şeyleri bilmezse mağdur olabilir. Önemli olan satrancın ruhuna uygun olarak sporcu yetiştirmek sanırım. Böylece sporcu tüm hileleri bilse bile yapmaya yanaşmayacak, hatta aklına bile getirmeyecektir. Kurallar herşeyi çözmekte yetersizdir. Önemli olan oyuncuların iyi niyetli davranmasıdır. Bunda da antrenörlere çok şey düşüyor kanaatindeyim.
Ara
bu şekilde düşünen Antrenör ve oyuncular çıkacak asıl önemli olan Sizin ve benim yani biz hakemlerin bu olaylar karşısında duruşumuz bunların artmasına yada yada azalmasına neden olacaktır.

Sporun çıkışı en iyi bulmak,en sahtekarı bulmak değil hangi spor olduğunun önemi yok.
Ara
Bu türlü davranışların önemi yok bir oyuncu bu tür hareketleri
en fazla bir iki sefer yapar. Çünkü bütün satrançla ilgili olanlar
kısa sürede o kişiyi tanırlar,

Ünlü oyunculardan Mulitonovic (yazılım tam doğru olmayabilir)
bir oyun sırasında bir taşa oynamak kastı ile dokunduğu anda hatalı olduğunu farkeder hemen düzeltiyorum (J'adube) der.
Uzun yıllar boyunca Jadubovic diye anılır.
Ara
Merhaba Cesim Bey, Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim. Derin tecrübelerinizi Jadube de olduğu gibi bizlerle paylaşmanız güzel olur.
Saygılarımla..
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt
Sadullah Eken Nickli Kullanıcıdan Alıntı:İlçelerden birinde ödüllü bir turnuvada şöyle bir olayla karşılaştım. Beyaz e4 sürüyor, siyah e5le cevap veriyor. Sonra beyaz Vezir h5 sürdükten sonra rakibine dönüyor ve şöyle diyor: "Ya ben karıştırdım galiba senin şah hangisi? " Siyahla oynayan oyuncu da hiç düşünmeden rakibine yardımcı olmak amacıyla şahını gösteriyor. Ama beyaz oyuncudan hiç beklemediği bir tepki geliyor. " Şahına dokundun, şahını oynamak zorundasın." Siyah neye uğradığını şaşırmış bir vaziyette iyi düşünmeden ( Ki düşünecek çok şey yoktur şahın tek bir hamlesi var zaten) zorunlu şah e7 hamlesini yapıyor. Ve sonucu tahmin edersiniz. Vezir alır e5 ve mat. Bu tip taktiklerin antrenörler tarafından öğretilmesi sizce doğru mudur? Kazanmak için her yol mübah mıdır? Benzer örnekler çok var. Yorumlarınızı bekliyorum.

Gülerken sandalyeden düşüyordum Big Grin

Böyle bir durumla karşılaşmak olası. Çocukların bilmesi gerekense oyun sırasında hoşlarına gitmeyen bir davranışla karşılaştıklarında HAKEM'E BAŞVURMAK gerektiğidir. Tabii ki hakemlerimizin iyi yetişmiş olması gerekiyor ki böylesine İLGİNÇ!! bir durumda doğru kararı verebilsin ve hem bunu yapan sporcuya hem de antrenörüne uygun cezanın verilmesi için gerekli işlemleri yapsın.

Bu sorunu belirli ölçüye kadar çözecektir.
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !
Sadullah Eken Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Elbette haklısınız. Çocuk bu tip hile sayılabilecek şeyleri bilmezse mağdur olabilir. Önemli olan satrancın ruhuna uygun olarak sporcu yetiştirmek sanırım. Böylece sporcu tüm hileleri bilse bile yapmaya yanaşmayacak, hatta aklına bile getirmeyecektir. Kurallar herşeyi çözmekte yetersizdir. Önemli olan oyuncuların iyi niyetli davranmasıdır. Bunda da antrenörlere çok şey düşüyor kanaatindeyim.

Bu tür hoş olmayan davranışların savunma amacıyla bile olsa öğretilmesini doğru bulmuyorum.

Bu tür hoş olmayan davranışların adı bile anılmamalı.
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !
Neyin doğru olduğunu en iyi çocuklara antrenörleri anlatabilir. Bu konuda en yetkin ve onlarla beraber olan kişi onlardır.

Bunun dışında elbette antrenörün kişiliği ve birikimi çalışmalarındaki yöntemleri çocuğun gelişiminde rol oynayacaktır. Yetersiz çalıştırıcılar başka bahaneler arkasına saklanırken deneyimli olanların tavrını izlemekte fayda var bence. (burada kendini eğitimci sananları ayırmak gerekiyor.)

Hiç bir şey üretmeyenler laf cambazlığı veya kendi haklılıklarını öne süren yazıları yazanlara dikkat etmek gerek bence. Satranç konusunda damdan düşer gibi girerek ahkam kesenleri daha dikkatli incelemek gerekir. Bu ayrı bir yazı konusu olabilir.

Bu konulardaki (eğitim) ustaların deneyimleri kendilerini geliştirmek isteyen antrenörlere yol gösterici olacaktır.

Türkiyenin önde gelen deneyimli antrenörlerinin görüşleri bizler için çok değerli olduğunu söylemek isterim. Umarım burada bizlerle paylaşırlar.

(devam etmek umuduyla)
Ara
Eskiden izlediğim ingilizce bir filmde "Aşkta ve savaşta her şey mübahtır" sözünü duymuştum ancak satranç sporcusu olmak için centilmen olmak gerekir ve satranç savaş değildir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi