Pat mı Pata mı ?
Forumda satranç terimlerini tartıştık ama bir de bu açıdan bakalım.
Bir satranç sitesine sorulan bir soru ...

Sizce TDK'da bu açıklama hatalı mıdır ?

TDK'da patanın anlamı oyunda yenen ve yenilen olmaması berabere kalma olarak gözüküyor sözlükte pat kelimesi ise yassı anlamında kullanılmış sitenizde yanlış kullanılmış sanırım. Doğru olanı bana açıklar mısınız?

http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=c...5.44435975
Ara
çocukluğumuzda herhangi bir oyun oynarken beraberlik halinde pata pat kaldık, veya pata pata olduk derdik . bende yeni öğreniyorum ki, pat pekiştirmek amacı ile sıfat olarak kullanılıyor imiş .

satrançta sıfat olan pat kelimesini kullanmış , asıl eşitlik olan pata kelimesini atmışız. gençlerin böyle ince şeyleri kafalarına takmaları ve araştırmaları çok güzel doğrusu.
Ara
Satrancın içinde pat beraberliğin özel bir türüdür, ama tabii bu tabirin doğruluğunu araştırmak lazım, bana galat-ı meşhur olarak pattan miras kalmış gibi geldi o yüzden aslında TDK'daki anlamın da sorgulanması gerekiyor olabilir, ama buradan atmak yerine araştırmak lazım bunu.
Ara
galat-ı meşhur arapça ve farsçadan türkçeye yanlış girmiş kelimeleri ihtiva eder. halbuki pata pat olduk, pat pata olduk, pata pata geldik benimde çocukluğumda çok kullandığım türkçe bir deyimdir .

işin doğrusu pat, patayı pekiştirmek için kullanılan bir sıfat olduğu besbelli oluyor.
Ara
pata
Oyunda yenen ve yenilen olmaması, berabere kalma.
(en) Stalemate.
(en) Being in a stalemate.
(en) Drawn.

Pat, satrançta bir oyuncunun oyun sırası geldiği halde kurallara uygun hiçbir hamle yapamadığı ancak karşı taraf şah çekmediği için oyunu da kaybetmediği durumdur. Pat durumunda oyun beraberlikle sonuçlanır.

ikisi de doğru ama satranç için uygun olan kelime pat.
Ara
Hangisi doğru bilmiyorum da pat kulağa hoş geliyor Big Grin
Ara
TDK patanın anlamını berabere kalmak yenen ya da yenilenin olmadığı olarak göstermiş.
Ayrıca sitesindeki sözlükte patanın İtalyanca patta dan geldiğini de gösteriyor.
Ara
TSF pazarladığı Cingöz ve Fındık CD sinde PATA'yı üç hamle tekrarı olarak, PAT'ı da bildiğimiz pat olarak açıklamıştır.

Ara
Ahmet Kansal, a nın ek olmadığına emin misiniz? Cümlenin tamamı nasıl?
Ara
Yorumlardan da görüleceği gibi pata yenişememezlik, yani beraberlik demek. Bazı küçük çocuklar beraberlik olduğunda pat oldu derler. Bildiğiniz gibi her beraberlik pat değildir. Pat beraberlik türlerinin sadece bir tanesidir. Pata, genel olarak beraberlik demek olduğundan tüm beraberlik türlerine pata diyebiliriz. Ancak bu çocukların aklını karıştırabilir. Cingöz ile Fındık'la satranç öğrenelim CD si Almanya'da Fritz programı ile hazırlanmış ve TSF tarafından Türkçeleştirilmiştir. Üç konum tekrarının Pata olduğu aynen yukarıdaki görseldeki gibi anlatılmıştır. Bence satrançta pata kelimesi kullanılmaması gerekir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi