Satranç Emekçilerini 1 MAYIS ta Alanlara Çağırıyoruz
BAZI SORULAR BAZI CEVAPLAR
Sayın Muzaffer Şekerli ve sayın Abdulkadir Bener öncelikle merhaba.
Satranç sendikası ile ilgili hem bilgi vermek hem de olumsuz görüşlerinize bir yanıt vermek istiyorum. Umarım yazının sonunda olumlu görüşlere kendinizde yer verirsiniz. Ülkemizdeki sendikal hareketin ve kadınların öneminin bir özeti gibi olan yazılarınızı okudum. Öncelikle satranç sendikasının siyasetle, siyasi olmakla uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Sendikanın tanımına bakarsak Sendika, çalışanların ortak hak ve çıkarlarını korumak, sorunlarını çözmek için kurulmuş ekonomik öğeler taşıyan, devlet, siyasi parti ve iktidar örgütlenmelerinden bağımsız örgüttür.
Sanırım ortada bir yanlış anlama var. Biz siyasi bir parti kurmuyoruz. Satrancı bölmenin tam tersini, bireysel yalnızlıklarımıza son vermeyi amaçlıyoruz. Satranç emekçilerinin bir arada yardımlaşması için satranç sendikasını kuruyoruz. Amacımız bir bütün haline gelebilmektir.
Sizler satranç öğretmeni veya emekçisi misiniz bilemiyorum ama bizler satranç öğretmeni, hakemi, sporcusu olarak sigortasız ve sözleşmesiz olarak, her gün işten çıkarılma riskiyle hayatımıza devam ediyoruz. Tatil günlerinde günlük maaşımızdan kesilen bizleriz, hastaneye gittiğimizde sigortasız olan bizleriz. Yaz aylarında okullar başlasın diye borç içinde işsiz durumda gün sayan bizleriz.Satranç merkezlerinde kirasını ödeyemeyenler bizleriz. Satrancı sevmek demek aynı zamanda hayatını öğrencilerine satranç öğretmekle geçirmiş, satranç turnuvası düzenlemiş, hakemlik yapmış, insanları da sevmek, onlara saygı duymak değil mi? Bu ülkede taşerona karşı bir mücadele veriliyor. Biz satranç emekçileri bu hayatta bir taşeron bile değiliz. Bu koşulların değişmesi için bir adım atıyoruz.Yazınızda Gens Una Sumus demişsiniz ama sanırım bizi ailenizden görmüyorsunuz. Satranca fitne soktuğumuzdan bahsetmişsiniz. Her satranç öğretmenin, emekçisinin sigortalı, sözleşmeli çalışmasını istemek ne zamandan beri satranç dünyasına fitne sokmak olarak değerlendiriliyor? Bizim siyasi irademizden bahsetmişsiniz. Tekrar ediyorum biz siyasi bir hareket veya parti değiliz. Biz satranç sendikasıyız.
1 Mayıs bayramında güvenlik güçlerine satranç taşı fırlatacağımızdan ve böyle olursa bunun da karşılığını alacağımızı söylemişsiniz. İşin içine Çağlayan’daki katliamı, İstanbul emniyetine saldırıyı koymuşsunuz. Satranç emekçilerinin sigortalı, sözleşmeli olmasını istemek ne zamandan beri şiddet haberleri ile bir tutuluyor?
Bütün iş kollarında insanlar sendika pankartlarıyla bayramını kutlarken bizim kutlamamız neden sakıncalı bulunuyor? Niye illa elimize molotof kokteyli vermekte ısrarcısınız? Bizi bir şiddet öğesi olarak görmekte niye ısrar ediyorsunuz?
Ayrıca sol blok olarak federasyon seçimlerine gireceğimizden bahsetmişsiniz. Tekrar söylüyorum sendikamız bir parti değildir sağ ve solla ilgisi yoktur. Satranç sendikası satranç emekçilerinin daha iyi yaşam koşullarına sahip olması için bir oluşumdur. Ayrıca bir sendikanın federasyon seçimlerine de girmekle bir bağlantısı yoktur. Tekrar ediyorum biz siyasi bir hareket değiliz. Bizim federasyon seçimini kazanmakla bir ilgimiz yok.Anaokullarında, etütlerde, kolejlerde, satranç öğretmenlerinin koşullarının iyileştirilmesi ile ilgileniyoruz.
Aşağıda devam eden yazıda satranç sendikası nedir ya? demişsiniz. Tekrar cevap veriyorum. Satranç sendikası satranç öğretmenlerinin, hakemlerinin, sporcularının kısacası satranç emekçilerinin sigortasız sözleşmesiz çalışma koşullarını düzeltmek için bir araya gelmektir.
Türkiye Cumhuriyeti bir bayram olarak kabul etmiş olsa da siz 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nı kabul etmediğinizi söylemişsiniz. Demek ki satranç sendikasına değil bütün emekçilerin bayramına karşısınız. Buradan anlıyorum ki aslında konu bizimle ilgili de değil.
Fikirlerinize göre siyasi iradeye her zaman yakın olmalı demişsiniz. Anayasamızda Sendika Kurma Hakkı
Madde 51. - Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir demektedir. Siyasi irade de 2012 yılında bunu Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi bayramı olarak kabul etmişken ve anayasamızda da böyle bir hak tanınmışken sizin bu hakkı ve bayramı kabul etmemeniz siyasi iradeyle aranıza mesafe koymak olmuyor mu? Bu da ortaya attığınız fikre ters bir görüntü oluşturmuyor mu? Bizden istediğiniz düşünceyi kendiniz uygulamıyorsunuz.
Aşağıda devam eden yazınızda tekrar sormuşsunuz Satranç Sendikası nedir? diye. Tekrar cevap veriyorum. Satranç sendikası satranç öğretmenlerinin, hakemlerinin, sporcularının kısacası satranç emekçilerinin sigortasız sözleşmesiz çalışma koşullarını düzeltmek için bir araya gelmektir. Siyasi bir hareket değildir. İster bireysel olarak ister satranç sendikası ile birlikte 1 Mayıs işçi ve emekçi bayramına katılmak herkesin hakkıdır.
Devamında tekrar tekrar bir daha sormuşsunuz. Satranç sendikası nedir? diye. Tekrar cevap veriyorum. Satranç sendikası satranç öğretmenlerinin, hakemlerinin, sporcularının kısacası satranç emekçilerinin sigortasız sözleşmesiz çalışma koşullarını düzeltmek için bir araya gelmektir. Siyasi bir hareket değildir. Elinizde pankart halay mı çekecekler demişsiniz. Buradan hareketle sendikaya, işçi bayramına, kadınlar gününe karşı bir ittifak yaptığınız gibi halaya da karşı olduğunuz anlamını çıkarıyorum. Benden yana korkmayın ne yazık ki halay çekmeyi bilmiyorum.
Sendikadan ne gibi bir kötülük görüyorsunuz? Çalışmamızdan mı utanacağız, bu işi yaptığımızı söylemekten mi? Bayramımızı kutlamaktan mı? Bir araya gelip, yaşam koşullarımızı düzeltmektenmi?
Alttaki yazıda tekrar sormuşsunuz Satranç Sendikası nedir diye? Tekrar cevap veriyorum. Satranç sendikası satranç öğretmenlerinin, hakemlerinin, sporcularının kısacası satranç emekçilerinin sigortasız sözleşmesiz çalışma koşullarını düzeltmek için bir araya gelmektir. Siyasetle, siyasi olmakla bir ilgisi yoktur.
Satranç sendikası kurulmak üzere olan bir oluşumdur. Tüzüğümüz hazırlanmakta ve ne acıdır ki binlerce satranç öğretmeni arasından 7 tane sigortalı çalışan satranç öğretmeni bulmaya çabalamaktadır. Her şey bir fikirle başlamıştır. Devlette resmi olarak kabul edildiğimizde mi sizin gözünüzde değerli olacağız yoksa satranç emekçisi arkadaşlarla bir araya gelip sorunlarımızı çözmek için uğraş verdiğimizde mi? Resmi işler çözülür onda bir sıkıntı yoktur. İşin basit tarafıdır. Asıl sıkıntı satranç emekçilerinin bir taşeron firma bile olamadığı kendi hayatlarında yalnız kalmalarını çözmektir. Bizim sahte mi yoksa gerçek bir sendika olduğumuz işte o zaman belli olacaktır.
Yazılarınızda tek hak verdiğim fikir satrancı satranççılar tarafından yönetilmesi fikridir. Böyle bir düşüncesi geliştirdiğiniz için tebrik ederim.
Son yazınızda ise
1Mayıs günde 16 saat çalışmaya zorlanan tüm zavallıların kurtuluş günüdür.
1Mayıs aynı odada 20 kişi yaşamak zorunda bırakılan kahpe kapitalizmin, şerefi olmayan sömürgenlerin kölelerinin kurtuluş günüdür.
1Mayıs yıllık izni, ve hatta haftalık izni bile olmayan zavallıların sömürü düzenine karşı durduğu gündür.
1Mayıs hastalandığında ölüme terk edilen zavallıların "yeter artık ölelim daha iyi" diyerek meydanlara çıktığı gündür.
1Mayıs sadece "daha az çalışmak istiyoruz" diyecek kadar zavallı durumdaki insanların meydanlara çıkıp vurulduğu gündür.
1Mayıs bazılarının zannettiğiniz gibi "sistemi çökertelim, orayı burayı yakıp yıkalım, masumların malına zarar verelim, her yere yalan haberler yayalım" diyen zavallıların günü değildir.
diye yazmışsınız. Bu yazdıklarınıza ise sonuna kadar katılıyorum.Bir gün sizi de o meydanda görmek dileğiyle…
NOT:Lütfen karşılıklı bir fikri tartışırken kelimelerimize dikkat edelim.Adı üzerinde özgür bir forumdayız. Birbirimizi kırmakla kişisel hedef almakla elimize bir şey geçmez. Ben bölünmekten değil,dostça bir araya gelmekten yanayım.
Saygılarımla
Satranç Öğretmeni
Ilgaz Gümüştaş
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satranç Emekçilerini 1 MAYIS ta Alanlara Çağırıyoruz - Yazar: ılgaz Gümüştaş - 04-04-2015, 11:20

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi