Kasparov Oyunu Hakkında Soru
Information 
Merhaba,

Kasparov'un Topalov ile yaptığı oyundan bir soru sormak istiyorum.

Şurdan bu oyunun tüm hamlerini görebilirsiniz.

http://www.chessgames.com/perl/chessgame...8&kpage=44

Aşağıdan hamlelere tıklayabilirsiniz.

23. ed5 Qd6 hamlesinden sonrasını izlemenizi istiyorum. Kasparov bir feda oyunu oynuyor.

Bunun devamında 25. hamle Re7'den sonra neden siyah Qe7 hamlesini yapmıyorda Kb6 oynuyor?

Yardımcı olabilecek var mı?
Ara
25-...VXK, Vd4+Şb8, Vb6+ Fb7,Ac6+ ve vezir düşer...
Ara
(09-03-2015, 20:21)MuzafferŞekerli Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 25-...VXK, Vd4+Şb8, Vb6+ Fb7,Ac6+ ve vezir düşer...

haklısınız. çok teşekkür ederim.
Ara
Gerçekten çok mükemmel bir oyun ortaya çıkmış. Arkadaşın yukarıdaki analizi doğru, başka bir şey görebilirsem yazarım ben de.

Fedalar, karşı fedalar, yüksek tansiyon, emniyetsiz şahlar... Çok güzel bir oyun. Tam hoşlandığım türden.
Ara
aslında vezir almaya gerek yok Va7+ ve mat, veya Vb7 gelirse atla vezir almaya gerek yok Ac6 ŞAH VE MAT..şimdi kahve içerken aklıma geldi. böyle olması lazım .
Ara
(09-03-2015, 21:08)MuzafferŞekerli Nickli Kullanıcıdan Alıntı: aslında vezir almaya gerek yok Va7+ ve mat, veya Vb7 gelirse atla vezir almaya gerek yok Ac6 ŞAH VE MAT..şimdi kahve içerken aklıma geldi. böyle olması lazım .

Va7 gerek kalmadan Ac6 hamlesi mat ediyor sanırım

edit : a8 kaçıyormuş va7 gerekli
Ara
fil kapatırsa şah a8 e kaçıyor ,a7 den vezirle mat, vezir kapatırsa a8 de fil var ve Ac6 şah ve MAT.Vezir açmazda kalıyor. benimde kafama taktın bu soruyu ezbere çözmeye çalıştım . böyle tamam .
Ara
(09-03-2015, 21:24)MuzafferŞekerli Nickli Kullanıcıdan Alıntı: fil kapatırsa şah a8 e kaçıyor ,a7 den vezirle mat, vezir kapatırsa a8 de fil var ve Ac6 şah ve MAT.Vezir açmazda kalıyor. benimde kafama taktın bu soruyu ezbere çözmeye çalıştım . böyle tamam .

Fil kapatırsa Va7 mat yok Şc7 var.
Ara
fil kapattıktan sonra Ac6 + ı atlamışsın ama. şah h8 kaçıyor..........
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi